یکشنبه 03 شهریور 1398
EN

نظرسنجی

بمناسبت سالروز وفات ام البنین(س)

بمناسبت سالروز وفات ام البنین(س)
سالها از شهادت جانگداز دختر پیامبر، حضرت زهرا میگذشت. حضرت علی(ع) پس از فاطمه با امامه (دختر زادة پیامبر اكرم) ازدواج كرده بود. امّا با گذشت بیش از ده سال از آن داغ جانسوز، هنوز هم غم فراق زهرا در دل علی(ع) بود.

برای خاندان پیامبر، سرنوشتی شگفت رقم زده شده بود. بنی هاشم، در اوج عزّت و بزرگواری، مظلومانه مي‏زیستند. وقتی علی(ع) به فكر گرفتن همسر دیگری بود، عاشورا در برابر دیدگانش بود. برادرش «عقیل » را كه در علم نسب‏شناسی وارد بود و قبایل و تیره‏های گوناگون و خصلتها و خصوصیتهای اخلاقی و روحی آنان را خوب مي‏شناخت طلبید. از عقیل خواست كه: برایم همسری پیدا كن شایسته و از قبیله‏ای كه اجدادش از شجاعان و دلیر مردان باشند تا بانویی این چنین، برایم فرزندی آورد شجاع و تكسوار و رشید.(1

پس از مدّتی، عقیل زنی از طایفة كلاب را خدمت امیرالمؤمنین(ع) معرفی كرد كه آن ویژگی ها را داشت. نامش «فاطمه»، دختر حزام بن خالد بود و نیاكانش همه از دلیرمردان بودند. از طرف مادر نیز دارای نجابت خانوادگی و اصالت و عظمت بود. او را فاطمة كلابیه می گفتند و بعدها به «امّ‏البنین» شهرت یافت، یعنی مادرِ پسران، چهار پسری كه به‏دنیا آورد و عبّاس یكی از آنان بود.

عقیل برای خواستگاری او نزد پدرش رفت. وی از این موضوع استقبال كرد و با كمال افتخار، پاسخ آری گفت. حضرت علی(ع) با آن زن شریف ازدواج كرد. فاطمة كلابیه سراسر نجابت و پاكی و خلوص بود. در آغاز ازدواج، وقتی وارد خانة علی(ع) شد، حسن و حسین « بیمار بودند. او آنان را پرستاری كرد و ملاطفت بسیار به آنان نشان داد(1).

گویند: وقتی او را فاطمه صدا كردند گفت: مرا فاطمه خطاب نكنید تا یاد غمهای مادرتان فاطمه زنده نشود، مرا خادم خود بدانید.

ثمرة ازدواج حضرت علی با او، چهار پسر رشید بود به نامهای: عبّاس، عبدالله، جعفر و عثمان، كه هر چهار تن سالها بعد در حادثة كربلا به شهادت رسیدند. عباس، قهرمانی كه در این كتاب از او و خوبي‏ها و فضیلتهایش سخن میگوییم، نخستین ثمرة این ازدواج پر بركت و بزرگترین پسر امّ البنین بود.

فاطمة كلابیه (امّ البنین) زنی دارای فضل و كمال و محبّت به خاندان پیامبر بود و برای این دودمانِ پاك، احترام ویژه‏ای قائل بود. این محبت و مودّت و احترام، عمل به فرمان قرآن بود كه اجر رسالت پیامبر را «مودّت اهل بیت» دانسته است(1). او برای حسن، حسین، زینب و امّ كلثوم، یادگاران عزیز حضرت زهرا، مادری مي‏كرد و خود را خدمتكار آنان مي‏دانست. وفایش نیز به امیرالمؤمنین شدید بود. پس از شهادت علی(ع) به احترام ان حضرت و برای حفظ حرمت او، شوهر دیگری اختیار نكرد، با آن كه مدّتی نسبتاً طولانی (بیش از بیست سال) پس از آن حضرت زنده بود.(1)

ایمان والای امّ البنین و محبتش به فرزندان رسول خدا چنان بود كه آنان را بیشتر از فرزندان خود، دوست مي‏داشت. وقتی حادثة كربلا پیش آمد، پیگیر خبرهایی بود كه از كوفه و كربلا مي‏رسید. هركس خبر از شهادت فرزندانش مي‏داد، او ابتدا از حال حسین(ع) جویا مي‏شد و برایش مهمتر بود.

عبّاس بن علی(ع) فرزند چنین بانوی حق شناس و بامعرفتی بود و پدری چون علی بن ابی طالب(ع) داشت و دست تقدیر نیز برای او آینده‏ای آمیخته به عطر وفا و گوهر ایمان و پاكی رقم زده بود.

ولادت نخستین فرزند امّ البنین، در روز چهارم شعبان سال 26 هجری در مدینه بود.(1) تولّد عباس، خانة علی و دل مولا را روشن و سرشار از امید ساخت، چون حضرت مي‏دید در كربلایی كه در پیش است، این فرزند، پرچمدار و جان نثار آن فرزندش خواهد بود وعباسِ علی، فدای حسینِ فاطمه خواهد گشت.
ازدواج امير المؤمنين على عليه السلام با ام البنين سلام الله عليها
پس از آنكه امير المؤ منين على بن ابى طالب عليه السلام به سوگ پاره تن و ريحانه رسول خدا محمد بن عبد الله صلى الله عليه و آله يعنى سرور زنان عالميان حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليه شهيده راه ولايت و امامت نشست ، برادرش عقيل بن ابى طالب عليه السلام را كه آشنا به انساب عرب بود، فرا خواند و از او خواست برايش همسرى از تبار دلاوران برگزيند تا پسر دليرى براى مولا به ارمغان آورد كه سالار شهيدان حسين بن على عليه السلام را در كربلا يارى كند. (101)
عقيل ، ام البنين كلابيه عليه السلام را براى حضرت على عليه السلام برگزيد كه قبيله و خاندانش ، بنى كلاب ، در شجاعت بى مانند بودند. (102) بنى كلاب از حيث شجاعت و دلاورى در ميان عرب زبانزد بودند، ولبيد درباره آنان چنين سروده است ما بهترين زادگان عامر بن صعصعه هستم و كسى بر اين ادعا خورده نمى گرفت . الو براء، همبازى نيزه ها (ملاعب الاءسنة )، كه در عرب در شجاعت مانند او را نديده بود، از همين خاندان است . (103)
حضرت امير المؤ منين عليه السلام اين انتخاب از پسنديد و عقيل را به خواستگارى نزد پدر ام البنين سلام الله عليه فرستاد. پدر، خشنود از اين وصلت مبارك ، نزد دختر خود شتافت و او نيز با سر بلندى و افتخار پاسخ مثبت داد و پيوندى هميشگى بين وى و مولاى متقيان على بن ابى طالب عليه السلام برقرار شد. امام عليه السلام در همسر عقلى سترگ ، ايمانى استوار، آدابى والا و صفاتى نيكو مشاهده كرد و او را گرامى مى داشت و از صميم قلب در حفظ حرمت او كوشيد.

