جمعه 02 آبان 1399
EN

نظرسنجی

هارون الرشيد، امام كاظم را امام دلها و خود را امام جسم ها معرفي مي كند

هارون الرشيد، امام كاظم را امام دلها و خود را امام جسم ها معرفي مي كند
حجت‌الاسلام والمسلمين رفيعي به داستاني از مواجهه هارون الرشيد با امام هفتم در كعبه اشاره كرد و گفت: هارون الرشيد به اطرافيان خود گفت اين آقا امام دلهاي مردم است و من امام جسم هاي مردم هستم و مردم به زور مرا تحمل مي كنند.
به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج از كربلاي معلي، حجت الاسلام و المسلمين رفيعي صبح سه شنبه در حرم امام مطهر حسين (مصادف با بيستم ذي الحجه) با اشاره به سالروز ولادت حضرت موسي بن جعفر (ع) اظهار داشت: وجود امام كاظم وقتي به دنيا آمدند امام صادق (ع) فرمودند پسرم جانشين اوصياي قبل از خود است؛ بايد بدانيم كه امامان ما فرزندان بسياري داشتند كه اهل علم حديث و اخلاق نيكو بودند و تنها افرادي به عنوان امام معرفي مي‌شدند كه از سوي خدا منصوب شده باشند.

عضو هيئت علمي جامعه المصطفي العالميه با اشاره به برخي فرزندان ائمه گفت: علي بن جعفر از برادران امام كاظم است و بسيار اهل علم و اهل حديث و اخلاق و ايمان بود و يا امام هادي پسري داشت به نام حسين كه بسيار عالم و فاضل بود يا فرزندان موسي بن عفر مانند احمد بن موسي و محمد بن موسي و همزه كه افراد ويژه اي بودند ولي چون امامت يك مقام و منصب الهي است به عنوان امام معصوم معرفي نشدند.

وي ادامه داد: روزي امام صادق (ع) در حالي كه موسي بن جعفر يك فرزند خردسال بود وقتي ايشان از در وارد شدند رو به مسلمانان كردند و فرمودند مسلمانان مانند كشتي هستند و اين فرزند خردسال مانند ناخداي كشتي است.

وي با بيان اينكه موسي بن جعفر داراي سجده هاي طولاني بودند و آثار سجده بر زانوها و پيشاني ايشان نمايان بود، تصريح كرد: اين نشان از عبادت ائمه معصومين دارد و ما نيز بايد بدانيم كه تنها راه تقرب به خدا عبادت و بندگي حق تعالي است.

حجت‌الاسلام والمسلمين رفيعي به داستاني از مواجهه هارون الرشيد با امام هفتم در كعبه اشاره كرد و گفت: زماني كه هارون الرشيد قصد سفر به مكه و زيارت خانه خدا را داشت، اعلام كردند كه مسجد الحرام را قرق كنند تا هارون به زيارت مسجد الحرام برود، وقتي هارون وارد مسجد الحرام شد جواني را در گوشه ي مسجد مشغول عبادت ديد و با او شروع به صحبت كردن كرد و مدت طولاني از صحبت گذشت و وقتي بازگشت به اطرافيان خود گفت اين آقا امام دلهاي مردم است و من امام جسم هاي مردم هستم و مردم به زور مرا تحمل مي كنند.

عضو هيئت علمي جامعه المصطفي العالميه با تاكيد براينكه اگر دشمن ما تعريفي از اهل‌بيت عليهم‌السلام كند اهميت بيشتري دارد، گفت: دشمن اگر تعريفي از اهل‌بيت مي كند، از ناچاري است كه نمي تواند آن فضيلت را انكار كند، به همين دليل وقتي كه دشمني مانند هارون الرشيد چنين جمله اي را صادر مي كند كه اين آقا مانند برگ براي درخت كعبه است، نشان از ناچاري او از كتمان قدر و منزلت موسي ابن جعفر (ع9 است.

