ﺳﻪشنبه 29 مرداد 1398
EN

نظرسنجی

پاسخ به پرسش هايي درباره اربعين در يك كتاب

پاسخ به پرسش هايي درباره اربعين در يك كتاب
حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت كتاب چراغ هدايت، نوشته رحمت الله ضيائي و مجتبي باقري را با هدف پاسخ گويي به پرسش هايي درباره اربعين منتشر كرد.
به گزارش سرويس انديشه پايگاه اطلاع‌رساني حج، رحمت الله ضيائي و مجتبي باقري از فضلاي حوزوي در كتاب چراغ هدايت كه به همت گروه كلام و معارف پژوهشكده حج و زيارت، وابسته به حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت منتشر شده است، به 22 پرسش درباره اربعين حسيني پاسخ داده اند.

در بخشي از ديباچه اين اثر درباره اهميت اربعين چنين آمده است:

جايگاه اربعين امام حسين عليه السلام از قديم الايام ميان شيعيان و در تقويم تاريخي ‌وفاداران به آن حضرت شناخته شده بوده است‌. اهميت اربعين حسيني به خاطر آن است كه در اين روز، ياد شهادت امام حسين عليه السلام زنده شد و پرچم پيام شهادت كربلا در اين روز برافراشته گرديد.

اگر اربعين نبود بني اميه موفق مي‌شدند ياد حسين عليه السلام و رشادت‌هاي اهل‌بيت عليهم السلام و يارانش را از خاطره نسل بشر آن روز و اعصار بعد محو كنند. با توجه به اهميت ياد شده، حفاظت از اين رويداد عظيم وظيفه همگاني و حفظ جايگاه آن در مقابله با انحراف ها و آسيب‌ها امري اجتناب‌ناپذير است . ازاين‌رو پياده‌روي اربعين حسيني عليه السلام از نجف تا كربلا در سال‌هاي اخير به فرهنگي جدانشدني از سلوك شيعيان و آزادگان جهان تبديل شده است و هر سال سيل جمعيت عاشقان حسيني از پير و جوان و زن و مرد به سوي حرم سيد و سالار آزادگان جهان رهسپار مي‌شوند و هر سال بر سيل اين جمعيت مشتاق افزوده مي شود.

از سوي ديگر، دشمن نيز در طول تاريخ براي خنثي سازي اين مراسم عظيم، برنامه هاي مختلفي مانند تخريب، تهديد و تحريف و ... را در دستور كار خود قرار داده است و به‌خصوص در سال‌هاي اخير براي رسيدن به اهداف شوم خود به حربه‌اي خطرناك‌تر روي آورده و آن، ايجاد شبهه و ترديد در اذهان و قلوب پاك درباره مراسم باشكوه اربعين حسيني است.

از‌اين‌رو وظيفه همه فرهيختگان و انديشوران جهان تشيع است كه با تمام توان به مقابله علمي با اين حربه خطرناك برخاسته و با پاسخ‌هاي متقن و محكم به سؤالات و شبهات در مورد اين حماسه و حادثه بي‌نظير، راه هر گونه ترديدافكني را سد كنند.

در ادامه به پرسش هاي 22 گانه و بخشي از پاسخ آنها اشاره مي شود؛

پرسش اول: اساس پياده‌روي اربعين

آيا پياده‌روي اربعين، اساس و ريشه‌اي در اسلام دارد؟ دلايل مشروعيت آن چيست؟

پاسخ:

زيارت اربعين با پاي پياده، از نگاه تاريخي، ريشه در زيارت صحابي بزرگ و گرانقدر رسول گرامي اسلام صلي الله عليه و آله، جناب جابر بن عبدالله انصاري دارد. ايشان نخستين كسي بود كه از مدينه به كربلا رفت و به زيارت امام حسين عليه السلام توفيق يافت. همچنين سنت مقدس پياده‌روي براي زيارت امام حسين عليه السلام، در روزگار امامان عليهم السلام وجود داشت. ائمه عليهم السلام مي‌فرمودند: هر كس پياده به زيارت امام حسين عليه السلام برود، پاداشي چنين، و هر كس سواره برود، پاداشي چنان خواهد داشت.

پرسش دوم: ثواب‌هاي متفاوت براي زيارت اربعين

چرا در روايات، ثواب‌هاي متفاوتي براي زيارت اربعين امام حسين عليه السلام بيان شده است؟

پاسخ:

مي‌دانيم كه هر عمل، با توجه به اينكه در چه زماني، چه مكاني، چه شرايطي، از سوي چه كسي، با چه هدفي و با چه ميزان بصيرتي انجام گيرد، ارزش‌هايي متفاوت و تأثيراتي مختلف پيدا مي‌كند. مرحوم علامه مجلسي، در بيان رمز اين اختلاف پاداش‌ها و گوناگوني تعبيرها در ثواب آن، مي‌گويد:

شايد اختلاف اين اخبار، در اندازه ارزش، فضيلت و ثواب زيارت را بتوان بر اختلاف اشخاص و عمل‌ها و نيز، كم و زيادي ترس در راه زيارت، يا دوري و نزديكي مسافت و... حمل كرد؛ زيرا هر عمل نيكي، نسبت به اختلاف مراتب اخلاص، شناخت، تقوا و ديگر شرايطي كه موجب كمال يك عمل است، داراي ثواب و ارزش‌هاي متفاوت مي‌شود. علاوه بر اينكه در بسياري از احاديث، امامان، طبق درك، شعور، اندازه ايمان، ظرفيت و گنجايش فكري طرف، سخن مي‌گفتند.

