دوشنبه 31 شهریور 1399
EN

نظرسنجی

مسير باز حج دليل عقلاني تأخير را زائل مي‌كند/ استطاعت، وجوب فوري مي‌آورد

  • 29 فروردین 1396
  • 08:59
  • حج تمتع
  • 0 دیدگاه
  • 251 بازدید
  • Article Rating
مسير باز حج دليل عقلاني تأخير را زائل مي‌كند/ استطاعت، وجوب فوري مي‌آورد

كارشناس فقه و مناسك حج با اشاره به اينكه شرط باز بودن طريق حج محقق شده است، تصريح كرد: بر اساس نظر تمامي فقها براي افراد مستطيع رفتن به حج در شرايط حاضر واجب فوري است.

حجت‌الاسلام والمسلمين سيد مرتضي موسوي شاهرودي، در گفت‌و‌گو با خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايكنا) به بيان مباحث فقهي در خصوص حضور در حج تمتع طي سال جاري پرداخت و عنوان كرد: با توجه به اينكه حج، واجبي ديني است كه در تمام عمر فقط يك مرتبه براي فرد مكلف واجب مي‌شود و شرط تحقق اين واجب داشتن استطاعت جسماني، طريقي و مالي است؛ وقتي اين سه استطاعت با هم در يك فرد وجود داشته باشد طبق نظر فقهاي عظام رفتن به حج در اين شرايط واجب فوري است و فرد بايد در همان سال به حج مشرف شود.
اين كارشناس فقه حج اضافه كرد: رفتن به حج براي كسي كه استطاعت مالي و جسماني دارد واجب است مگر آنكه راه رفتن به حج بسته باشد همانند اتفاقي كه سال گذشته رخ داد و يا اينكه يك دليل عقلايي و وجه عرفي عقلايي بر اين داشته باشد كه راه حج راه خطرناكي است.
نويسنده مناسك جامع الفتاوا تصريح كرد: در سال جاري با توجه به اينكه مسئولان ما از همه جهت به فكر بوده‌، مذاكرات حج با دقت انجام شده و راه را امن و سفر حج را براي مردم بي‌خطر تشخيص داد‌ه‌اند، طبق اسباب عرفي و عادي (مگر اينكه حادثه‌اي از آسمان و زمين اتفاق بيفتد) راه براي تحقق يك حج صحيح و با آرامش هموار شده است.

حجت‌الاسلام موسوي شاهرودي تصريح كرد: مسئولان حج و زيارت كشور پس از اينكه در اين خصوص به اطمينان رسيدند وارد مذاكرات اصلي حج شدند بنابراين هيچ دليل شرعي و عقلايي براي اينكه از حج واجب امتناع يا چشم‌پوشي شود و سفر واجب به تأخير انداخته شود وجود ندارد.

وي سخنان خود را با حديثي از معصوم پايان داد كه در آن آمده است: «كسي كه از دار دنيا برود و بدون عذر شرعي حج واجبش را انجام ندهد بر دين اسلام نمرده است» و اظهار كرد: اين حديث دلالت بر اهميت بسيار زياد مسئله وجوب حج دارد.

یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

فایل پیوست

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آرشیو اخبار