چهارشنبه 07 خرداد 1399
EN

نظرسنجی

عملي كه ثواب آزاد ساختن ۷۰ هزار بنده را دارد

عملي كه ثواب آزاد ساختن ۷۰ هزار بنده را دارد

حجّ و عمره، دو بازار از بازارهاى آخرتند. واردشوندۀ به آنها، از ميهمان‌هاى خداوند متعال است. اگر خداوند او را زنده و باقى نگه دارد، باقى‌اش نگه مى‌دارد، در حالى كه عارى از گناه گشته و اگر هم او را بميراند، داخل بهشتش مى‌سازد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج،‌ مدتي است اصل و ضرورت رفتن به حج تمتع ناخواسته توسط برخي افراد مورد تشكيك قرار مي‌گيرد؛ به خصوص پس از اتفاقاتي كه در حج دو سال گذشته رخ داد و سبب شد تا شماري از حجاج ايراني و غيرايراني به شهادت برسند. پرواضح است كه زايران خانه خدا فقط به دستور الهي سرتعظيم فرود آورده رهسپار دياري خشك و بي‌آب و علف مي‌شوند كه يادآور توحيد و اقتدا به ابراهيم خليل و انبياي‌الهي است.در سال جاري به همت مسئولان جمهوري اسلامي ايران مقدمات سفر حجاج با عزت و كرامت فراهم شد. حضور نمايندگان مكتب اهل بيت (ع) در ميان مسلمانان جهان اسلام بهترين تبليغ عملي و زينت‌بخش آن خواهد بود و صد البته مظلوميت 464 شهيد منا و 12 شهيد حادثه جرثقيل مسجدالحرام با صداي بلند واگويه خواهد شد.درحال حاضر يك ميليون و ۳۰۰ هزار نفر از پدران و مادران ايراني سال‌هاست در انتظارند تا واجب الهي خود را انجام دهند، فرهيختگان و رسانه‌ها مي‌بايست زمينه‌هاي فكري بدرقه پرشور و معنوي زايران ايراني را در مرداد 96 فراهم سازند.جالب است بدانيم، در دو كتاب وسائل الشيعه و مستدرك الوسائل بيش از ۹۱۵۰ حديث درباره جايگاه و احكام حج وجود دارد كه نشان‌دهنده اهميت آن در دين اسلام است. در اينجا بدين مناسبت جملاتي از كلام ائمه اطهار (عليه السلام) در اين باره تقديم مي‌شود:

به محض نيّت حج، باب رحمت مفتوح مى‌شود

از امام باقر (عليه السلام) روايت شده است كه ايشان فرمودند: شخصى كه عازم حج است و به انجام كارهاى مقدّماتى پرداخته است (در طول مدّت فراهم كردن مقدمات سفر)، در هر قدمى كه بر مى‌دارد و كارى از كارهاى مربوط به حج را انجام مى‌دهد، خداوند، ده حسنه برايش مى‌نويسد و ده سيّئه از او مى‌آمرزد و ده درجه (از درجات اخروى) براى او بالا مى‌برد، تا آن ساعتى كه از امور مقدّماتى فارغ گردد و از خانه خارج شود و قدم در راه گذارد و به بهره‌هاى عالى‌تر برسد.
حجّاج از نظر بهره برابر نيستند

همچنين روايت شده است: حاجيان كه باز مى‌گردند سه دسته‌اند: دسته‌اى از آتش آزاد مى‌شوند، دسته‌اى از گناهان خود خارج مى‌گردند مانند، روزى كه از مادر تولّد يافته‌اند، و دستۀ سوّم با مصونيّت مال و عيال بر مى‌گردند و اين كم‌ترين بهره‌اى است كه عايد شخص حاجّ مى‌شود.

حج، بازار آخرت است

آمده است: حجّ و عمره، دو بازار از بازارهاى آخرتند. واردشوندۀ به آنها، از ميهمان‌هاى خداوند متعال است. اگر خداوند او را زنده و باقى نگه دارد، باقى‌اش نگه مى‌دارد، در حالى كه عارى از گناه گشته و اگر هم او را بميراند، داخل بهشتش مى‌سازد.
حُجّاج، ميهمانان خدا هستند

نيز نقل شده استحاجى و معتمر (عمره بجاآورنده) ميهمان خدا هستند. اگر سؤال كنند (درخواستى نمايند)، عطاشان فرمايد و اگر دعا كنند و او را بخوانند، اجابتشان كند و اگر از كسى شفاعت كنند، شفاعتشان را بپذيرد و اگر هم سكوت كنند و چيزى نخواهند، (ميزبان كريم) خود، ابتدا، بذل عنايت مى‌فرمايد و در ازاى هر درهم، هزار هزار درهم عوض مى‌دهد. »
نگاه به كعبه هم رحمت‌انگيز است

از امام حسين (عليه السلام) نقل شده است: هر كه به كعبه نگاه كند (مادام كه چشمش به كعبه است)، مرتّب حسنه‌اى برايش نوشته مى‌شود و سيّئه‌اى از او محو مى‌شود تا (لحظه‌اى) كه چشمش را از كعبه برگرداند، و در روايت ديگرى آمده است: هر كه نظر به كعبه كند، حسنه‌اى برايش نوشته مى‌شود و ده‌گناه ازاو محومى‌گردد.

پيرامون كعبه، باران رحمت و مغفرت مى‌بارد

از امام صادق (عليه السلام) است كه فرمودند: پيوسته خداوند متعال در اطراف كعبه ۱۲۰ رحمت نازل مى‌فرمايد. ۶۰ رحمت از آن براى طواف‌كنندگان است و ۴۰ رحمت براى نمازگزاران و ۲۰ رحمت براى نظركنندگان به كعبه.
چه مبارك عملى است، طواف خانۀ حق

مردى بر امام كاظم (عليه السلام) وارد شد. امام از او سؤال فرمودند: به عزم حج آمده‌اى؟ عرض كرد: بله.

فرمودند: آيا مى‌دانى براى آدم حج كننده چه فضيلتى است؟

پاسخ داد: خير، حضرت فرمودند: كسى كه به حج بيايد و بر گرد و بيت را طواف كند و دو ركعت نماز بجاآورد، خدا مى‌نويسد براى او ۷۰ هزار حسنه و محو مى‌كند از او ۷۰ هزار سيّئه و بالا مى‌برد براى او ۷۰ هزار درجه و مى‌پذيرد شفاعت او را دربارۀ ۷۰ هزار خانواده و قضا مى‌كند براى او ۷۰ هزار حاجت و مى‌نويسد براى او ثواب آزاد ساختن ۷۰ هزار بنده كه قيمت هر بنده‌اى ۱۰ هزار درهم باشد.

البته بايد متوجّه بود كه ترتّب اين همه فضيلت و ثواب بر حج، مشروط به شرايطى است كه بايد فرد حج گزار به تمامي آن‌ها عمل كرده و پايبند باشد.

یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آرشیو اخبار