پرسش سوم: نقش اهل بيتعليهم السلام در زيارت اربعين

آيا خود اهل بيت در ايجاد و استمرار زيارت اربعين، نقشي داشته‌اند؟

پاسخ:

بر اساس برخي روايات، اولين كساني كه در اربعين اول به زيارت امام حسين عليه السلام رفتند، امام سجاد عليه السلام و خاندان امام حسين عليه السلام بودند. آنان پس از اسارت و برگشت از سفر شام، مصادف با اربعين شهادت امام حسين عليه السلام و ديگر شهدا، به كربلا رسيدند و از همان ابتدا، اهميت زيارت اربعين امام حسين عليه السلام را تأييد و تأكيد كردند. همچنين در اين خصوص، روايتي از امام حسن عسكري عليه السلام وارد شده است كه در آن، زيارت اربعين امام حسين عليه السلام، هم‌رديف نمازهاي يوميه، از نشانه‌هاي مؤمن شمرده شده است.

پرسش چهارم: پياده‌روي اربعين و خودآزاري!

آيا پياده‌روي اربعين، خودآزاري نيست؟ با توجه به اينكه پياده‌روي موجب خودآزاري و مشقت است، آيا پياده‌روي اربعين، از نظر اسلام، مشروع است؟

پاسخ:

در اين شبهه، ادعا شده است كه پياده‌روي اربعين، يك نوع خودآزاري است و خودآزاري، در اسلام ممنوع است. از‌اين‌رو خداوند متعال، راضي به اين عمل نيست!

در پاسخ به اين ادعا، بايد گفت كه ضرر بر دو نوع است:

1. ضرري كه موجب مرگ، قطع عضو و امثال آن شود؛

2. ضرري كه تا اين حد نيست، گرچه اندكي سختي و رنج داشته باشد.

بي‌گمان پياده‌روي براي زيارت امام حسين عليه السلام، از نوع اول نيست، بلكه اگر ضرري هم باشد، از نوع دوم است، كه همراه با مشقت و رنجي اندك است؛ اما اين رنج اندك، با منافع فراواني كه از اين ناحيه نصيب مؤمنان مي‌شود، قياس شدني نيست. بي شك اين راهپيمايي بزرگ، افزون بر جنبه معنوي، سبب نشاط، تحرك و طراوت در انسان مي‌شود.

پرسش پنجم: تعداد زائران اربعين

آيا شهر كربلا، گنجايش اين حجم از جمعيت (بيست ميليوني) را دارد؟

پاسخ:

بديهي است كه شهر كربلا، در حال حاضر گنجايش يك‌باره جمعيت بيست ميليون زائر را ندارد و كسي نيز چنين ادعايي نكرده است، بلكه آنچه مورد ادعاي رسانه‌هاست، تعداد تخميني زائران زيارت اربعين، در يك بازه زماني خاص است، كه از اوائل ماه صفر تا بيست‌ويكم صفر را در بر مي‌گيرد. زيارت در اين بازه زماني، به طور متناوب صورت مي‌گيرد و خبرگزاري‌ها، بر اساس مشاهده‌هاي خويش، آن را در حدود بيست ميليون برآورد كرده‌اند. اين ادعا دور از واقعيت نيست؛ زيرا تمام اين جمعيت، يك باره وارد شهر كربلا نمي‌شود بلكه به ترتيب، وارد مي‌شوند و پس از زيارت و اجراي مراسم عزاداري، به سرعت از كربلا خارج مي‌شوند، تا امكان ورود عزاداران ديگر نيز فراهم شود.

پرسش ششم: مشروعيت عزاداري

آيا عزاداري (در اربعين و غير اربعين) مورد نهي پيامبر صلي الله عليه و آله و ائمه بود؟ آيا اين كار برگرفته از مسيحيت نيست؟

پاسخ:

درباره عزاداري، نه‌تنها از سوي رسول خدا صلي الله عليه و آله و ائمه اطهار عليهم السلام نهي وارد نشده است، بلكه آيات و روايات فراواني دلالت مي‌كند كه اصل عزاداري، مشروع است. حضرت رسول صلي الله عليه و آله و ائمه اطهار عليهم السلام نيز خود عزاداري مي‌كردند و ديگران را نيز به عزاداري براي شهدا سفارش مي‌كردند.

پرسش هفتم: مشروعيت سينه زدن

چرا در ايام اربعين، شيعيان بر سر و سينه مي‌زنند؟ با اينكه در منابع شيعه هم، مورد نهي قرار گرفته و حرام است.

پاسخ:

در پاسخ به اين پرسش، بايد گفت كه دلايل زيادي براي اثبات مشروعيت عزاداري و سينه‌زني براي امام حسين عليه السلام وجود دارد. در اين بين، ما تنها به چند مورد از سنت معصومان عليهم السلام اشاره مي‌كنيم:

نقل شده است هنگامي كه زنان و فرزندان خاندان هاشمي را از شام به سمت مدينه حركت دادند، در ميان راه، از راهنماي قافله خواستند آنها را به كربلا ببرد، تا با شهيدان كربلا تجديد ديدار كنند. هنگامي كه به آن سرزمين رسيدند، ديدند كه جابر بن عبداللّه انصاري و جمعي از بني‌هاشم براي زيارت قبر حسين عليه السلام به كربلا آمده‌اند. اين دو قافله، وقتي با يكديگر ملاقات كردند، ديدارشان همراه با اندوه، گريه و بر سر و صورت زدن بود. به اين ترتيب آنان، ماتمي جانسوز در آن سرزمين برپا كردند.

