شنبه 26 مرداد 1398
EN

نظرسنجی

شستشوی کعبه معظمه با گلاب ناب ایرانی

  • 08 خرداد 1393
  • 19:17
  • 0 دیدگاه
  • 602 بازدید
  • Article Rating
شستشوی کعبه معظمه با گلاب ناب ایرانی

خانه خدا، امروز پنج شنبه هشتم خردادماه با حضور مهنس اوحدی با گلاب ناب ایرانی شست‌ وشو داده شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی حج نیوز به عربستان، صبح امروز پنجشنبه هشتم خردادماه مصادف با آغاز ماه مبارک شعبان با حضور نمایندگان برخی کشورهای اسلامی، کعبه معظمه، مطابق با سنت هرساله طی مراسم خاصی با آب زمزم مخلوط با گلاب ناب ایرانی شست ‌وشو داده شد.

در مراسم امروز جناب آقای مهندس اوحدی معاون وزیر و ریاست سازمان حج و زیارت،خالد الفيصل رئيس كميته مركزي حج عربستان و امير مكه، شيخ عبدالرحمن السديس رئيس كل امور حرمين شريفين و محمد الخزيم معاون وي به همراه برخي نمايندگان كشورهاي اسلامي حضور داشتند كه وارد خانه خدا شدند و در اين مراسم معنوي شركت كردند.

شست‌وشوی خانه خدا از سنت‌های حسنه‌ای است که دو بار در سال انجام می‌شود؛ یک‌ بار در آغاز ماه شعبان و بار دیگر در ماه محرم.

در این مراسم داخل خانه خدا با آب زمزم و گلاب کاشان و همچنین با انواع بخورها و بهترین خوشبوکننده‌ها شسته شده و دیوارهای داخلی آن نیز با انواع پارچه‌های سفید معطر پاکیزه می‌شوند.

هنگامی که حضرت محمد(ص) مکه را فتح کرد، به یارانش دستور داد که وارد کعبه شده و آن را علاوه بر پاک کردن از بت‌ها از هر گونه کثیفی و آلودگی پاک کنند.

از این رو هر سال شست‌وشوی خانه خدا با یادآوری سنت حسنه پیامبر گرامی اسلام(ص) انجام می‌شود.

این گزارش حاکی است، امسال40 لیتر گلاب با آب زمزم مخلوط شد و  شستشو شروع و 30 دقیقه بطول انجامید.

هر ساله از جمهوری اسلامی ایران هم 3 نفر در این مراسم شرکت می‌کنند.

ذکر است، سه ستون و یک صندوق سنگی در داخل خانه خدا قرار دارد. بخشی از گلاب و وسایل نظافت را در داخل این صندوق سنگی نگاه می‌دارند که البته سابق بر این صندوقی چوبی بوده است.

همچنین قبلا سنگ قرمزی وسط خانه کعبه بود که به احتمال زیاد محل ولادت حضرت علی علیه‌السلام نیز در همان نقطه در وسط کعبه بوده است. البته الآن آن سنگ قرمز رنگ را پشت حجرالاسود قرار داده‌اند.

 

یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.