ام البنين ، و دو سبط پيامبر صلى الله عليه و آله
ام البنين بر آن بود كه جاى خالى مادر آنها را در زندگى دو سبط پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله دو ريحانه رسول خدا صلى الله عليه و آله و دو سرور جوانان بهشت ، امام حسن و امام حسين عليه السلام ، پر كند؛ مادرى كه در اوج شكوفايى پژمرده شد و آتش به جان فرزندان خردسال خود زد.
فرزندان رسول خدا صلى الله عليه و آله در وجود اين بانوى پارسا، مادر خود را مى ديدند، و رنج فقدان مادر را كمتر احساس مى كردند. ام البنين سلام الله عليه ، فرزندان دخت گرامى رسول اكرم صلى الله عليه و آله را بر فرزندان خود كه نمونه هاى والاى كمال بودند مقدم مى داشت و بخش عمده محبت و علاقه خود را متوجه آنان مى كرد.
تاريخ جز اين بانوى پاك كسى را به ياد ندارد كه به اصطلاح فرزندان هووى خود را بر فرزندان خويش مقدم بدارد. ليكن ام البنين سلام الله عليه توجه به فرزندان رسول خدا صلى الله عليه و آله را فريضه اى دينى مى شمرد، زيرا خداوند متعال در كتاب خود همگان را به محبت آنان دستور داده (104)،و آنان امانت و ريحانه رسول خدا صلى الله عليه و آله بودند (105). ام البنين با درك عظمت آنان به خدمتشان قيام كرد و در اين راه از بذل آنچه در توان داشت دريغ نورزيد.
گويند همان روز كه پاى در خانه مولا عليه السلام گذاشت ، حسنين عليه السلام هر دو مريض بوده و در بستر افتاده بودند. اما عروس تازه ابو طالب عليه السلام به محض آنكه وارد خانه شد خود را به بالين آن دو عزيز عالم وجود رسانيد و همچون مادرى مهربان به دلجويى و پرستارى آنان پرداخت (106). چنانكه گفته مى شود خود نيز پس از چندى به مولا پيشنهاد داد كه به جاى فاطمه ، كه اسم قبلى واصلى وى بوده ، او را ام البنين صدا زند، تا حسنين عليه السلام از ذكر نام اصلى او توسط مولا عليه السلام به ياد مادر خويش ، فاطمه زهرا سلام الله عليه ، نيفتاده و در نتيجه خاطرات تلخ گذشته در ذهنشان تداعى نگردد و رنج بى مادرى آنها را آزار ندهد

اهل بيت عليه السلام ، و ام البنين سلام الله عليها
محبت بى شائبه ام البنين سلام الله عليه در حق فرزندان رسول خدا صلى الله عليه و آله و فداكاريهاى فرزندان او در راه سيد الشهداء عليه السلام ، در تاريخ بى پاسخ نماند. اهل بيت عصمت و طهارت در احترام و بزرگداشت آنان كوشيدند و از قدردانى نسبت به آنان چيزى فرو گذار نكردند.
شهيد كه از فقهاى قله پوى شيعه است ، مى گويد: ام البنين سلام الله عليه از زنان با فضيلت و عارف به حق اهل بيت عليه السلام بود. وى محبتى خالصانه به آنان داشت و خود را وقف دوستى آنان كرده بود. آنان نيز براى او جايگاهى والا و موقعيتى ارزنده قائل بودند. زينب كبرى سلام الله عليه پس از رسيدن به مدينه به محضرش شتافت و شهادت چهار فرزندش را تسليت گفت . چنانكه در اعياد نيز، براى اداى احترام ، به محضرش ‍ مشرف مى شد.
رفتن نواده رسول گرامى اسلام صلى الله عليه و آله ، شريك نهضت حسينى و قلب طپنده قيام امام حسين عليه السلام يعنى زينب كبرى عليه السلام ، نزد ام البنين سلام الله عليه و تسليت گفتن شهادت فرزندان برومندش ، نشان دهنده منزلت والاى ام البنين سلام الله عليه نزد اهل بيت عليه السلام است .

ام البنين سلام الله عليها واسطه فيض الهى
اين بانوى بزرگوار نزد مسلمانان جايگاهى ويژه دارد، و بسيارى از انان معتقدند او را نزد خداوند منزلتى والاست و اگر دردمندى او را به درگاه حضرت بارى تعالى شفيع و واسطه قرار دهد، غم و اندوهش برطرف خواهد شد. لذا به هنگام سختيها و درماندگيها، اين مادر فداكار را شفيع خود قرار مى دهند. البته بسيار هم طبيعى است كه ام البنين سلام الله عليه نزد پروردگار مقرب باشد تا زيرا وى فرزندان پاره هاى جگر خود را خالصانه در راه خدا و استوارى دين حق تقديم داشته است . (107) در خلال كراماتى كه در بخش سوم كتاب حاضر آمده ، با جلوه هايى از مقام والاى ام البنين سلام الله عليه در عالم معنا آشنا خواهيم شد.