پرسش هشتم: نوحه‌گري در روايات

در روايات آمده است، كسي كه نوحه‌سرايي كند و كسي كه گوش دهد، هر دو ملعون‌اند، با اين حال، چرا شيعيان در زيارت اربعين، عزاداري مي‌كنند؟

پاسخ:

اگرچه در برخي روايات آمده است كه نوحه‌سرايي، از رسوم جاهليت است يا اينكه نوحه‌گر، ملعون است، ولي اولاً اين روايات از نظر سندي ضعيف هستند و علماي حديث‌شناس شيعه، به محتواي آنها اهميت نداده‌اند و با توجه به علم حديث‌شناسي و رجال، ‌اين دسته از روايات از درجه اعتبار مردود است؛ هرچند در منابع روايي ذكر شده است؛ زيرا بديهي است كه صرف وجود روايت در منابع، دليل بر اعتبار آن نيست.

ثانياً بر فرض صحت اين‌گونه احاديث و قبول آنها، بايد با روش علمي، مراد و مقصود آنها را به دست آورد، تا روشن شود كه آيا نوحه‌سرايي براي ميت، به طور كلي جايز نيست يا مقصود از منع، برخي اقسام نوحه‌گري است؛ زيرا دسته‌اي ديگر از روايات، به طور صريح مشروعيت نوحه‌سرايي را تبيين مي‌كنند. به طور كلي دو نوع نوحه‌سرايي داريم: نوحه‌سرايي غير مشروع و نوحه‌سرايي مشروع.

پرسش نهم: عزاداري و بدعت

آيا عزاداري براي امام حسين عليه السلام در قرن سوم از سوي معزالدوله ديلمي پايه‌گذاري شد؟ آيا عزاداري براي امام حسين عليه السلام، در دوران صفويه مرسوم شد و در زمان امام صادق عليه السلام و شيخ مفيد مرسوم نبود؟

پاسخ:

عزاداري در غم سرور و سالار شهيدان، از همان روز عاشوراي سال 61 ه‍ .ق و بعد از شهادت آن حضرت و يارانش، شروع شد. حضور اسيران بر جنازه شهداي به خون خفته و صحبت ها و نوحه‌سرايي كه از سوي بازماندگان آنها انجام مي‌شد، بالاترين درجه عزاداري بود كه صورت گرفت. پس از آن، به مناسبت هاي مختلف و با روش هاي گوناگون عمل مي‌شد. البته در هر عصر، متناسب با امكانات و شرايط همان عصر، عزاداري بر پا مي‌شد.

در بسياري از دوره‌هاي تاريخي، شيعيان در تقيه بودند و آزادانه نمي توانستند آنچه را مي‌خواستند، انجام دهند. نبايد انتظار داشت كه مانند آنچه امروز در كشورهاي اسلامي عزاداري صورت مي‌گيرد و در زيارت اربعين، جمعيت ميليوني زائران به عشق امام شهدا، خودشان را به كربلا مي‌رسانند، در آن زمان‌ها نيز، اين‌گونه جمعيتي جمع مي‌شد. در آن زمان ها تعداد زائران و عزاداران در اين حد نبود؛ ولي از روايات زيادي كه به ما رسيده است، استفاده مي‌شود كه تمام اهل بيت عليهم السلام عزاداري مي‌كردند و به گونه‌هاي مختلف به جامعه آن وقت، عزاداري براي امام حسين عليه السلام را القاء مي‌نمودند تا كم كم عزاداري در سراسر جهان گسترش يافت.

پرسش دهم: عدم توانايي مزور

آيا امام حسين عليه السلام و حضرت ابوالفضل عليه السلام كه از دنيا رفته‌اند، مي‌توانند حاجت زائران را برآورده كنند؟

پاسخ:

پيش از پاسخ به اين پرسش، از طريق آيات، روايات، عمل رسول‌الله صلي الله عليه و آله و بزرگان دين، لازم است به اين نكته اشاره كنيم كه يكي از اختلافات اساسي بين عقايد و باورهاي پيروان مكتب انبياء الهي و مكاتب مادي، در اين است كه آيا انسان پس از مرگ، نابود مي‌شود و ديگر اثري از او در عالم هستي باقي نمي ماند و با فناي جسم، روح نيز فنا مي‌پذيرد؟ اين، همان چيزي است كه ماديون به آن باور دارند.

پرسش يازدهم: نذر براي غير خدا

آيا مي‌توان از چيزهايي كه براي غير خدا نذر مي‌شود، مانند نذر براي امامان، مصرف كرد؟

پاسخ:

پيش از آنكه نگاه شيعيان را در موضوع نذر بيان كنيم، لازم است معناي اصطلاحي نذر، روشن شود، نذر، عبارت است از اينكه انسان، خود را ملزم و متعهد كند كه اگر حاجتش برآورده شد، كاري را انجام دهد. مثلاً بگويد: براي خداست بر عهده من كه اگر از اين بيماري خوب شدم، گوسفندي را ذبح كنم. اين، همان نذر شرعي است و بايد نذر براي خداوند باشد و براي غير او جايز نيست.

