ﺳﻪشنبه 05 مهر 1401
EN

Text/HTML

 

پیام امام خمینی (ره) درباره حج (1359)

بسم الله الرّحمن الرّحیم
تاریخ 59/6/21
سلام بر زائرین بیت الله الحرام , سلام بر زائرینی که درمرکز وحی الهی و محل هبوط ملائکه الله اجتماع نمودند, سلام بر مؤمنینی که از خانه خود به سوی خانه خدا هجرت نمودند .
سلام بر همه مسلمین جهان که پیامبر عظیم الشأن و خاتم نبیین (ص) , پیامبر آنان و قرآن کریم کتاب آنان و کعبه معظمه قبله آنان است. سلام بر آنان که از همه اقسام شرک روبر گرداندند و به سوی مرکز توحید رو آوردند و از قید عبودیت و اطاعت همه بت های جهان مراکز استکبار و استعمار و قدرت های شیطانی رها و به قدرت مطلقه الهی و حبل المتین توحید پیوستند و سلام بر آنان که رمز دعوت حق تعالی را در وفود به سوی خانه خدا دریافتند و لبیک گفتند
اکنون به شما مسلمانان وارسته که در محل وحی برای اداء این فریضه عبادی - سیاسی اجتماع نمودید لازم است تذکراتی داده شود تا بدانید در کشورهای اسلامی چه می گذرد و برای استعمار و استثمار مسلمین و تحت سلطه قرار دادن آنان چه نقشه ها درکار و چه دست های خبیثی آتش افروزان آنند .
در آستانه به هم نزدیک شدن جمیع مسلمانان جهان و تفاهم همه مذاهب اسلامی برای رهاشدن کشورهایشان از چنگال پلید ابرقدرت ها و در آستانه قطع ایادی ستمگران غرب و شرق از ایران با رمز وحدت کلمه و اتکال به خدای بزرگ و اجتماع در زیر پرچم اسلام و توحید, شیطان بزرگ جوجه های خود را فرا خوانده است تا با هر حیله متصور, بین مسلمین تفرقه افکند و امت توحیدی و برادران ایمانی را به اختلاف و دشمنی کشاند و راه سلطه گری و چپاول را برای خویش هرچه بیشتر باز کند. شیطان بزرگ که خوف آن دارد که انقلاب اسلامی ایران به سایر کشورهای اسلامی و غیر اسلامی صادر شود و دست پلید او را از کشورهای تحت سلطه قطع کند، در حالی که از حصر اقتصادی و حمله نظامی طرفی نبست به حیله دیگری دست زده است تا انقلاب اسلامی ما را درپیشگاه مسلمانان جهان خدشه دار کند ومسلمانان رابه جان هم اندازد و خود به ستمگری ها و چپاول هایش درکشورهای اسلامی ادامه دهدو آن اینکه درست در آستانه کوشش بی امان ایران برای وحدت کلمه و تشبث به اسلام بزرگ و توحید بین جمیع مسلمین جهان, به یکی از مهره های خبیث امریکا و از دوستان شاه مخلوع معدوم, دستو ر می دهند تا از فقها و مفتیان اهل سنت , فتوا بر کفر ایرانیان عزیز بگیرد و بعضی از این مهره ها گفته اند: "اسلامی که ایرانیان می گویند, غیر از اسلامی است که ما می گوئیم ". آری اسلام ایران غیر از اسلام آنان است که از مهره های امریکا چون سادات و بگین پشتیبانی می کنند و در مقابل فرمان خدای متعال با دشمنان اسلام دست دوستی می دهند و برای تفرقه بین مسلمین , از هیچ افترا و کوششی دریغ نمی کنند. مسلمانان جهان باید این تفرقه افکن ها را بشناسند و توطئه پلید آنان را خنثی کنند .
