دوشنبه 16 تیر 1399
EN

نظرسنجی

گنبد جديد حرم مطهر حضرت علي(ع) رونمايي شد

گنبد جديد حرم مطهر حضرت علي(ع) رونمايي شد


پس از ماهها تلاش و كار شبانه روزي هنرمندان ايراني و عراقي، گنبد حرم مطهر حضرت علي(ع) ترميم و بازسازي شده و همزمان با سالروز ميلاد پيامبر گرامي اسلام (ص) و امام صادق(ع) در نجف اشرف رونمايي شد.

به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج از نجف اشرف، گنبد حرم مطهر حضرت علي(ع) بعد از حدود 300 سال به دست هنرمندان و استادكاران ايراني و عراقي ترميم و بازسازي شد.


در آيين رونمايي از گنبد مطهر حرم علوي جمعي از مسئولان ايراني و عراقي ازجمله رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه، توليت حرم مطهر علوي ، امام جمعه اهواز، استاندار و شماري از مسئولان اين استان، مسئول دفتر نمايندگي بعثه مقام معظم رهبري در نجف اشرف و جمعي از مسئولان عراقي ، مديران ستاد بازسازي عتبات عاليات و زائران عتبات عاليات حضور داشتند.

گنبد ترميم و بازسازي شده حرم مطهر امام علي(ع) با محيطي برابر 51.5 متر و ارتفاعي برابر 5. 4 متر است و ترميم خشت هاي اين گنبد يكي از بزرگترين و مهمترين پروژه هاي آستان علوي به شمار مي رود. براي اجراي اين پروژه 105 كيلوگرم طلاي 24 عيار استفاده شده و در مجموع در هر خشت 20 گرم طلا به كار رفته است و تعداد رج‌ها (دورهاي قطر گنبد) 76 حلقه و تعداد خشت ها نزديك به 10 هزار عدد است.

با توجه به گذشت سالهاي بسيار زياد از ساخت اين گنبد، ورقه‌هاي مسي خشت‌ها و روكش طلاي آنها دچار فرسايش و تخريب شده بود كه از اين رو توليت حرم مطهر علوي با توجه به توانمندي هنرمندان كشورمان با همكاري و همگامي برادران عراقي پروژه ترميم خشت‌ها را به ستاد بازسازي عتبات عاليات سپرد.


یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آرشیو اخبار