سلسله نسب ام البنين سلام الله عليها
وى فاطمه دختر حزام (108) بن خالد بن ربيعه بن وحيد بن كعب بن عامر بن كلاب بن ربيعة بن عامر بن صعصعة بن معاوية بن بكر بن هوازن است .
مادر او شمامه (109) از خانواده سهل بن عامر بن مالك بن جعفر بن كلاب مى باشد و جده هايش عبارتند از:
جده اول : عمره دخت طفيل بن مالك احزام بن جعفر كلاب .
جده دوم : كبته دخت عروة الرحال فرزند جعفر بن كلاب .
جده سوم : ام خشف دخت ابى معاوية فارس هزار بن عبادة بن عقيل بن كلاب .
جده چهارم : فاطمه دخت جعفر بن كلاب . (110)
جده پنجم : عاتكه دخت عبدالشمس بن عبد مناف بن قصى ، جده حضرت رسول صلى الله عليه و آله است كه در عمدة الطالب نام او را فاطمه دانسته است .
جده ششم : آمنه دخت وهب بن عمير بن نصر بن قعين بن حرث بن ثلعبه بن ذودان بن اسد بن خزيمه .
جده هفتم : دخت جحدر بن ضبيعه اغر بن قيس بن ثلعبية بن عكاية بن صعب بن على بن بكر بن وائل بن ربيعه بن نزار، جد حضرت رسول خدا صلى الله عليه و آله .
جده هشتم : دخت ملك بن قيس بن ثعلبه .
جده نهم : دخت الراءسين : خشين بن ابى عصم بن سمح بن فزاره (در قاموس اللغة خشين بن لاى ، و در تاج العروس لاى بن عصيم آمده است ).
جده دهم : دخت عمر بن صرمة بن عوف بن سعد بن ذبيان بن بغيض بن ريث بن غطفان .
اينان جده هاى ام البنين سلام الله عليه ، مادر ابوالفضل العباس عليه السلام ، هستند كه ابوالفرج اصفهانى در مقاتل الطالبين از ايشان ياد كرده است . تاريخ گواهى مى دهد كه پدران و داييهاى ام البنين سلام الله عليه در دوران قبل از اسلام جزو دليران عرب محسوب مى شده اند و مورخان آنان را به دليرى و جلادت در هنگام نبرد ستوده اند. افزون بر اين ، آنان علاوه بر شجاعت و قهرمانى ، سالار و بزرگ پيشواى قوم خود نيز بوده اند، آنچنان كه سلاطين زمان در برابرشان سر تسليم فرود آورده اند. اينان همانانند كه عقيل به امير المؤ منين عليه السلام گفت : در ميان عرب از پدرانش شجاعتر و قهرمانتر يافت نشود (111).
امير المؤ منين عليه السلام نيز مقصودش از آن پرس و جو آن بود كه زنى را به همسرى خويش برگزيند كه زاده دلاوران عرب باشد، چرا كه مسلم است سرشت و خصايص ‍ اجداد به فرزندان منتقل مى شود، و فرزندان نيز آن ويژگيها را به نسلهاى بعدى منتقل مى سازند. بر اين اساس است كه رسول اكرم صلى الله عليه و آله مى فرمايند: دايى به منزله يكى از دو زوج است (يعنى دايى نيز چون پدر و مادر، در صفات و اخلاق طفل مؤ ثر است ) پس براى جايگاه نطفه خود همسرى شايسته برگزينيد.
در اينجاست كه مى بينيم در وجود شريف ابوالفضل عليه السلام دو گونه شجاعت در هم آميخته است : 1. شجاعت هاشمى و علوى كه ارجمندتر و والاتر است و از جانب پدر سرور اوصيا به او رسيده ؛ و 2. شجاعت عامرى كه از جانب مادرش ام البنين سلام الله عليه ارث برده است ، زيرا كه در ميان تيره مادريش جدى پيراسته چون عامر بن مالك بن جعفر بن كلاب (جد ثمامه مادر ام البنين ) بوده است كه به سبب قهرمان سالارى و شجاعتش او را ملا الاءسنة يعنى كسى كه سر نيزه ها را به بازى مى گيرد، مى ناميدند. اين لقب را نخستين بار حسان در باب او به كار برد، چون ديد كه يك تنه با شجاعانى كه او را احاطه كرده بودند پيكار مى كند، و لذا گفت : وى سر نيزه ها را با دستش به بازى گرفته است .
نيز از اوس بن حجر نقل شده كه درباره عامر گفته است :

يلاعب اطراف الاءسنة عامر

فراح له حظ الكتائب اءجمع


عامر سر نيزه ها را به بازى مى گيرد، پس او در كار آيى و توان نظامى ، به تنهايى يك لشگر را در خود جمع دارد.

عامر بن مالك همان كسى است كه برادر زاده اش ، عامر بن طفيل ، با علقمة بن علاثه قرار گذاشتند كه هر كدام نسبت و حسب افتخارآميزترى داشت و به نفع او حكم شد، صد شتر از ديگرى بستاند. بدين منظور، هر يك ، يكى از پسران خود را نزد مردى از بنى وحيد به گرو گذاشتند (و ضمانت و رهن نيز از آن هنگام داير گرديد). چون ابن طفيل در اين مورد از عمويش ، عامر بن مالك ، كمك خواست ، اين مرد دلير نعلين خود را به او داد و گفت : براى تعيين شرافت خود از اين نعلين كمك بگير، زيرا من با آن چهل مرباع را به دست آورده ام (112).

مرباع ، ربع غنائم جنگى ئى بوده است كه پس از پيروزى يك قوم بر قوم ديگر در زمان جاهليت به رئيس قبيله مى رسيد. اين نعلين ، مخصوص رئيس و پيشواى قوم بوده كه در ايام نبرد آن را مى پوشيده است ، والا مزيتى نداشته كه براى تعيين افتخار و مباهات به نسبت به كار رود.

ديگر از اجداد مادرى حضرت ابوالفضل عليه السلام ، عامر بن طفيل بن مالك بن كلاب ، برادر عمره : جده اول ام البنين سلام الله عليه مى باشد كه فوقا از او ياد شد. او گراميترين مردم در عصر خود و نام آورترين شجاعان و دلاوران عرب بود. حتى گويند كه : هرگاه يكى از اعراب نزد قيصر روم مى رفت قيصر به او مى گفت : تو با عامر بن طفيل نسبتى دارى ؟ اگر وى ميان خود و عامر نسبتى بر مى شمرد، گراميش كمى شمرد و صله و احسان به او مى كرد، و الا روى خوش به او نشان نمى داد. (113)
نيز از اجداد مادرى ام البنين سلام الله عليه ، عروة الرحال فرزند عتبة بن جعفر بن كلاب ، پدر كبشه : جده دوم اين بانو مى باشد. عروه با پادشاهان رفت و آمد بسيار داشت و او را نزد آنها پايگاه و منزلتى رفيع بود، و به همين خاطر هم او را رحال (يعنى جهانگرد) ناميده اند.
از ديگر نياكان ام البنين ، طفيل : فارس قرزل است كه پدر عمره (جده اول اين بانوى بزرگوار) مى باشد. او نيز در شجاعت و قهرمان سالارى زبانزد همگان بوده و با ملاعب الاءسنة ربيعه ، عبيده ، و معاويه (پسران جعفر بن كلاب ) برادر بوده است . گويند: يك روز صبح آنان بر نعمان بن منذر (امير مشهور عرب ) وارد شدند و مشاهده كردند كه يكى از ياران و همنشينان امير، موسوم به ربيع بن زياد عبسى ، با امير مشغول غذا خوردن است . آنان مطلع شده بودند كه ربيع نزد حاكم ايشان سعايت كرده است . لبيد، كوچكترين فرزند ربيعه (يكى از برادران ياد شده )، اشعارى در مدح طائفه و عموهاى خويش و ذم ربيع بن زياد سرود كه نعمان و ديگر همنشينانش بر او انكار نورزيدند، و اين به لحاظ شرافت و بزرگمنشى غير قابل انكار آنان بود. حتى پس از اين ماجرا، امير آن شخص ‍ سخن چين را از خود راند و ابياتى در توبيخ او سرود.