در آستانه هجوم ابرقدرت ها به کشورهای اسلامی , همچون افغانستان و کشتار بیرحمانه و وحشیانه مسلمانان افغانی (که نمی خواهند اجنبی درمقدرات آنان دخالت کند و یا امریکا که در هر فسادی دست دارد) و همزمان با هجوم همه جانبه اسرائیلِ جانی ، به مسلمین در فلسطین و لبنان عزیز, و همزمان با طرح جنایتکارانه اسرائیل برای انتقال پایتخت خود به بیت المقدس و گسترش جنایات و کشتار وحشیانه مسلمانان آواره از وطن خویش و در وقتی که مسلمانان بیشتر از هر زمان احتیاج به وحدت کلمه دارند, سادات, این نوکر خیانتکار امریکا و دوست و برادر بگین و شاه مخلوع معدوم, و صدام, آن خادم سرسپرده امریکا, دست به تفرقه افکنی مسلمانان زده اند, از هیچ جنایتی در این راه که ارباب جنایتکارشان امر نموده است, فروگذار نمی کنند. امریکا با حمله های پیاپی به ایران و فرستادن جاسوسان برای شکست دادن انقلاب اسلامی ما و توطئه با سادات برای ایجاد اختلاف و تبلیغات سوء و پخش اکاذیب و افترا به متصدیان حکومت اسلامی از طریق عراق, از آن قماش است . مسلمین باید به خیانت این سر سپردگان امریکا به اسلام و مسلمین توجه داشته باشند .
از مسائلی که طراحان برای ایجاد اختلاف بین مسلمین طرح و عمال استعمارگران در تبلیغ آن بپاخاسته اند, قومیت و ملیت است که دولت عراق سال هاست بدان دامن می زند و بعضی از طوایف هم همان راه را پیش گرفته اند و مسلمانان را در مقابل هم قرار داده اند و حتی به دشمنی کشیده اند, غافل ازآنکه حب وطن, حب اهل وطن و حفظ و حدود کشور مساله ای است که در آن حرفی نیست و ملی گرائی در مقابل ملت های مسلمان دیگر, مساله دیگری است که اسلام و قرآن کریم و دستور نبی اکرم(ص) بر خلاف آن است و آن ملی گرائی که به دشمنی بین مسلمین و شکاف در صفوف مومنین منجر می شود بر خلاف اسلام و مصلحت مسلمین و از حیله های
.اجانب است که از اسلام و گسترش آن رنج می برند .
از ملی گرایی خطرناکتر و غم انگیز تر, ایجاد خلاف بین اهل سنّت و جماعت باشیعیان است و القاء تبلیغات فتنه انگیز و دشمنی ساز بین برادران اسلامی است و بحمد الله تعالی در انقلاب اسلامی ایران هیچ اختلافی بین این دو طایفه وجود ندارد و همه با دوستی و اخوت در کنار هم زندگی می کنند و اهل سنت که درایران جمعیتش بی شمارند و در اطراف و اکناف کشور زیست می کنند و دارای علما ومشایخ بسیار هستند, با ما برادر و ما با آنها برادر و برابریم و آنان با نغمه های نفاق افکنانه ای که بعضی جنایتکاران و وابستگان به صهیونیسم و امریکا, ساز نموده اند مخالفند. برادران اهل سنت در کشورهای اسلامی بدانند که عمال وابسته به قدرت های شیطانی بزرگ, خیر خواه مسلمین و اسلام نیستند و لازم است مسلمانان از آن تبرّی کنند و به تبلیغات نفاق افکنانه آنان گوش فرا ندهند. من دست برادری به تمام مسلمانان متعهد جهان می دهم و از آنان می خواهم که به شیعیان با چشم برادری عزیز نگاه کنند و با این عملشان همانند همیشه .نقشه های اجانب را خنثی کنند .
