مدیریت حج و زیارت استان البرز

تاریخ: 25 اردیبهشت 1395

آیت الله سبحانی: امنیت و حفظ عزت دو شرط اساسی ایران برای حج تمتع


رئیس سازمان حج و زیارت که بهمراه دکتر علی جنتی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان بمنظور دیدار با مراجع عظام تقلید راهی قم شده است، پیش از ظهر امروز در دیدار با حضرت آیت الله العظمی موسوی اردبیلی و حضرت آیت الله سبحانی گزارشی از سفر هیئت اعزامی حج جمهوری اسلامی به عربستان و آخرین وضعیت حج تمتع سالجاری ارائه داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت ، سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت در دیدار با آیت الله موسوی اردبیلی از مراجع تقلید قم که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد با اشاره به تعلل عربستان در پاسخ گویی اظهار کرد: متاسفانه عدم پاسخگویی عربستان باعث شده است تا ما زمان کافی برای انجام تمهیدات لازم نداشته باشیم و وارد محدوده زمانی قرمز شویم.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه به عدم هماهنگی بین وزارت حج، خارجه و کشور عربستان اشاره و تاکید کرد: این سه وزارت خانه دارای اختلافات داخلی هستند و همانطور که می دانید هفته گذشته وزیر حج عربستان تغییر کرد.

وی تصریح کرد: ما از موضع عزت با عربستان وارد مذاکره شدیم و تاکید کردیم 4شرط اساسی ما باید رعایت شود.

در ادامه این دیدار دکتر علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: زمان را از دست داده ایم در حالی که همه تلاش خود را کرده ایم و هر چه در توان بود گذاشتیم و کوتاهی نکرده ایم.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه به دیدار آیت آلله سبحانی در قم رفت و به ارائه گزارشی از روند مذاکرات حج پرداخت.

اوحدی در این دیدار گفت: علی رغم پروتکل سیاسی ما چهار نامه به وزیر حج عربستان فرستادیم تا در خصوص حج مذاکرات انجام شود.

وی افزود: سخنگوی شرکت هوایپیمایی عربستان دو هفته پیش اعلام کرد که شرکت های هواپیمایی ایران مجوز ورود به این کشور را ندارند.

رئیس سازمان حج وزیارت ادامه داد: متاسفانه در فاجعه منا بیش از هفت هزار زائر مظلومانه به شهادت رسیدند اما رسیدگی عربستان بسیار نامناسب بود .

وی گفت:ما در مذاکرات موضوع امنیت را به عنوان خواستهو دغدغه جدی خود مطرح کردیم و  20راهکار خو د را در اینخصوص بصورت مکتوب و ترجمه شده به زبان عربی به آنها  ارائه کردیم که  با استقبال آنان مواجه شد.

*آیت الله سبحانی: امنیت و حفظ عزت دو شرط اساسی ایران برای تمتع

آیت الله سبحانی مرجع عالیقدر تقلید در این دیدار گفت:مسئله حج بسیار مهم است. اطمینان از تامین امنیت و حفظ عزت و کرامت زائران ایرانی دو شرط اصلی و اساسی است و عربستان باید این دو شرط را قبول کند ضمن اینکه سازمان حج و زیارت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید پیگیری های خود را انجام دهند.

وی یادآور شد: عربستان برای پذیرش زائران اراده جدی ندارد چرا که اگر داشت قدمی در این راستا بر می‌داشت ،با این وجود مایوس نشوید تا اصل مسئله حج از بین نرود.