پرسش دوازدهم: حديث ارتداد و روايت حضور جابر در اربعين

روايت حضور جابر در اربعين امام حسين صلي الله عليه و آله در كربلا را چگونه با حديث «ارتد الناس بعد النبي الا ثلاث»، كه جابر هم يكي از مرتدين است، جمع مي‌كنيد؟

پاسخ:

روايتي كه مي‌گويد پس از درگذشت رسول الله صلي الله عليه و آله، همه صحابه به جز سه نفر مرتد شدند، از نظر سندي ضعيف است؛ زيرا در سلسله سند آن، افراد مجهولي وجود دارند و از نگاه اصول و ضوابط علم رجال، مخدوش‌اند. از اين‌رو هيچ‌گاه به مضمون چنين رواياتي اعتنا نمي شود. از جمله افرادي كه در سند اين روايت قرار دارد، «يحيي بن خالد» است. اين شخص به دليل مجهول بودنش، نه مدح شده است و نه ذم.

پرسش سيزدهم: تاريخچه اربعين

ريشه‌هاي اربعين و تاريخچه آن در اسلام چيست؟

پاسخ:

اربعين در لغت به معناي چهلم است و در اصطلاح، به بيستم صفر سال ۶۱ه‍.ق، چهلمين روز شهادت امام حسين عليه السلام اطلاق مي‌شود. گرامي‌داشت اربعين سالار شهيدان، در ميان شيعيان، از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. از ديدگاه بسياري از صاحب‌نظران و مورخان شيعه و اهل سنت، مبناي تاريخي چنين بزرگداشتي، ورود اهل بيت عليهم السلام به كربلا، در اولين اربعين حسيني و دفن سرهاي مطهر شهيدان، به‌ويژه سر مقدس امام حسين عليه السلام در كنار پيكرهاي مطهر آنهاست.

پرسش چهاردهم: مكان قبر امام حسين عليه السلام

برخي ادعا مي‌كنند محل دفن امام حسين عليه السلام، نامشخص است؛ با اين حال چگونه ممكن است جابر در اربعين امام حسين عليه السلام را زيارت كرده باشد؟

پاسخ:

درباره محل دفن پيكر امام حسين عليه السلام، تقريباً هيچ اختلافي وجود ندارد. از همان روزهاي اول حادثه جانسوز، براي خود اهل بيت عليهم السلام و افرادي ديگر از بني‌اسد، كه در دفن شهداي كربلا آمده بودند، قبر امام حسين عليه السلام، ياران و اهلبيت او مشخص بود. شيخ مفيد مي‌نويسد:

گروهي از بني‌اسد كه در غاضريه بودند، نزد اجساد مطهر امام حسين عليه السلام و يارانش آمده، بر آنان نماز گزارده، آنان را دفن كردند. بدين ترتيب كه حسين عليه السلام در همين جايي است كه اكنون، قبر شريف اوست و فرزندش علي‌اصغر، كنار پاي حضرت است. براي شهيدان (از خاندان و ياران آن بزرگوار كه اطرافش به زمين افتاده بودند) گودالي در پايين پاي حسين عليه السلام كنده، همگي را گرد آورده، در آنجا دفن كردند. عباس بن علي عليه السلام را نيز در همان‌جا كه كشته شده بود، سر راه غاضريه (جايي كه اكنون قبر اوست) دفن كردند.

پرسش پانزدهم: اعتبار مقتل ابومخنف

آيا زيارت اربعين امام حسين عليه السلام، مدركي جز مقتل ابومخنف ندارد؟

پاسخ

در پاسخ به اين ادعا بايد گفت كه تنها ابومخنف نيست كه موضوع اربعين سيد الشهدا عليه السلام را نقل كرده است، بلكه كساني ديگري نيز هستند كه اين مسئله را بيان كرده و به آن صحه گذاشته‌اند. ابوريحان بيروني (م.440ه‍.ق) به صراحت تمام گفته است:

در روز بيستم [صفر]، سرِ حسين عليه السلام به بدنش ملحق و در همان مكان دفن شد و زيارت اربعين، درباره اين روز (بيستم صفر) است و آنان (چهل نفر) اهل بيت او بودند [كه] پس از بازگشت از شام، [قبر امام عليه السلام را زيارت كردند].

پرسش شانزدهم: اربعين و سنت نبوي

آيا شيوه‌هاي عزاداري در اربعين، اسلامي است و احياي اربعين، بر خلاف سنت نبوي نيست؟

پاسخ:

عزاداري شيعيان، چه در اربعين و چه در ايام ديگر، نه‌تنها بر خلاف سنت رسول خدا صلي الله عليه و آله نيست، بلكه عين سنت ايشان است و به جرئت مي‌توان گفت، اولين عزاداري درباره امام حسين عليه السلام، از سوي شخص رسول الله صلي الله عليه و آله بود. اين، تنها سخن و ادعاي شيعيان نيست، بلكه در منابع معتبر اهل سنت نيز رواياتي وجود دارد كه اين ادعا را اثبات مي‌كند.

پرسش هفدهم: بازنگشتن اسيران به كربلا

برخي مدعي‌اند، اسيران كربلا، هيچ وقت به كربلا بازنگشتند، نه در اربعين اول و نه سال‌هاي بعدي؛ پاسخ چيست؟

پاسخ

اينكه گفته مي‌شود اسيران به كربلا برنگشتند، خلاف واقعيت تاريخي است؛ زيرا دانشمندان زيادي معتقدند، اهل بيت امام حسين عليه السلام در بيستم صفر، يعني اولين اربعين شهادت امام حسين عليه السلام، به كربلا رسيدند و همراه با جابر بن عبدالله انصاري، صحابي بزرگ رسول الله صلي الله عليه و آله، شهداي كربلا را زيارت كردند. از‌اين‌رو آنها به عنوان اولين زائران امام حسين عليه السلام در تاريخ ثبت و ضبط شده‌اند. برخي از نويسندگاني كه به اين مسئله تصريح كرده‌اند، عبارت‌اند از: ابوريحان بيروني، دانشمند پرآوازه قرن پنجم، بر اساس مستنداتي كه در اختيار داشت، با اطمينان مي‌گويد: «در روز بيستم صفر، سر حسين عليه السلام به بدنش ملحق و در همان مكان دفن شد و زيارت اربعين نيز در اين روز (بيستم صفر) بود و آنان، چهل نفر بودند كه پس از بازگشت از شام قبر امام را زيارت كردند».