از تبلیغات دامنه دار که به ظاهر ضد ایران و در حقیقت بر ضد اسلام است آن است که انقلاب ایران نمی تواند کشور ما را اداره کند و یا دولت ایران درحال سقوط است چون نه اقتصاد سالم و نه فرهنگ صحیح و نه ارتش منسجم و نه قوای مسلح آماده دارد و این تبلیغات از همه رسانه های گروهی آمریکا و وابستگان به آن پخش می شود و مایه دلخوشی دشمنان ایران و اسلام است و در حقیقت این تبلیغات علیه اسلام است و می خواهند وانمود کنند که اسلام در این زمان قدرت اداره کشورها را ندارد. اکنون مسلمانان باید با دقت مسائل را بررسی کنند و انقلابات غیر اسلامی را به انقلاب اسلامی ایران مقایسه کنند. انقلاب اسلامی , در عین حال که وارث یک کشور صد در صد وابسته و مخروبه و عقب رانده شده درتمام جهات بود و رژیم دست نشانده پهلوی در مدت بیش از پنجاه سال این کشور را از هر جهت به سقوط کشانده بود و ذخائر سرشار آن را به جیب اجانب خصوصا" انگلیس و امریکا ریخته و باقیمانده آن را به نفع خود و وابستگان و سرسپردگان خود برداشت کرده و ما را با مشکلات بسیار روبرو کرده بود, ما به برکت اسلام و ملت مسلمان در ظرف کمتر از 1 سال تمام آنچه را که مدخلیت در اداره کشور داشت تصویب و اجرا کردیم و با همه مشکلاتی که امریکا و اقمار او از جهت حصر اقتصادی و دخالت نظامی و تهیه وسیع کودتا فراهم آورده بود, ملت رزمنده ما ارزاق را نزدیک به خود کفائی رسانده اند و سایر مایحتاج کشور نیز تهیه شده است و به زودی فرهنگ استعمار زمان رژیم سابق را به فرهنگ مستقل اسلامی تبدیل می کنیم و قوای مسلح ارتش و سپاه پاسداران و ژاندارمری و شهربانی آماده برای دفاع و نظم و همه در راه اسلام جان بر کف مهیای جهادند. علاوه بر این ارتش بیست میلیونی و بسیج عمومی که با سازماندهی خود ملت مجهز می شوند, آماده فداکاری در راه اسلام و کشور است و دشمنان ما باید بدانند که هیچ انقلابی در جهان همانند انقلاب اسلامی ما, با ضایعه ای کم و ره آوردی عظیم, همراه نبوده است و این نیست جز اسلامی که چندین قرن بر نیمی از معموره دنیا حکومت کرده بود و کمتر از نیم قرن بر حکومت های کفر و ستم چیره شد, اکنون چطور از اداره کشورها عاجز است؟ امروز ملت ما در کمک به اداره کشور و سازماندهی آن مهیا و فعالند. دشمنان اسلام از قدرت اسلام در هدم اساس ظلم و بر پا داشتن اساس اداره کشور بر عدالت غافلند و یا تغافل می کنند. دشمنان اسلام و بلکه بسیاری از دوستان اسلام هم از قدرت اداره و احکام سیاسی و اجتماعی اسلام بی اطلاعند. در حقیقت اسلام در طول تاریخ پس از صدر اسلام مهجور و محجوب بوده است و اکنون باید با کمک همه مسلمانان و دانشمندان و متفکران و اسلام شناسان
.معرفی شود تا چهره تابناک آن چون خورشید جهانتاب جلوه کند .
ای مسلمانان جهان که به حقیقت اسلام ایمان دارید ! بپا خیزید و در زیر پرچم توحید و در سایه تعلیمات اسلام, مجتمع شوید و دست خیانت ابرقدرتان را از ممالک خود و خزائن سرشار آن کوتاه کنید و مجد اسلام را اعاده کنید و دست از اختلافات و هواهای نفسانی بردارید که شما دارای همه چیز هستید. بر فرهنگ اسلام تکیه زنید و با غرب و غربزدگی مبارزه نمائید و روی پای خودتان بایستید و بر روشنفکران غربزده و شرقزده بتازید و هویت خویش را دریابید که روشنفکران اجیر شده بلائی بر سر ملت و مملکتشان آورده اند که تا متحد نشوید و دقیقا به اسلام راستین تکیه ننمائید , بر شما آن خواهد گذشت که تاکنون گذشته است . امروز زمانی است که ملت ها چراغ راه روشنفکرانشان شوند و آن را از خود باختگی و زبونی در مقابل شرق و غرب نجات دهند که امروز روز حرکت ملت هاست و آنان هادی هدایت کنندگان تاکنونند. بدانید که قدرت معنوی شما بر همه قدرت ها چیره و قریب یک میلیارد جمعیت شما با خزائن بی پایان می تواند تمام قدرت ها را درهم شکند. نصرت کنید خدا را تا نصرت دهد شما را . ای اقیانوس بزرگ مسلمانان ! خروش بر آورید و دشمنان انسانیت را در هم شکنید که اگر به خدای بزرگ رو آوردید و تعلیمات آسمانی را وجهه خود قرار دهید, خدای تعالی و جنود عظیم او با شماست .
مهمترین و درد آورترین مساله ای که ملت های اسلامی و غیر اسلامی کشورهای تحت سلطه با آن مواجه است موضوع امریکاست. دولت امریکا به عنوان قدرتمندترین کشورهای جهان برای بیشتر بلعیدن ذخایر مادی کشورهای تحت سلطه, از هیچ کوششی فروگذار نمی کند .