ام البنين سلام الله عليها همسرى جز اميرالمؤ منين على عليه السلام برنگزيد
گروهى از مورخين برآنند كه اميرالمؤ منين عليه السلام با ام البنين سلام الله عليه ، دختر حزام عامريه ، بعد از شهادت حضرت زهرا سلام الله عليه ازدواج نمود. (114) دسته اى ديگر مى گونيد كه اين امر بعد از ازدواج حضرتش با امامه بوده است . (115) اما در هر حال ، مسلم است كه اين ازدواج بعد از صديقه كبرى سلام الله عليه صورت گرفته است ، زيرا تا فاطمه سلام الله عليه زنده بود خداوند ازدواج با زنان را بر اميرالمؤ منين عليه السلام حرام نموده بود. (116)
ام البنين داراى چهار پسر به نامهاى عباس ، عبدالله جعفر، و عثمان گرديد كه سرور همه آنان حضرت عباس عليه السلام مى باشد. اين بانوى بزرگوار، بعد از امير المؤ منين على عليه السلام مدتى طولانى زنده بد و با كسى نيز ازدواج نكرد؛ همچنانكه امامه و اسماء بنت عميس و ليلى نهشيله چنين نمودند و اين چهار زن آزاده ، كمال وفادارى را در حق شوى و سرورشان امير المؤ منين على عليه السلام انجام دادند. (117)حتى يك بار مغيرة ين نوفل و يك بار نيز ابو هياج بن سفيان از امامه خواستگارى كردند، اما او امتناع ورزيد و حديثى از على عليه السلام نقل كرد كه همسران پيامبر و جانشينش بعد از مرگ ايشان نبايد به همسرى كسى درآيند، بر پايه اين سفارش ، زنان وارسته مزبور، تن به ازدواج با كسى ندادند. (118)
در باب عظمت مقام و علو معرفت حضرت ام البنين سلام الله عليه به مقام و موقعيت اهل بيت عليه السلام همين بس نوشته اند: چون ازدواج اميرالمؤ منان عليه السلام در آمد، امام حسن و امام حسين عليه السلام بيمار بودند، و او بسان مادرى دلسوز و پرستارى مهربان به مراقبت و دلنوازى از آنان پرداخت ؛ و چنين امرى از همسر سرور اهل ايمان ، كه از انوار معارف حضرتش بهره ها گرفته ، در بوستان علوى تربيت يافته و به آداب و اخلاق مولاى متقيان عليه السلام مؤ دب متخلق شده ، شگفت نيست .

فرزندان ام البنين سلام الله عليها
اول از همه ، قمر بنى هاشم عليه السلام متولد گرديد، و بعد بترتيب : عبدالله و جعفر و عثمان گام به جهان هستى گذاشتند.
فرزندان ام البنين - همگى - در زمين كربلا شهيد شدند و نسل ام البنين عليه السلام از طريق عبيدالله بن قمر بنى هاشم بسيار مى باشند. چون بشير به فرمان اما زين العابدين عليه السلام وارد مدينه شد تا مردم را از ماجراى كربلا و بازگشت اسراى آل الله با خبر سازد در راه ام البنين سلام الله عليه او را ملاقات كرد و فرمود: اى بشير، از امام حسين عليه السلام چه خبر دارى ؟ بشير گفت : اى ام البنين ، خداى تعالى ترا صبر دهد كه عباس ‍ تو كشته گرديد. ام البنين سلام الله عليه فرمود: از حسين سلام الله عليه مرا خبر ده . بدينگونه ، بشير خبر قتل يك يك فرزندانش را به او خبر داد اما ام البنين پياپى از امام حسين عليه السلام خبر مى گرفت وى گفت : فرزندان من و آنچه در زير آسمان است ، فداى حسينم باد! و چون بشير خبر قتل آن حضرت را به او داد صيحه اى كشيد و گفت : اى بشير، رگ قلبم را پاره كردى ! و صدا به ناله و شيون بلند كرد.
مامقانى گويد: اين شدت علاقه ، كاشف از بلندى مرتبه او در ايمان ، و قوت معرفت او به مقام امامت است كه شهادت چهار جوان خود را كه نظير ندارند در راه دفاع از امام زمان خويش سهل مى شمارد.
به نوشته علامه سماوى در ابصارالعين : ام البنين سلام الله عليه همه روزه به بقيع مى رفت و مرثيه مى خواند، به نوعى كه مروان - با آن قساوت قلب - از ناله و گريه ام البنين سلام الله عليه به گريه مى افتاد و اشكهاى خود را با دستمال پاك مى كرد. نيز هنگامى كه زنها او را با عنوان ام البنين خطاب كرده و به وى تسليت مى داده اند اين ابيات را سرود:

لا تدعونى و يك ام البنين

تذكرنى بليوث العرين

كانت بنون لى ادعى بهم

و اليوم اصبحت و لا من بنين

اربعه مثل نسور الربى

قد واصلوا الموت بقطع الوتين

تنازع الخرصان اشلائهم

فكلهم امسوا صريعا طعين

يا ليت شعرى اكما اخبروا

بان عباسا مقطوع اليدين


يعنى اى زنان مدينه ، ديگر ام البنين نخوانيد و مادر شيران شكارى ندانيد، مرا فرزندانى بود كه به سبب آنها ام البنينم مى گفتند، ولى اكنون ديگر براى من فرزندى نمانده همه را از دست داده ام . آرى ، من چهار باز شكارى داشتم كه آنها را هدف تير قرار دادند و رگ گردن آنها را قطع نمودند و دشمنان با نيزه هاى خود ابدان طيبه آنها را از هم متلاشى كردند و در حالى كه روز را به پايان بردند كه همه آنها با جسد چاك چاك بر روى زمين افتاده بودند. اى كاش مى دانستم آيا اين خبر درست است كه دستهاى فرزندم قمر بنى هاشم عليه السلام را از تن جدا كردند؟!

مخوان جانا دگر ام البنينم

كه من با محنت دنيا قرينم

مرا ام البنين گفتند، چون من

پسرها داشتم ز آن شاه دينم

جوانان هر يكى چون ماه تابان

بدندى از يسار و از يمينم

ولى امروز بى بال و پر ستم

نه فرزندان ، نه سلطان مبينم

مرا ام البنين هر كس كه خوائد

كنم ياد از بنين نازنينم

به خاطر آورم آن مه جبيان

زنم سيلى به رخسار و جبينم

به نام عبدالله و عثمان و جعفر

دگر عباس آن در ثمينم

يا من راءى العباس كر

على جماهير النقد

و وراه من ابناء حيدر

كل ليث ذى لبد

نبئت ان ابنى اصيب

بر اءسه مقطوع يد

و يلى على شبلى و مال

براءسه ضرب العمد

لو كان سيفك فى

يديك لما دنى منك اءحد


حاصل مضمون اين ابيات جانسوز آنكه : هان اى كسى كه فرزند عزيزم ، عباس را ديده اى كه با دشمن در قتال است و آن فرزند حيدر كرار، پدر وار، حمله مى كند و فرزندان ديگر على مرتضى ، كه هر يك نظير شير شكارى هستند، در پيرامون وى رزم مى كنند، آه كه من خبر داده اند كه بر سر فرزندم عباس عمود آهن زدند در حاليكه دست در بدن نداشته است . اى واى بر من ! چه بر سرم آمد و چه مصيبتى بر فرزندانم رسيد؟! اگر فرزندم عباس ‍ دست در تن داشت ، كدام كس را جراءت بود كه به وى نزديك شود.