حجت‌الاسلام والمسلمين رفيعي يكي از ويژگيهاي مهم امام كاظم (ع) را برداشتن باري از دوش مردم دانست و ابراز داشت: در حديثي داريم كه دو چيز زير اين آسمان از ساير امور بالاتر است، يكي ايمان به خدا و دوم خدمت به خلق الله و امام كاظم به اين امر اهتمام ويژه اي داشتند.

عضو هيئت علمي جامعه المصطفي العالميه به داستاني از امام موسي بن جعفر اشاره كرد و گفت: فردي در مدينه ايشان را آزار مي‌داد و همواره با ناسزاگويي سعي در بي حرمتي امام مي‌كرد، روزي امام كاظم (ع) به محل كشت و زرع او رفت و همين كه امام را از دور ديد دوباره شروع به ناسزاگويي كرد اما امام بي اعتنا به اين ناسزاها به سمت او رفت و از وضعيت معاش او پرسيد و با كيسه هاي صرر كه در بين مردم معروف بود به او بيش از 1.5 برابر درآمد سالانه اش را هديه داد و آن مرد شرمنده ي حضرت شد كه با اين كار خود نشان داد مي‌توان با حسن خلق و رسيدگي به مردم كدورت ها و كينه ها را رفع كرد.

حجت الاسلام و المسلمين رفيعي با بيان اينكه در جامعه انسان مي‌تواند سه حالت داشته باشد، تصريح كرد: انسان هم مي تواند امير يا حاكم باشد هم مي‌تواند اسير و هم مي‌تواند نظير باشد اما بهترين حالت اميريست اما چگونه به دست مي آيد امام فرمودند اگر به مردم خدمت كردي شما امير دل هاي آنها مي شويد اما اگر از مردم طلبكار باشيد اسير مردم هستيد و اگر بي تفاوت باشيد نظير آن ها خواهيد بود.

حجت الاسلام و المسلمين رفيعي تصريح كرد: امام كاظم (ع) دعايي دارند كه فرمودند اين دعا را بسيار بخوانيد اللهم لا تجعلني من المعارين ولا تخرجني من التقصير يعني خدايا مرا از كساني قرار بده كه دين عاريه اي ندارند كه آن را پس بدهند و مرا همواره نسبت به تو مقصر قرار بده زيرا اگر دين عاريه اي داشته باشيم بالاخره روزي شيطان آن را پس خواهد گرفت.
وي در رابطه با زيارت امام حسين (ع) نيز گفت: فردي به امام صادق رجوع كرد و گفت من چندين فرسخ با كربلا فاصله دارم، امام صادق فرمودند چند بار به زيارت اباعبدالله الحسين (ع) مي روي گفت سالي يك بار اگر بتوانم اين كار را انجام مي دهند امام صادق (ع) فرمودند جفا مي كني زيرا زيارت امام حسين را مي تواني اينگونه انجام دهي كه بالاي بلندي رفته و رو به سوي حرم سيدالشهدا (ع) ۳ مرتبه بگوييم صلي الله عليك يا ابا عبدالله.
عضو هيئت علمي جامعه المصطفي العالميه روايتي از پيامبر اعظم قرائت كرد كه اثر محبت اهل بيت را در دنيا بر مي شمارند و افزود: اين ده اثر تنها در دنيا است و جداي از آثاري است كه بر محبت اهل بيت در آخرت نصيب ما مي شود اين ده اثر عبارت است از يك زهد، دوم حرص بر عمل، سوم عدم گناه، چهار رغبت به عبادت پنجم توبه قبل از مرگ ششم نشاط در بيداري شب، هفتم چشم بستن بر روي مال مردم، هشتم حفظ امر خدا، نهم نهي از بدي ها مانند تجسس و مسخره كردن و سوء ظن به ديگران و دهم عدم وابستگي به دنيا.

یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آرشیو اخبار