امریکا دشمن شماره یک مردم محروم و مستضعف جهان است. امریکا برای سیطره سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و نظامی خویش بر جهان زیر سلطه, از هیج جنایتی خودداری نمی نماید. او مردم مظلوم جهان را با تبلیغات وسیعش که به وسیله صهیونیسم بین الملل سازماندهی می گردد, استثمار می نماید. او با ایادی مرموز و خیانتکارش, چنان خون مردم بی پناه را می مکد که گوئی در جهان هیچ کس جز او و اقمارش حق حیات ندارند. ایران که خواسته است از هر جهت با این شیطان بزرگ قطع رابطه کند, امروز گرفتار این جنگ های تحمیلی است. امریکا عراق را وادار نموده است خون جوانان ما را بریزد. او سایر کشورهای تحت نفوذش را وادار نموده است تا ما را با حصر اقتصادی ازپای در آورد, مع الاسف اکثر کشورهای آسیائی هم با ما سر ستیز برداشته . ملت های مسلمان باید بدانند که ایران کشوری است که رسما" با امریکا می جنگد و شهدای ما, این جوانان و دلاوران ارتش و سپاه از ایران و اسلام عزیز در مقابل امریکا دفاع می کنند. پس ذکر این مساله ضروری است که درگیری های غرب کشور عزیز ما درگیری هائی است از جانب امریکا که گروه های از خدا بی خبر وابسته, هر روز ما را با آن مواجه کرده اند و این به محتوای انقلاب اسلامی ما مربوط می شود که بر پایه استقلال واقعی بنا گشته است. چه اگر ما با آمریکا و یا سایر ابر قدرت ها و قدرت ها کنار آمده بودیم, گرفتار این مصائب نبودیم, ولی مردم ما دیگر به هیچ وجه حاضر نیستند تن به خواری و ذلت دهند و مرگ سرخ را به زندگی ننگین ترجیح می دهند. ما برای کشته شدن حاضریم و با خدای خویش عهد نموده ایم که دنباله روی امام خود سیدالشهدا (ع) باشیم. ای مسلمانانی که در کنار خانه خدا به دعا نشسته اید ! به ایستادگان در مقابل آمریکا و سایر ابر قدرت ها دعا کنید و بدانید که ما با عراق جنگی نداریم و مردم عراق پشتیبان انقلاب اسلامی ما هستند, ما با آمریکا در ستیزیم و امروز دست آمریکا از آستین دولت عراق بیرون آمده است و به امید خدا این ستیز تا استقلال واقعی ادامه دارد که بارها گفته ام ما مرد جنگیم و تسلیم برای مسلمان معنا ندارد. ای کشورهای بی طرف ! شما را به شهادت می طلبیم که امریکا قصد نابودی ما را دارد, کمی به خود آئید و ما را در هدفمان کمک کنید, ما به شرق و غرب و به شوروی و امریکا پشت کرده ایم تاخود, کشور خود را اداره کنیم . آیا حق است تا اینچنین مورد هجوم شرق و غرب واقع شویم ؟ با اوضاع فعلی جهان این یک استثنای تاریخی است که با مرگ و شهادت و شکست ما, مطمئنا" هدف ما شکست نمی خورد. بارها گفته ام که گروگانگیری توسط دانشجویان مسلمان و مبارز و متعهد ما عکس العمل طبیعی صدماتی است که ملت ما از آمریکا خورده است و اینان فعلا با باز پس دادن اموال شاه معدوم و لغو تمام ادعاهای آمریکا علیه ایران و ضمانت به عدم دخالت سیاسی و نظامی آمریکا در ایران و آزاد گذاشتن تمامی سرمایه های ما آزاد می گردند که البته این امر را محول به مجلس اسلامی نموده ام تا آنان به هرنحو که صلاح می دانند عمل نمایند. با اینان درایران به بهترین وجه رفتار شده است ولی تبلیغات آمریکا و اقمارش از هیچ دروغ و افترا و تهمتی دراین مورد فروگذار نکردند, در حالی که آمریکا و انگلیس به فرزندان عزیز ما بدترین اهانت ها و شکنجه های روحی و جسمی را نمودند و هیچ مقام رسمی ای در مجامع بین المللی از این دوستان عزیز ما دفاع ننمود و هیچ کس آمریکا و انگلیس را در مقابل این رفتار وحشیانه, محکوم نکرد. از خداوند متعال آزادی و استقلال و جمهوری اسلامی را برای تمام ملت های در بند آرزومندم
والسلام علی عباد الله الصالحین
روح الله الموسوی الخمینی

 


بسم الله الرّحمن الرّحیم
تاریخ 59/8/14
مسائل اسلام، مسائل سیاسی است و سیاستش غلبه دارد بر چیزهای دیگرش. اجتماعاتی که اسلام بعضی اش را فرض کرده است، واجب کرده است و بعضی اش را بطور استحباب و مبالغه در استحبابش کرده است، این ها یک مسائل سیاسی است. قضیه مکه یک مسأله، اجتماع در مکه در این محافل مختلف با این یکپارچگی مردم که از همه بلاد مسلمین واجب شده است که بیایند در آنجا، بروند چه بکنند، هدا که احتیاج به عبادت من و تو ندارد. خدای تبارک و تعالی می خواهد که مردم را مجتمع کند ، واجب کرده است که این ها را، جمع بشوند در آنجا و مسائل اسلام را طرح کنند و حل کنند .
