یکشنبه 03 شهریور 1398
EN

نظرسنجی

پيگيري حقوقي، غرامت و ديه زائران ايراني در راس مذاكرات ايران و عربستان

پيگيري حقوقي، غرامت و ديه زائران ايراني در راس مذاكرات ايران و عربستان


حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكر گفت: جلسات متعدد در رابطه با مذاكرات ما با عربستان در داخل انجام شده و در اين جلسات موضوع امنيت زائرين، امكانات زائرين ايراني وبحث مهم پيگيري حقوقي، غرامت و ديه زائران ما در مسجد الحرام و منا مطرح شده است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج ، حجت الاسلام و المسلمين سيد علي قاضي عسكرنماينده ولي فقيه در امورحج و زيارت امروز در جمع خبرنگاران درپاسخ به سوالي در خصوص حضور و ارائه شروط هيات ايراني براي مذاكره با طرف سعودي با محوريت مناسك حج در پنجم اسفند ماه درعربستان گفت: درحال حاضر نمي‌توان شرط خاصي را قائل شد چون موضوع مذاكرات است و بايد ديد در مذاكرات بين دو طرف چه شرايطي ايجاد خواهد شد.

وي ادامه داد: بايد ديد در اين مذاكرات چه اتفاقاتي رخ مي‌دهد و چه صحبت‌هايي رد و بدل مي‌شود، اما با اين وجود حرف‌هاي زيادي خواهيم داشت كه در اين مذاكرات مطرح مي‌كنيم.

نماينده ولي فقيه درسازمان حج و زيارت درباره آمادگي تيم مذاكره كننده ايراني و شرايط آنها اظهار داشت: جلسات متعددي را در داخل برگزار كرده ايم كه در آن موضوع امنيت و امكانات زائران ايراني و همچنين بحث مهم پيگيري حقوقي، غرامت و ديه زائران‌مان در مسجد الحرام و منامطرح شده است.

حجت الاسلام و المسلمين قاضي عسكر كه در حاشيه مراسم همايش قبل از سفر عتبات عاليات زائران دانشگاهي استان تهران در دانشكده ادبيات دانشگاه تهران با خبرنگاران سخن مي گفت در رابطه با امور اجرايي حج نيز تصريح كرد: ما برنامه‌هاي اجرايي زيادي داريم زيرا مدتي است كه امور حج و زيارت ما تعطيل بوده است، در حال حاضر در حوزه مسكن، تغذيه، تداركات كارهاي زيادي بايد انجام شود.

وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه چنانچه در مذاكرات توافق لازم حاصل شود اعزام زائران ايراني از چه تاريخي خواهد بود، خاطرنشان كرد: اگردرتاريخ پنجم اسفند توافق حاصل شود بلافاصله برنامه‌هاي ايران براي سفر حج آغاز خواهد شد.

نماينده ولي فقيه در سازمان حج و زيارت در پاسخ به اين سوال كه با وجود آنكه عربستان دعوت كننده اين مذاكره بوده است شرايط براي ما چگونه خواهد بود، اظهار كرد: دعوت از سوي عربستان طبيعي است و اين يك دعوت ويژه نيست، به اين معنا كه عربستان به طور هميشگي در اين ايام براي همه كشورها دعوت‌نامه مي‌فرستند و در اصل براي ايران دعوت‌نامه خاصي ارائه نشده است.

حجت الاسلام و المسلمين قاضي عسكرادامه داد: اميدواريم شرايط به گونه‌اي رقم بخورد كه راه براي زيارت مردم بازشود.

وي در مورد ارز دولتي نيز گفت: در گذشته ارز مبادله‌اي پرداخت مي‌شد كه در اين شرايط قيمت پايين‌تر بود اما متاسفانه در شرايط فعلي ارز با مبلغ4000هزار تومان بايد خريداري شود و با وجود نوسانات موجود اين شرايط براي زائران خوب نيست، شرايط در حال حاضر براي ارائه ارز با قيمت 3200 تومان و پايين‌تر ممكن نيست.یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.