فضل بن محمد بن حسن بن عبدالله بن عباس بن امير المؤ منين عليه السلام نيز كه از تبار قمر بنى هاشم است ، مرثيه ذيل را در سوگ جد خود سروده است:


انى لاذكر للعباس موقفه

بكربلاء و هام القوم يختطف

يحمى الحسين و يحميه على ظما

و لا يولى و لا يثنى فيختلف

و لا اءرى مشهدا يوما كمشده

مع الحسين عليه الفضل و الشرف

اكرم به مشهد اءبانت فضلته

و ما اءضاع له اءفعاله خلف


و چه زيباست سروده است شاعر بزرگ اهل بيت عليه السلام مرحوم سيد جعفر حلى ره در مدح حضرت ابوالفضل العباس عليه السلام :


و قع العذاب على جيوش اميه

من باسل هو فى الوقايع معلم

ما راعهم الا تقحم ضيغم

غير ان يعجم لفظه و يدمدم

عبست و جوه القوم و غاص الموت

و العباس فيهم ضاحك متبسم

قلب اليمين على الشمال و غاص فى

الاءوساط يحصد للرؤ وس و يحطم

بطل تورث من ابيه شجاعة

فيها انوف بنى الضلالة ترغم

حامى الظعينة اين منه ربيعة

ام اين من عليا ابيه مكدم

فى كفه اليسرى السقاء يقله

وبكفه اليمنى الحسام المخذم

حسمت يديه المرهقات و انه

و حسامه من حدهن لاحسم

فغذايهم باءن يصول فلم يطق

كالليث اذ اظفاره تتقلم

اءمن الردى من كان يحذر بطشه

اءمن البغات اذا اصيب القشعم

و هوى بجنب العلقمى فليته

للشاربين به يدان العلقم (119)

كميت شاعر چه خوش سروده است :
و ابوالفضل ان ذكرهم الحلو

شفاء النفوس من اسقام

قتل الاءدعياء اذ قتلوه

اكرم الشاربين صوب الغمام (120)


يعنى : و ابوالفضل (يكى از جوانمردان بود) كه ياد شيرين آنها شفاى درد هر دردمندى است .
آن كه زنازادگان را كشت در آن هنگامى كه او كشتند، و بزرگوارترين كسى كه از آب باران آشاميد.
شاعر ديگر درباره عباس بن على عليه السلام چنين سروده است :


احق الناس ان يبكى عليه

فتى ابكى الحسين بكربلاء

اءخوه و ابن والده على

ابوالفضل المضرج بالدماء

و من و اساه لايثنيه شى ء

و جاد له على عطش بماء (121)


يعنى : شايسته ترين كسى كه سزاوار است مردم بر او بگريند آن جوانى است كه (شهادتش ) حسين عليه السلام را در كربلا به گريه انداخت .
يعنى برادر و فرزند پدرش على عليه السلام كه همان ابوالفضل بود و به خون آغشته كشت .
و كسى كه با او مواسات كرد و چيزى نتوانست جلوگير او (در اين مواسات ) گردد، و با اينكه خود تشنه آب بود (آب نخورد) به آن حضرت كرم كرد.
به دريا پا نهاد و تشنه برگشت

ام البنين مضطر نالد چو مرغ بى پر

گويد به ديده تر، ديگر پسر ندارم

زنها! مرا نگوييد ام البنين از اين پس

من ام بى بنينم ، ديگر پسر ندارم

مرا ام البنين ديگر مخوانيد

به آه و ناله ام يارى نماييد

بنالم بهر عباسم شب و روز

شده آهم به جانم آتش افروز

به دشت كربلا آن مه جنبينم

شنيدم بود سقاى حسينم

به دريا پا نهاد و تشنه برگشت

حسينش تشنه بود، از آب لب بست

گذشت از آب و كسب آبرو كرد

به سوى خيمه ها با آب رو كرد

ز نخلستان چو بر سوى خيم شد

به دست اشقيا دستش قلم شد (122)

شنيدم آنكه جدا شد ز قامت عباس

دو دست بر اثر ظلم قوم حق نشناس

به چشم راست خدنگش رسيده از الماس

چمن خزان شد و پژمرده گشت چون گل ياس .وقتی به دنیا آمد حضرت علی(ع) در گوش او اذان و اقامه گفت، نام خدا و رسول را بر گوش او خواند و او را با توحید و رسالت و دین، پیوند داد و نام او را عباس نهاد(1). در روز هفتم تولّدش طبق رسم و سنّت اسلامی گوسفندی را به عنوانِ عقیقه ذبح كردند و گوشت آن را به فقرا صدقه دادند(1).

آن حضرت، گاهی قنداقة عبّاس خردسال را در آغوش میگرفت و آستینِ دستهای كوچك او را بالا مي‏زد و بر بازوان او بوسه مي‏زد و اشك مي‏ریخت. روزی مادرش امّ البنین كه شاهد این صحنه بود، سبب گریة امام را پرسید. حضرت فرمود: این دستها در راه كمك و نصرت برادرش حسین، قطع خواهد شد؛ گریهء من برای آن روز است(1).

با تولّد عبّاس، خانة علی(ع) آمیخته‏ای از غم و شادی شد: شادی برای این مولود خجسته، و غم و اشك برای آینده‏ای كه برای این فرزند و دستان او در كربلا خواهد بود.

عبّاس در خانة علی(ع) و در دامان مادرِ با ایمان و وفادارش و در كنار حسن و حسین « رشد كرد و از این دودمان پاك و عترتِ رسول، درسهای بزرگ انسانیت و صداقت و اخلاق را فرا گرفت.

تربیت خاصّ امام علی(ع) بي‏شك، در شكل دادن به شخصیت فكری و روحی بارز و برجستهء این نوجوان، سهم عمده‏ای داشت و درك بالای او ریشه در همین تربیتهای والا داشت.