مع الاسف در اثر بی اطلاعی ماها، در مکه مجتمع می شوند لکن به مسائل خودشان درست نمی رسند. حالا اخیراً یک قدری بهتر شده است، لکن اگر مسلمین در یک همچو مجلس بزرگی که از تمام دنیا مجتمع شده است و هیچ قدرتی نمی تواند اینطور مجلس را درست بکند، دولت ها هرچه زحمت بکشندیک عده ای از مملکت خودشان را می توانند یک جایی جمع کنند یا از چند تا مملکت. خدای تبارک و تعالی مردم را، مؤثرها را برایشان فرض کرده است که مجتمع بشوند در آن مجالسی که در مکه هست و همه با هم در آنجا مجتمع بشوند و نکته سیاسی این اجتماع این است که اولاً خودشان مطلع بشوند از حالات هم، تفاهم کنند با هم، برادر باشند با هم، برادری کنند با هم و مسائل بلاد خودشان، ممالک خودشان را طرح کنند در آنجا و چاره جویی کنند برای مسائل خودشان. ما اگر همین حج را به آن معنایی که روح حج اقتضاء می کند عمل می کردیم، این گرفتاری های زیادی که برای مسلمان ها پیش آمده است، پیش نمی آمد. اگر دولت های اسلامی واقعاً به خود می آمدند، توجه می کردند که یک همچو محفل بزرگی که خدای تبارک و تعالی بر ما لازم کرده است، بر عددی از ما الزام کرده است و بر همه مستحب کرده است که آنجا برویم، این دولت ها، وسائلش را فراهم می کردند و ملت هائی که می رفتند آنجا با دست باز با هم ملاقات می کردند، با هم دردهای بلاد خودشان را میان می گذاشتند، گرفتاری هائی که از قدرت های بزرگ برای آنها پیش می آمد و پیش می آید، طرح می کردند، گفتگو می کردند و برمی گشتند به محالّ خودشان و تبلیغ می کردند مسائل را، اگر دولت ها، دولت هائی بودند که توجه داشتند به این مسائل و نمی خواستند که زیر بار قدرت های بزرگ باشند و می فهمیدند لذت اینکه یک حکومت بر یک جامعه بیدار از یک حکومت بر یک جامعه ای که هیچ خبر از هیچ چیز ندارد، بهتر است. از زیر بار بیرون آمدن از ابرقدرت ها ولو هر جور مصیبت هم برای ملت های ما داشته باشد بهتر است از اینکه ما در کاخ های بزرگ و در خانه های چه و کذا و اتومبیل های کذا باشیم و نوکر باشیم. اگر این ها را می فهمیدند، دست از این کارها برمی داشتند و با ملت ها همصدا می شدند و وسائل را فراهم می کردند و این محفل بزرگ حج را نه اینطوری که حالا هست، درست بجا می آوردند و خودشان هم می آمدند در آن محافل و می نشستند و مسائلشان را حل می کردند، آنوقت اسلام یک قدرتی می شد که هیچ قدرتی مقابل او نبود . این یک راه است که مردم را، همه مردم را سالی یک دفعه همه بلاد را دعوت کردند و " لله عَلَی النّاسِ حِجُّ الْبَیْت " هرکس بتواند باید برود .