پرسش هجدهم: اربعين و سياست

آيا برگزاري باشكوه اربعين، به دلايل سياسي است؟

پاسخ:

اگر خوب به تاريخچه پياده‌روي اربعين حسيني بنگريم، يقين خواهيم كرد كه اين مراسم ديني باعظمت، مردمي ترين مراسمي است كه در دنيا برگزار مي‌شود و سياست، هيچ‌گونه دخالتي در آن ندارد. پيش از اينكه دولت هاي شيعه در ايران و عراق به وجود بيايد، شيعيان عراق، به‌ويژه علما و بزرگان در ايام اربعين از نجف به كربلا پياده مي‌رفتند و موكب‌ها و پذيرايي ها (در حد محدود، نه به اين گستردگي كه اكنون وجود دارد) صورت مي‌گرفت.

پرسش نوزدهم: اربعين و اهل سنت

آيا شيعيان در تقابل با اهل سنت، مراسم اربعين را برگزار مي‌كنند؟

پاسخ:

برخي از رسانه‌هاي عربي، تلاششان بر اين است كه اين حركت را به نوعي عرض‌اندام و خودنمايي شيعيان در برابر اهل سنت تلقي كنند، درحالي‌كه بسياري از اهل سنت عراق هم در اين مراسم شركت دارند. عشاير غرب عراق، با نمادهاي خودشان در مراسم اربعين شركت مي‌كنند و اين امر نشان مي‌دهد كه اين حركت، نوعي تلاش براي ايجاد وحدت ميان شيعه و سني تلقي است.

بي شك، امام حسين عليه السلام، يكي از نماد هاي وحدت ميان فرقه‌هاي اسلامي است و متعلق به همه مسلمانان است و همه مي‌توانند از وجود نوراني آن حضرت در زندگي سياسي، اجتماعي و ديني خويش بهره ببرند. البته كه شيعيان در تمسك به مكتب عاشورا از همه فرقه‌هاي اسلام جلوترند و از همه بيشتر از اين چراغ هدايت استفاده كرده‌اند، ولي اين‌گونه نيست كه برادران اهل سنت از اين قضيه به كلي بر كنار بوده و بي تفاوت از آن گذشته باشند. وقتي به تاريخ بنگريم، بزرگاني از علماي اهل سنت را مي‌يابيم كه از واقعه روز عاشورا و آنچه بر خاندان پيامبر گذشت، متألم و عزادار بودند.

پرسش بيستم: هزينه‌هاي زيارت اربعين

چرا اين همه براي اربعين هزينه مي‌شود؟ بهتر نيست اين پول‌ها در راه رفع مشكلات جوانان و فقيران مصرف شود؟

پاسخ

براي اينكه پاسخ اين شبهه به خوبي روشن شود، نياز است كه به يك نكته اشاره كنيم و آن اينكه، پرداخت هزينه‌ها دو نوع است:

1. نفاق واجب: مانند زكات، خمس، كفاره، آنچه به سبب نذر در مورد خاص واجب مي‌شود و هزينه افراد تحت تكفل؛

2. نفاق مستحب: مثل صدقه، تبرعّات، اوقاف و. ...

در مورد انفاق هاي واجب، كه براي تأمين نياز فقيران، يتيمان، سادات و... بايد هزينه شود، مؤسسات دولتي و مردمي بايد به گردآوري و هزينه كردن آنها اقدام كنند و حق ندارند آن را در غير از موارد تعيين شده، حتي در شعائر حسيني، هزينه كنند. اما نذورات و انفاق‌هاي مستحب با انواع گوناگون آن، تابع نيت نذركنندگان و هزينه كنندگان است. انفاق‌هاي داوطلبانه هم به اختيار خود اشخاص است كه صرف چه كاري شود.

اموالي كه در مسير اربعين و زيارت امام حسين عليه السلام هزينه مي‌شود، مانند نذورات براي شعائر حسيني، انفاقات داوطلبانه، صدقات، تبرّعات و اوقاف براي شعائر حسيني، خاص اين مراسم است و كسي حق ندارد نذورات اين راه را صرف كار ديگري كند، يا مردم را به هزينه كردن اموال خود در كاري ديگر مجبور كند.

پرسش بيست و يكم: علت اختصاص اربعين به امام حسين عليه السلام

چرا شيعيان، تنها براي امام حسين عليه السلام مراسم اربعين مي‌گيرند؟

پاسخ:

هرچند شيعيان در طول سال، براي امام حسين عليه السلام و شهداي كربلا عزاداري مي‌كنند و در هر مصيبتي كه براي هر كدام از شيعيان پيش مي‌آيد و عزيزان و بستگان خويش را از دست مي‌دهند، بيش از اينكه بر عزيز از دست رفته خويش گريه كنند، بر مظلوميت امام حسين عليه السلام و ياران ايشان گريه و عزاداري مي‌كنند، اما اينكه چرا تنها براي امام حسين عليه السلام اربعين مي‌گيرند، نه براي بقيه ائمه عليهم السلام، دلايلي خاصي دارد كه در اين اثر به آنها اشاره شده است.

