شنبه 10 خرداد 1399
EN

نظرسنجی

فعالیت غیرمجازها در عتبات حقوق زائران را تضییع می کند

فعالیت غیرمجازها در عتبات حقوق زائران را تضییع می کند

سرپرست سازمان حج و زیارت گفت: فعالیت غیرمجازها در زمینه سفرهای عتبات بعضاً موجب تضییع حقوق زائران در داخل کشورعراق می شود و این در حالی است که بر اساس اسناد بالادستی، اعزام زائران به عتبات به عهده سازمان حج و زیارت است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، «حمید محمدی» امروز-چهارشنبه 27 بهمن 95- در نشست یکروزه مدیران ستادی و استانی سازمان حج و زیارت که با هدف تبیین برنامه های پیش روی این سازمان برگزار گردید، گفت: در سالجاری تحول در نوع خدمات رسانی به زائران عتبات را دنبال کردیم و خوشبختانه شاهد تغییراتی رو به بهبود و امیدبخش بوده و تلاش می کنیم این روند با سرعت بیشتری دنبال شود.

وی با اشاره به اجرای طرح نوین عتبات از ابتدای امسال افزود: اجرای طرح اعزام های استانی عتبات ابلاغ شده و در چند استان به اجرا در آمده است. در قالب این طرح به نیازهای زائران بیشتر پاسخ داده می شود که لازم است استان ها نیز در اجرای بهترآن مشارکت کرده تا اشکالات و ایرادات آن شناسایی و برطرف شود.

سرپرست سازمان حج و زیارت به فعالسازی فرآیند ارزشیابی عوامل اجرایی سفرهای عتبات اشاره و بر لزوم آگاهی عوامل اجرایی این سفرها در خصوص دستورالعمل های جاری تاکید کرد و گفت: ارزشیابی نیروی انسانی در همه بخش ها از جمله نیروهای ستادی، شمسا و عوامل کاروان ها و هتل ها صورت خواهد گرفت. گاهی دستورالعملی تصویب می شود و ما حس می کنیم همه چیز روان است اما کسی که باید آنرا اجرا کند یا از آن بی اطلاع است یا آن دستورالعمل را اجرا نمی کند و این فرآیند ارزشیابی از اعزام اینگونه افراد جلوگیری بعمل خواهد آورد.

آقای محمدی در سخنانش به مدیران حج و زیارت استان ها توصیه کرد: در استان ها جلسات مستمر با کارگزاران، مدیران ثابت هتل ها و مدیران آشپزخانه های عتبات برگزار گردد همچنین در جلسات توجیهی با زائران عتبات شرایط این سفر و وضعیت کشور میزبان پیش از اعزام برای زائران بازگو شود تا در طول سفر زائران با مشکل مواجه نشوند.

سرپرست سازمان حج و زیارت کشورمان درادامه به ضرورت قانون‌مداری در حوزه مجموعه های اعزام کننده زائر به عتبات اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات موثر در مقابله با فعالیت این گروه ها تقویت مبانی قانونی در برخورد با این مجموعه ها است. فعالیت آزادبرها در زمینه سفرهای عتبات موجب تضییع حقوق زائران در داخل کشورعراق می شود و این در حالی است که بر اساس اسناد بالادستی، اعزام زائران به عتبات به عهده سازمان حج و زیارت است.

وی در این باره ادامه داد: سازمان حج و زیارت ضابط اجرای قانون نیست و صرفاً می تواند تخلفات و نابسامانی ها را به مراجع مربوطه گزارش نماید و این اقدام همکاری بیشتر دستگاههای انتظامی و قضایی کشور را می طلبد.

آقای محمدی در این نشست همچنین در خصوص حج سال آتی بیان کرد: اواسط دی ماه دعوت نامه ای از سوی عربستان برای هیئت حج جمهوری اسلامی جهت مذاکرات حج آتی ارسال شد و 26 دی ماه پاسخ این دعوت به عربستان ارسال شده است و سوم بهمن ماه طی نامه ای اسامی هیئت اعزامی را به عربستان اعلام کرده ایم.

وی در سخنانش اعزام زائران ایرانی به حج را منوط به فذهم کردن بسترهای لازم برای تأمین و حفظ عزت و کرامت زائران ایرانی دانست.

سرپرست سازمان حج و زیارت در ادامه گفت: از ابتدای امسال کمیته های 13 گانه حج تشکیل شده که این کمیته ها جلسات مستمر خود را برگزار کرده و آمادگی کامل برای برگزاری حج در سازمان حج و زیارت وجود دارد.

یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آرشیو اخبار