روزی حضرت امیر(ع) عبّاسِ خردسال را در كنار خود نشانده بود، حضرت زینب هم حضور داشت. امام به این كودك عزیز گفت: بگو یك. عبّاس گفت: یك. فرمود: بگو دو. عباس از گفتن خودداری كرد و گفت: شرم مي‏كنم با زبانی كه خدا را به یگانگی خوانده‏ام دو بگویم. حضرت از معرفت این فرزند خشنود شد و پیشانی عبّاس را بوسید(1).

استعداد ذاتی و تربیت خانوادگی او سبب شد كه در كمالات اخلاقی و معنوی، پا به پای رشد جسمی و نیرومندی عضلانی، پیش برود و جوانی كامل، ممتاز و شایسته گردد. نه‏تنها در قامت رشید بود، بلكه در خِرد، برتر و درجلوه‏های انسانی هم رشید بود. او مي‏دانست كه برای چه روزی عظیم، ذخیره شده است تا در یاری حجّت خدا جان نثاری كند. او برای عاشورا به دنیا آمده بود.

این حقیقت، موردتوجّه علی(ع) بود، آنگاه كه مي‏خواست با امّ البنین ازدواج كند. وقتی هم كه حضرت امیر در بستر شهادت افتاده بود، این «راز خون» را به یاد عبّاس آورد و در گوش او زمزمه كرد.

شب 21 رمضان سال 41 هجری بود. علی(ع) در آخرین ساعات عمر خویش،عبّاس را به آغوش گرفت و به سینه چسبانید و به این نوجوان دلسوخته، كه شاهد خاموش شدن شمع وجود علی بود، فرمود: پسرم، به زودی در روز عاشورا، چشمانم به وسیلة تو روشن میگردد؛ پسرم، هرگاه روز عاشورا فرا رسید و بر شریعة فرات وارد شدی، مبادا آب بنوشی در حالی كه برادرت حسین(ع) تشنه است.(1)

این نخستین درس عاشورا بود كه در شب شهادت علی(ع) آموخت و تا عاشورا پیوسته در گوش داشت.

شاید در همان لحظات آخر عمر علی(ع) كه فرزندانش دور بستر او حلقه زده بودند و نگران آینده بودند، حضرت به فراخور هر یك، توصیه‏هایی داشته است. بعید نیست كه دست عبّاس را در دست حسین(ع) گذاشته باشد و عبّاس را سفارش كرده باشد كه: عباسم، جان تو و جان حسینم در كربلا! مبادا از او جدا شوی و تنهایش گذاری!

عبّاس، نجابت و شرافت خانوادگی داشت و از نفسهای پاك و عنایتهای ویژة علی(ع) و مادرش امّ البنین برخوردار شده بود. امّ البنین هم نجابت و معرفت و محبّت به خاندان پیامبر را یكجا داشت و در ولا و دوستی آنان، مخلص و شیفته بود. از آن سو نزد اهل بیت هم وجهه و موقعیت ممتاز و مورد احترامی داشت. این كه زینب كبری پس از عاشورا و بازگشت به مدینه به خانة او رفت و شهادت عبّاس و برادرانش را به این مادرِ داغدار تسلیت گفت(1) و پیوسته به خانة او رفت و آمد مي‏كرد و شریك غمهایش بود، نشانِ احترام و جایگاه شایستة او در نظر اهل‏بیت بود

یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

Anthony
Anthony یکشنبه, 05 اسفند,1397 17:24
Christian Louboutin Shoes Outlet

Yeezy

Pandora Rings Official Site

New Nike Shoes

Jordan 11

Nike Outlet Store Online

Adidas Yeezy

Superstar Trainers

Pandora Charms Outlet

Timberland Shoes

Pandora Charms

Pandora UK

Asics Shoes

Adidas Originals Superstar

Adidas

Adidas NMD R2

Air Max 98

Nike Air Max 97

Pandora Outlet

Adidas Shoes

Christian Louboutin Shoes Outlet

Sneakers Website

Adidas EQT Support

Air Max 720

Air Max 98 Gundam

Nike Outlet Online

Adidas Outlet Store

Air Max

Red Bottom Shoes For Women

Timberland Outlet

Nike Air Max 95

Adidas NMD

Adidas Yeezy

Yeezys

Asics Shoes

Fjallraven

Yeezys

Timberland Boots

Nike Running Shoes

Valentino

Yeezy Boost 350 V2

Adidas Yeezy

Cheap Yeezy

Asics Running Shoes For Women

Adidas NMDS

Pandora Jewelry

Red Bottoms

Adidas Sneakers

Nike Running Shoes For Women

Louboutin

Red Bottom Shoes

Nike Running Shoes

Vans

Asics Running Shoes

Nike Factory Store

Nike Outlet Store Online Shopping

Stan Smith Adidas Sneakers

Pandora Rings

Pandora Bracelets Charms

KD Shoes

Pandora Outlet

Christian Louboutin Shoes

Nike Shoes 2019

Adidas Original

Yeezy Sneakers

Pandora Charms

Off White Presto

Nike Outlet

Air Max 270

Christian Louboutin Shoes

Adidas Clearance

Mens Basketball Shoes

Ferragamo Shoes

Louboutin Outlet

Fila Disruptor 2

Adidas Superstar

Fila Shoes For Men

Pandora

Pandora Bracelet Charms

Adidas Superstar

Air Jordan 11

Nike Air Max 720

Pandora Bracelet Charms

Pandora Jewellery

Longchamp Outlet Online

Pandora Charms

Goyard

Yeezy Boost

Adidas Shoes

Asics Outlet Store Online

Nike Outlet Store Online Shopping

Adidas Yeezy Boost 350

Nike UK

Goyard Bags

Jordans Sneakers

Adidas Ultra Boost

Balenciaga Sneakers

Nike Factory Store

Goyard Bags

Asics Running Shoes

Yeezy 500

Yeezy

Air Max 720

Fitflop

Adidas Shoes

Basketball Shoes

Asics

Nike Factory

Nike Clearance Store

Adidas NMD

NMD Adidas

Air Max 2019

New Nike Shoes 2019

New Air Max 2019

Nike Shoes

Nike Cortez

Adidas Outlet

Balenciaga Sneakers

NMDS

Nike Trainers

Adidas EQT Support

Nike Factory Outlet Store Online

Adidas Outlet

Womens Nike Shoes

Pandora Rings

New Shoes

Adidas Outlet

Valentino

Adidas Shoes

Christian Louboutin Shoes

Moncler Outlet

Nike Outlet UK

Nike Running Shoes

Christian Louboutin Shoes

Nike KD 11 shoes

Nike Outlet Store

Nike Air Max 90

Cheap Nike Shoes

Nike Outlet Online

Air Jordan Sneakers

Adidas Shoes

Adidas Outlet

Nike UK

Timberland Outlet

Yeezy 550

Nike Clearance Store

Ferragamo

Pandora Necklaces Women

Hermes Belts

Fjallraven Kanken

Ultra Boost Adidas

Airmax 270

Adidas Ultra Boost

Adidas Yeezy

Adidas Sneakers For Men

Jordans Shoes

Hermes Handbags

Nike Shoes

Adidas Outlet UK

Nike Shoes For Men

Nike Sneakers Sale

Asics

Valentino Outlet

Pandora Jewelry Official Site

Pandora Charms

Off White Nike

Nike Outlet Online

Timberland Boots

Adidas Shoes

Salvatore Ferragamo Shoes

Nike Air Max 90

Nike Outlet Online

Adidas Shoes

Adidas Shoes Outlet

Adidas Ultra Boost

Lebron James Shoes

Adidas NMD R1

Pandora Charms

Stan Smith

Pandora Bracelets

Nike Store

Nike Outlet Store

Nike Air Max 95

Jordan Shoes

Puma Outlet Store

Pandora Charms

Yeezy Boost 350 V2

Nike Outlet Store Online Shopping

Asics Shoes

Fila Sneakers

Nike Air Max 270 Flyknit

Puma

Timberland Shoes Outlet

Nike Trainers

Air Max 97

Pandora Jewelry

Air Max 270

Red Bottom Shoes

Nike Air Max 270

Pandora Official Site

Nike Clearance Store

Ultra Boost

Nike Shoes

Nike

Christian Louboutin Shoes Sale Outlet

Nike Sneakers

Nike Sneakers For Women

Nike Sneakers For Men

Yeezy Supply

Nike Outlet

Christian Louboutin shoes

Adidas UK

Pandora Outlet

Skechers Go Walk

NMD

Red Bottom Shoes For Women

Pandora Earrings

Nike Shoes

Nike Shoes

Nike Store Online

Nike Factory Store Online

Adidas Superstar

Nike Clearance

Pandora Charms

Golden Goose Sneakers

Adidas UK

Pandora Rings

Fjallraven Kanken Backpack

Nike Lebron 16

Pandora Jewelry Official Site

Pandora Jewelry

Yeezys

Yeezy 500

Nike Cortez Women
Catalina
Catalina چهارشنبه, 18 اردیبهشت,1398 18:20
Pandora Jewelry Official Site