پرسش بيست و دوم: پياده‌روي و اغتنام فرصت

اگر هدف ما زيارت است، چرا چند روز وقتمان را صرف پياده‌روي كنيم و از زيارت بيشتر در جوار امام حسين عليه السلام محروم بمانيم؟

پاسخ:

البته كه در پياده‌روي در راه زيارت دشواري ها و مشكلات بسياري وجود دارد، ولي با توجه به روايتي كه از رسول الله صلي الله عليه و آله آمده است كه فرمود: «افضل الاعمال احمزها»؛ «بهترين اعمال، مشكل‏‌ترين آنهاست»، فلسفه اين رفتار به خوبي روشن مي‌شود و به طور كلي، عباداتي كه با سختي همراه است، داراي ثواب بيشتري است.

مؤسسه فرهنگي هنري مشعر كتاب چراغ هدايت را در قطع رقعي و صد صفحه و در شمارگان 1000 نسخه با تدوين پژوهشكده حج و زيارت منتشر كرده است.
◀▶
یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

Catalina
Catalina جمعه, 26 بهمن,1397 23:04
Nike Cortez Women

Sneakers Website

Pandora Charms Black Friday

Adida

Yeezy Boost 500

Adidas Superstars

Adidas

Red Bottom Shoes

Air Max 98

Christian Louboutin

Yeezys

Fila Shoes

Yeezys

Air Max 270

Nike Outlet Store Online

Jordans Sneakers

New Nike Trainers

Air Max 98

Pandora Bracelet

Longchamp Outlet Online

Adidas Outlet

Nike Outlet

Adidas Shoes

Pandora Jewelry

Hermes Belt

Nike Air Max 270

Pandora Charms Sale Clearance

Adidas Outlet

Nike Trainers

Nike Sneakers

Fjallraven Kanken

Pandora Bracelet

Air Max 2019

Nike Air Max 95

Adidas Superstar

Pandora Charms

NMD

Adidas NMD xr1

Nike Clearance Outlet UK

Nike UK

Goyard Bag

Timberland Shoes

Pandora

Hermes Bags

Pandora UK

Lebron James Shoes

Adidas NMD

Adidas Factory

Timberland Outlet

Louboutin Outlet

Ferragamo Shoes

Adidas NMD

Yeezy Boost 350 V2

Nike Shoes

Pandora Charms

Goyard Handbags

Yeezy Boost

Air Max

Pandora Rings

Nike Outlet Store Online Shopping

Skechers Go Walk

Lebron 16 Shoes

Jordan Retro 11

New Nike Shoes

Yeezy

Air Max 270 Men

Asics Running Shoes For Women

Adidas Yeezy

Pandora Official Site

Christian Louboutin Shoes

Pandora Outlet

Adidas Shoes

Pandora Canada

Adidas Ultra Boost

Puma Outlet Store

Nike Air Max 720

Goyard Bag

Adidas NMD R1

Nike Clearance

Balenciaga

Moncler Outlet

Adidas EQT Support

Pandora Rings Official Site

Yeezy Boost 350

Adidas Sneakers For Men

New Shoes

Nike Sneakers

Adidas Originals Shoes

NMD

Nike Factory Outlet

Nike Outlet UK

Nike Outlet Store

Adidas Yeezys

KD 11

New Nike Shoes

Yeezy Sneakers

Adidas Ultra Boost

Red Bottom Shoes For Women

Air Max 270 Men

Fila Sneakers

Red Bottoms

Yeezy 500

Adidas Shoes

Air Jordan Shoes

Christian Louboutin Heels

Off White Shoes

Louboutin

Christian Louboutin Shoes Sale Outlet

Pandora Charms

Nike Air Max 95

Adidas Superstar

Nike Shoes

Nike Store

Timberland Pro Work Boots

Fitflops Sale Clearance

Pandora

Puma

Yeezy

Timberland Outlet

Pandora Rings

Adidas Yeezys

Nike Outlet Store Online Shopping

Asics Running Shoes

Nike Sneakers

Kids Nike Shoes

Valentino

Nike Factory Store

Mens Basketball Shoes

Adidas Shoes

Nike KD Shoes

Pandora Charms

Ferragamo

Christian Louboutin Shoes

Asics

Nike Shoes

Adidas Sneakers

Nike Outlet Store

Pandora Bracelet

Asics Running Shoes

Adidas Trainers Sale

Air Max 97

Nike Shoes For Women

Nike Shoes

Nike Factory Outlet

Adidas Ultra Boost

Adidas Superstar Mens

Nike Air Max 270

Fjallraven Backpack

Adidas Yeezy

Pandora Jewelry Outlet

Ultra Boost

Nike Outlet Store

Pandora Charms

Asics Outlet

Yeezy

Adidas Stores

Red Bottom Heels

Pandora

Nike Air Max 270

Womens Nike Shoes

Adidas EQT Support Adv

Pandora Official Site

Adidas Trainers

Nike Shoes For Men

Adidas Stan Smith

Nike Air Max 97

Nike Running Shoes

Adidas Outlet Online

Ferragamo Belt

Adidas Shoes

Pandora Charms Outlet

Christian Louboutin Sale

Air Jordan

Adidas Ultra Boost

Adidas Stan Smith

Nike Cortez

Asics Running Shoes

Nike Outlet

Pandora Charms

Golden Goose

Air Jordan Sneakers

Adidas Superstar Shoes

Air Max 270

Timberland Boots

Asics Running Shoes

Nike Air Max 270 Womens

Christian Louboutin Outlet

Valentino Shoes

Nike Clearance Store

Christian Louboutin Shoes

Asics Outlet

Adidas Shoes

Pandora Bracelets Clearance

Nike Women's Running Shoes

Basketball Shoes

Nike Outlet Store

New Nike Shoes

Pandora Ring

Pandora Jewelry

Pandora Necklace Women

Adidas Trainers

Yeezysupply

Adidas Trainers

Off White Jordan 1

Balenciaga Shoes

Timberland Outlet

Adidas NMD

Nike Outlet Store Online Shopping

Pandora Jewelry Official Site

Nike Outlet

Nike Clearance

Yeezy

Nike Shoes For Women

Jordan 11

Valentino Outlet

Air Max

Nike Outlet

Vans

Adidas Outlet

Asics Running

Nike Store

Fjallraven Kanken

Yeezy Shoes

Nike Sneakers

Nike Factory Outlet

Nike Factory Outlet

Fila Disruptor 2

Nike Shoes

Nike Running Shoes For Women

Nike UK

Red Bottoms

NMD Adidas

Yeezy

Nike Air Max 98 Gundam
Nike Air VaporMax Plus
Nike Air VaporMax Plus یکشنبه, 18 فروردین,1398 06:15
fztaxh,Thanks for sharing this recipe with us!!
Birkenstock Sandals
Birkenstock Sandals جمعه, 23 فروردین,1398 04:15
lyxnvewl,Waw! Its really great and wonderful ever i found. Thank you for sharing this info.
Jordan 12 Gym Red 2018
Jordan 12 Gym Red 2018 شنبه, 24 فروردین,1398 05:06
Yeezy Boost 700 http://www.yeezy700.org.uk/
Yeezy 350 http://www.yeezy350.org.uk/
Yeezy 350 http://www.yeezy-350.org.uk/
Yeezy http://www.yeezy.me.uk/
Robert
Robert شنبه, 24 فروردین,1398 23:18
Christian Louboutin Shoes Outlet

