جمعه 04 مهر 1399
EN

نظرسنجی

دانشنامه بقيع‌ شريف منتشر شد

دانشنامه بقيع‌ شريف منتشر شد
دانشنامه بقيع‌، آباداني و عمران آن و سپس تخريب و از بين بردن عمدي بناها و آثار بسيار ارزشمند اين سرزمين را به روش مستند نشان مي‌دهد. دانشنامه بقيع‌ شريف داراي قریب به ۱۷۰۰ مدخل درباره ابعاد مختلف بقيع‌ است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت به نقل از پايگاه اطلاع رساني حج، دانشنامه بقيع‌، آباداني و عمران آن و سپس تخريب و از بين بردن عمدي بناها و آثار بسيار ارزشمند اين سرزمين را به روش مستند نشان مي‌دهد. دانشنامه بقيع‌ شريف داراي قریب به 1700 مدخل درباره ابعاد مختلف بقيع‌ است.

اين دانشنامه پس از دو سال كار فشرده و توسط نشر صحيفه خرد در قم منتشر شده است. قيمت آن هفتاد هزار تومان است و به همراه اين كتاب، لوح فشرده اي شامل مدارك و برخي از متون درباره بقيع در 1050 صفحه، 445 قطعه تصوير از بقيع و يك فيلم مستند درباره بقيع وجود دارد.

در بخشي از مقدمه كتاب آمده است: «دانشنامه بقيع» مثل ديگر رسانه‌ها به اطلاع‌رساني مي‌پردازد؛ گذشته بقيع، آباداني و عمران آن و سپس تخريب و از بين بردن عمدي بناها و آثار بسيار ارزشمند اين سرزمين را به روش مستند نشان مي‌دهد. چون درباره بقيع اطلاع‏ رساني نشده و جهان، اطلاع كافي از بقيع ندارد، تخريب‏ كنندگان هيچ‏گاه توسط مجامع و نهادهاي بين‌المللي توبيخ نشده‌اند.

با وجود اين كه وظيفه يونسكو حفظ و پاسداري از ميراث فرهنگي بشريت است و بقيع مهم‌ترين جايي است كه هزاران نخبه از اديان يهود، مسيحيت و اسلام در آن آرميده‌اند، از اين رو يونسكو و سازمان ملل بايد از كشتار مردم، غارت سرمايه‌هاي متعلق به انسانيت ممانعت بعمل آورد. حداقل ثبت و حراست معنوي بر عهده آنهاست.

در جريان حمله به مدينه، هزاران انسان كشته شدند و خزائني از اشياء بي‌نظير مانند تاج پادشاهي ساسانيان، شمشير هارون الرشيد و هزاران قطعه بي‌نظير ديگر به تاراج رفت.

اين دانشنامه، بقيع را ذيل صدها مدخل معرفي كرده و بسان يك فرهنگ باستاني بزرگ كه هزاران جزء دارد، تحولات اين اجزاء را به روش تاريخي گزارش و اطلاع‌رساني مي‏ کند. اين گزارش‏ها، آينه‏ تمام‏ نماي واقعيت‏ها و حقايق است.

اسناد و مدارك تحولات را هم تا جايي كه امكان داشته، معرفي كرده است. از اين رو نهادهاي بين‌المللي پس از اين گونه اطلاع رساني‌ها، عذري ندارند و بايد پاسخگوي خواست عمومي جهانيان باشند.

اين دانشنامه براي اولين‌بار درصدد است با شيوه نوشتاري ساده و روان، اطلاعات مرتبط به بقيع را براي عموم اعمّ از مسلمانان و غير مسلمانان عرضه كند. اطلاعات پيش از تخريب را از منابع دست اول استخراج و با قلمي همه فهم عرضه شده و اطلاعات پس از تخريب نیز تا جايي كه امكان داشت، در این اثر ذکر شده است. دسترسي به اسناد و مدارك اين دوره، مشكل است. زيرا بسياري از آنها در اختيار دولت عربستان سعودي و ارگان‌هاي دولتي مانند شهرداري و استانداري مدينه است و بخش ديگر آن در آرشيوهاي اروپا و امريكاست.

اين دانشنامه منعكس كننده رخدادها و حوادث تاريخ طولاني بقيع است. از اين رو قلمرو عيني را در سر فصل‌هاي ذيل عرضه مي‌كند:

تاريخ تحولات و حوادث؛ جغرافيا؛ علوم قرآني (قاريان و مفسران مدفون، رخدادهاي قرآني)؛ علوم حديث؛ ادعيه و زيارت‌؛ مزارات و بقاع و تذكرةالمقابر؛ فقه و حقوق؛ كلام و عقايد (جريان‌هاي افراطي و اعتدال)؛ ادبيات (نثر، شعر، بقيعيات، شاعران مرثيه‌سرا)؛ ملل و نحل (رديه و دفاعيه نگاري‌ها، منازعات، انشعابات فرق)؛ اديان (يهود، مسيحيت، ديگر اديان)؛ اقتصادي (ذخائر و گنجينه‌ها، خسارت‌هاي ناشي از تخريب)؛ دوره جاهليت (ايام بقيع، اشعار دوره قبل از اسلام، معارك)؛ قضاء و جزاء (مجازات مخربين، قتل عام عمومي و مجازات عاملان، تشويق پاسداران ميراث انساني بقيع، مرمت كاران و عمران)؛ همايش‌ها و نشست‌هاي درباره؛ مراكز و مؤسسات و سمن‌ها؛ بقيع پژوهي؛ خاطره نگاري؛ نشريه ويژه (ايران، امريكا، جهان اسلام؛ اروپا)؛ موزه و موزه‌داري (اشياء موزه‌اي مرتبط به بقيع)؛ هنر (فيلم، نقاشي، عكاسي و عكس و ...)؛ ضريح سازي؛ معماري ساختمان‌هاي بقيع؛ اسناد و مدارك مكتوب يا عكسي؛ كتابشناسي آثار؛ نسخه شناسي؛ مقاله شناسي؛ پايان‌نامه شناسي؛ مرجع نگاري؛ متون و اسناد ديپلماتيك؛ سفرنامه (متون، مسافران)؛ پايگاه‌هاي اينترنتي (سايت، وبلاگ، اينترنت)؛ ماهواره (شبكه‌ها).

لوح فشرده اين دانشنامه كه حاوي اسناد و مدارك جانبي است نيز توليد وعرضه شده است.


یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آرشیو اخبار