Adidas Outlet

Nike Sneakers For Women

Charms Pandora

Nike Outlet

Adidas Outlet UK

Nike Air Max 2019

Pandora Jewelry

Adidas Trainers

Adidas Shoes Outlet

Pandora Charms

Adidas Yeezy

Adidas Stan Smith Sneakers

Pandora Charms

Nike UK

Adidas Shoes For Men

Pandora Ring

Nike Outlet Store Online

Yeezy 500

Pandora Bracelet

Nike Running Shoes For Men

Basketball Shoes

Yeezy Boost 350

Christian Louboutin Outlet

Asics Running Shoes

Jordan 11

Christian Louboutin

Pandora Official Site

Yeezy Trainers

Yeezy 700

Nike Outlet Store

Nike Air Max 270 Women

Nike Air Max Trainers

Adidas Superstars

Balenciaga

NMDS

Kevin Durant Shoes

Asics Outlet Store

Pandora

Yeezy

Mens Nike Shoes

Nike Outlet Store Online

Ultra Boost Adidas

Nike Clearance Store

Adidas

Nike UK

Moncler Outlet

Nike Clearance

Christian Louboutin Outlet

Adidas Superstars

Nike Sneakers

Red Valentino

Nike Air Max 270 Men

Nike Sneakers

Nike Outlet

Pandora Jewelry

Adidas Superstar

Red Bottom Shoes

Nike Air Max

Louboutin

Louboutin shoes

Air Jordans

Adidas Outlet Store

Nike Outlet Store

Yeezy Boost 350 V2

Adidas NMD R1

Adidas Ultra Boost 5.0

Nike Cortez Men

Adidas NMD

Adidas Shoes For Women

Adidas NMD

Air Max 270 Dusty Cactus

Adidas Yeezy

Stan Smith

Skechers Shoes

Nike Factory

Nike Shoes

Adidas Ultra Boost

Valentino

Adidas

Balenciaga

Nike Running Shoes

Adidas Ultra Boost

Valentino Shoes

Nike Factory

Fjallraven Backpack

Nike Air Max 97

Adida

Nike Air Max 98

New Adidas

Timberland Outlet

Nike Lebron 16

Red Bottoms

Adidas Ultra Boost

Pandora Necklaces Women

Nike Air Max 98

Yeezy 500

Air Max 2019

Adidas UK

Christian Louboutin Shoes

Nike KD 11

Timberland Boots

Red Bottom Heels

Puma Shoes

Adidas NMD R2

Nike Store Online

Adidas Superstar Women

Sneakers Website

Hermes Belt

Goyard Bags

Timberland Shoes Outlet

Adidas Yeezy Shoes

Fjallraven Backpack

Ferragamo

Timberland Shoes Outlet

Adidas Yeezy

Pandora Jewelry Official Site

Adidas EQT Support Adv

Nike Air Max 98

Pandora Charms Outlet

Christian Louboutin Shoes

Asics

Yeezy Boost 350 V2

New Nike Shoes 2019

Jordan 11s

Nike Air Max 95

Adidas Outlet

Yeezy Sneakers

Red Bottom Shoes

Superstar Trainers

Pandora Rings

Nike Men's Running Shoes

Nike Factory Store Online

Off White Shoes

Nike 270 Air Max

Nike Shoes

Nike Outlet Online

Pandora Charms

Nike Outlet Store

Timberland Boots

Pandora

Adidas Outlet Store

Nike Shoes

Pandora Charms Sale Clearance

Nike Clearance Outlet

Nike Basketball Shoes

Nike Air Max 270 Womens

Pandora Jewelry

Pandora Jewelry Store

Adidas Originals

Asics Outle

Pandora Jewelry Store

Christian Louboutin

Adidas Stores

Pandora Charm Bracelet

New Nike

Yeezy Supply

Pandora Charms Outlet

Fila Shoes

Vans Shoes Outlet

Cheap Yeezys

Asics

Air Jordan Shoes

Adidas Yeezys

Nike Air Max 97

Adidas Shoes Women

Timberland Boots For Women

Ferragamo Shoes

Lebron James Shoes

Nike Store

New Nike Shoes 2019

Nike Cortez Women

Asics Shoes

Nike Outlet

Fila Sneakers

New Nike Shoes

Nike Running Shoes For Women

Pandora UK

Yeezy Boost 350

Air Max

Nike Shoes Outlet

Adidas Shoes

Adidas Yeezy

Fitflop Sandals

Pandora Bracelet

Nike Shoes

Asics Shoes

Pandora Rings

Nike Factory Outlet Store Online

Nike Shoes

Nike Sneakers Sale

Longchamp Bags

Nike 720

Ferragamo Belt

Nike Factory Outlet

Asics Running Shoes

Nike Air Max 95

Pandora Bracelet

Goyard Bag

NMD

Puma

NMD

Christian Louboutin Outlet

Nike Shoes

Red Bottom

Christian Louboutin Shoes

Adidas Sneakers For Men

Pandora Outlet

Nike Trainers

Goyard Bags

Kids Nike Shoes

Hermes Birkin

Adidas Yeezy

Adidas NMD

Air Max 270 Men

Pandora Outlet

Nike UK

Pandora Bracelets

Nike Outlet Store

Nike Factory Outlet

Fila Disruptor

Adidas EQT

Nike Store UK

Nike Shoes

Pandora Charms

Golden Goose

Nike Outlet Store Online Shopping

Jordans Sneakers

Off White Presto

Fjallraven Kanken Backpack

Air Jordan Shoes

Adidas Sneakers For Women

Asics Gel Nimbus

Adidas Trainers
Robert
Robert دوشنبه, 07 مرداد,1398 11:32
Hermes Birkin

Nike Running Shoes For Men

Nike Air Max 98

Nike Clearance Outlet

Pandora UK

Nike Shoes

Red Bottom Shoes For Women

New Shoes

Adidas Shoes

Yeezy Sneakers

Pandora Charms Sale Clearance

Yeezy Boost 350 V2

Pandora Jewelry

Pandora Canada

Nike Factory

Nike Outlet Online

Adidas NMD

Adidas Store

Nike Trainers

Pandora Charms

Adidas Yeezy Shoes

Air Max 270 Dusty Cactus

Nike Clearance Sale

Christian Louboutin Heels

Balenciaga Sneakers

Stan Smith

Nike Outlet Store Online Shopping

Ferragamo

Adidas Superstar Women

Lebron James Shoes

Nike Air Max 95

Adidas Shoes

Nike Air Max 720

Pandora Bracelet

Adidas Shoes

Adidas UK

Asics Shoes

Nike Outlet Online

Pandora Jewelry Store

Nike Outlet

Pandora Bracelets

Hermes Belt Men

Valentino Shoes

Adidas Yeezy 500

Asics Running Shoes

Adidas UK

Pandora Official Site

Nike Sneakers For Women

Air Jordan 11

New Nike Shoes

Adidas Ultra Boost

Fila Shoes For Women

Ultra Boost

Adidas Sneakers For Women

Nike Factory Store

Longchamp Outlet

Nike Shoes 2019

Nike Air Max 95

Nike Air Max 270

Nike Sneakers

Christian Louboutin shoes

Pandora Jewelry

Nike Clearance

Goyard Handbags

Pandora Jewelry Official Site

Nike Running Shoes For Women

Jordans Shoes

Adidas Superstar Mens

Puma Store

Air Max 720

Nike Shoes

Timberland Pro Work Boots

Red Bottoms Louboutin

Nike Air Max

Nike Outlet Store Online Shopping

Fjallraven Kanken

Yeezys Shoes

Red Bottoms

Nike Air Max 270 Flyknit

Air Max 98

Timberland Boots

Fitflop

Adidas Yeezy Boost 350

Puma Outlet Store

Adidas Outlet UK

Pandora Jewelry

Adidas Superstar Shoes

Adidas Superstar Shoes

Ferragamo Shoes

Adidas NMD xr1

Pandora Ring

Pandora Bracelets Clearance

Nike Sneakers For Men

Nike Off White

Vans

Nike KD 11

Ultra Boost

Pandora Charms

Nike Factory Outlet

Pandora Jewelry Official Site

Adidas NMD

Yeezys Shoes

Timberland Outlet

Timberland Shoes

Nike KD Shoes

Valentino Shoes

Pandora Necklace For Women

Adidas Stores

Pandora Jewelry

Cortez

Yeezys

Adidas Shoes For Women

Nike Outlet UK

Balenciaga Sneakers

Nike Cortez

Christian Louboutin

Fila Disruptor ii

Adidas Outlet

Adidas Factory Outlet

Nike Outlet Store Online Shopping

Air Max 2019

Adidas Stan Smith

Adidas Clearance

New Nike Shoes

Nike Outlet Store

Red Bottom Shoes

Timberland Outlet Store

Nike Shoes

Air Max 2019

Nike UK

Nike Store Online

Christian Louboutin Sale

Nike Shoes

Asics Outlet Online

Adidas NMD

Michael Jordan Shoes

Nike Sneakers For Men

Fjallraven Kanken

Adidas Sneakers For Women

Asics Shoes

Christian Louboutin

Pandora Rings Official Site

Cheap Yeezy

Adidas NMD R1

Christian Louboutin Outlet

Yeezy 500 Blush

Adidas Shoes

Nike Running Shoes

Adidas EQT Support Adv

Nike Basketball Shoes

Adidas Shoes

Ferragamo Belt

Skechers Shoes

Adidas Superstar

Shoes For Men

Timberland Outlet Store

Pandora Charms Outlet

Jordan Sneakers

Adidas Outlet Store

Yeezy Boost

Golden Goose

Adidas Ultra Boost Men

Air Max

Adidas Outlet Store

Nike Running Shoes For Women

Louboutin Shoes

Nike Factory

Nike Trainers Sale

Adidas Yeezys

Nike Shoes

Pandora Jewelry Official Site

Asics Running Shoes

Adidas NMD

Nike Air Max 97 Ultra

Yeezy

Nike 720

Kanye West Yeezy

Adidas

Nike Shoes For Women

Yeezy Boost 350

Nike Outlet

Yeezy Sneakers

Jordan 11

Pandora Store

Goyard Bags

Asics Shoes

NMD

Pandora Charms

Air Max 97

Nike Sneakers For Men

Cheap Basketball Shoes

NMD

Yeezy

Pandora Bracelet Charms

Louboutin

Mens Nike Shoes

Nike Air Max 98

Pandora Outlet

Nike Shoes

Pandora Charms

Pandora Outlet

Ultra Boost

Asics Sneakers

Kanken Backpack

Moncler Official Site

Nike Outlet Store Online Shopping

Nike Store

Louboutin Outlet

Nike Outlet Store Online

Christian Louboutin

Air Jordan Shoes

Fila Sneakers

Air Max 270

Nike Outlet Store

Nike Outlet Store Online Shopping

Adidas Yeezy

Nike Shoes 2019

EQT Adidas

Christian Louboutin

Asics

Pandora Rings

Off White Shoes

Cheap Adidas Shoes

Pandora Jewelry Black Friday

Lebron 16

Asics Shoes

Nike Air Max 270

Nike Outlet

Adidas Shoes For Women

Goyard Bag

Yeezy

Nike Outlet Store Online Shopping

Valentino

Pandora UK