Yeezy Sneakers

Fila Sneakers

Adidas Yeezy

Adidas Shoes

Yeezy Shoes

Pandora Jewelry Black Friday Deals 2019

Pandora Jewelry Outlet

Nike UK

Adidas Trainers

Nike Shoes

Nike Outlet Store

Nike Shoes 2019

New Shoes

Pandora Charms

Puma Outlet Store

Louboutin Shoes

Adidas Stan Smith

Nike Air Max 98

Adidas Superstar

Fjallraven Kanken Backpack

Adidas Yeezy Shoes

Air Max 2019

Yeezys Shoes

Nike Outlet Store

Pandora

Pandora Jewelry Store

Adidas Outlet

Skechers Shoes

Nike Factory Store

Christian Louboutin Shoes

Adidas Trainers

Nike Air Max 97 Ultra

Nike Shoes 2019

Timberland Shoes

Yeezys

Asics Outlet Store Online

Adidas Store

Nike Store Online

Christian Louboutin Outlet

Adidas Sneakers For Men

Nike Cortez

Adidas Factory Outlet

NMD

Pandora Jewelry

Nike Shoes For Women

Adidas Store

Air Max 720

Adidas Stan Smith

New Nike Shoes

Fila Shoes

Red Bottom Shoes

New Adidas

Christian Louboutin Shoes Sale Outlet

Nike Air Max

Yeezy Shoes

Nike Air Max 97

Adida

Nike Outlet Store

New Nike Shoes

Air Max 97

KD Shoes

Pandora Jewelry

Nike Outlet Store Online Shopping

Pandora Bracelets

Nike Outlet Store Online Shopping

Adidas Sneakers

Adidas Ultra Boost

Adidas EQT

Timberland Outlet Store

Nike KD 11

Adidas Ultra Boost

Yeezy Boost

Pandora Necklaces

Adidas Store

Adidas Trainers

Christian Louboutin shoes

Nike Factory Outlet

Valentino

Asics

Adidas NMD xr1

Ferragamo Belt

Lebron 16

Adidas Shoes

Adidas Shoes

Nike Air Max 270

Fitflop Sandals

Jordans Shoes

Adidas Trainers Sale

Valentino

Nike Air Max 720

Moncler Website

Christian Louboutin

Nike Outlet

Nike Running Shoes

Red Bottoms

Christian Louboutin Shoes Outlet

Adidas Outlet

Timberland Outlet Store

Fjallraven Kanken

Pandora Charms

Yeezy Boost 350

Nike Air Max 95

Yeezy 500

Asics Shoes For Women

Nike Outlet Store Online

Yeezy

Adidas UK

NMD

Nike Running Shoes For Men

Air Max 95

Nike Clearance Outlet UK

Jordan 11

Air Max 720

Ferragamo

Pandora Charms

Nike Outlet Store

Cheap Basketball Shoes

Jordans Shoes

Shoes For Women

Jordan Sneakers

Louboutin Shoes

Yeezy Boost 350

Ultra Boost

Hermes Birkin Handbags

Air Max 270 Dusty Cactus

Red Bottom Heels

Adidas Superstar Women

Nike Women's Running Shoes

Womens Nike Shoes

Balenciaga

Nike Sneakers

Pandora Rings Official Site

Adidas Outlet

Longchamp Handbags

Nike Sneakers

Pandora Rings Official Site

Pandora Charms

Asics Shoes

Nike Outlet Store

Golden Goose Sneakers

Ultra Boost Adidas

New Nike Trainers

Pandora Bracelet

Asics Running Shoes

Yeezy Boost

Pandora Jewelry

Air Max 98

Goyard Handbags

Pandora Store

Nike Outlet

Womens Nike Shoes

Nike Sneakers

Pandora Outlet Online

Adidas Ultra Boost

Pandora Charms

Nike Sneakers

Nike Shoes

Adidas Sale

Adidas Superstar

Yeezy Trainers

Nike Clearance

Nike Shoes

Nike Air Max 270

Hermes Belt

Pandora Rings Official Site

Christian Louboutin

Nike

Adidas Originals Superstar

Mens Nike Shoes

Fila Disruptor ii

Adidas Yeezy

Puma Shoes

Nike Outlet Store

Nike Factory

Yeezy 500 Blush

Nike Clearance Store

Pandora Rings

Asics Running Shoes For Men

Nike Air Max 270 Womens

Ferragamo

Pandora Canada

Goyard Handbags

Pandora Bracelet

Nike Clearance Outlet

Vans Shoes

Nike Sneakers

Asics Shoes

Pandora Bracelets

Pandora Jewelry

Lebrons Shoes

Valentino

Nike Clearance Store

Air Max 2019

Cortez

Air Jordan Shoes

Adidas NMD

Nike Shoes

Adidas NMD

Nike Outlet UK

Asics

Balenciaga Sneakers

Fjallraven Kanken

Pandora Earrings

Off White Nike

Pandora Bracelet Charms

Goyard Bag

Nike Outlet Store

Adidas Originals Superstar

Off White Nike

Pandora Outlet

Nike Basketball Shoes

Timberland Work Boots

Louboutin Shoes

Nike Outlet Store

Nike Air Max 270

Nike Outlet Store

Yeezy Shoes

Pandora Charms

Timberland Shoes

Pandora Charms

Adidas NMD

Adidas Shoes For Women

Red Bottom Shoes For Women

Timberland Boots Outlet

Yeezys Boost 350 V2

Nike Air Max 720

Adidas NMD

Asics

Adidas NMD

Nike Factory

Kanye West Yeezy

Jordan 11

Adidas EQT
Cheap NFL Jerseys
Cheap NFL Jerseys دوشنبه, 26 فروردین,1398 03:08
jiqgvicyq,If you have any struggle to download KineMaster for PC just visit this site.
Pandora Rings
Pandora Rings پنجشنبه, 29 فروردین,1398 00:53
Yeezy Shoes http://www.yeezy.com.co/
Yeezy Shoes http://www.yeezys.us.com/
Yeezy http://www.yeezysupply.us.com/
Yeezys Shoes http://www.yeezy-shoes.us.com/
Yeezy Boost 350 V2 http://www.yeezy-boost350.com/
Yeezy Boost 350 http://www.yeezyboost350.us.com/
Yeezy Shoes http://www.yeezybluetint.com/
Yeezy 500 http://www.yeezy500utilityblack.com/
Yeezy 500 Utility Black http://www.yeezy500utilityblack.us/
Nike VaporMax http://www.vapor-max.org.uk/
Salomon Shoes http://www.salomon-shoes.org.uk/
Salomon UK http://www.salomons.me.uk/
Salomon Speedcross 4 http://www.salomonspeedcross4.org.uk/
Off White Air Jordan 1 http://www.offwhitejordan1.com/
Vapor Max http://www.nikevapormax.org.uk/
React Element 87 http://www.nikereactelement87.us.com/
React Element 87 http://www.nikereactelement87.us/
Nike Air Vapormax Plus http://www.nikeplus.us/
Nike Outlet http://www.nike--outlet.us/
Nike Outlet Store Online Shopping http://www.nikeoutletstoreonlineshopping.us/
Nike Outlet http://www.nikeoutletonlineshopping.us/
Nike NBA Jerseys http://www.nikenbajerseys.us/
Air Max Nike http://www.nikeairmax.us/
Air Max Nike http://www.max2017.us/
Jordan Shoes http://www.jordan-com.com/
Jordan 11 Concord 2018 http://www.jordan11-concord.com/
Kanye West Yeezys Boost Shoes http://www.cs7boots1.com/
Cheap NBA Jerseys http://www.cheapnba-jerseys.us/
Birkenstock Sandals http://www.birkenstocksandalsuk.me.uk/
Basketball Jersey http://www.basketball-jersey.us/
Balenciaga http://www.balenciaga.me.uk/
Balenciaga http://www.balenciagauk.org.uk/
Balenciaga http://www.balenciagatriples.org.uk/
Balenciaga UK http://www.birkenstocks.me.uk/
Balenciaga UK http://www.balenciagatrainers.org.uk/
Nike Air Max http://www.airmax270.org.uk/
Yeezy http://www.adidasyeezyshoes.org.uk/
Adidas Yeezy http://www.adidasyeezyshoes.org.uk/
Yeezy Blue Tint
Yeezy Blue Tint پنجشنبه, 29 فروردین,1398 17:34
Nike Vapormax Flyknit http://www.nikeairvapormaxflyknit2.us/
Nike VaporMax Flyknit,Nike Air Vapormax Flyknit,Nike Air Vapormax Flyknit 2 http://www.nikevapormaxflyknit.us/
Nike VaporMax Plus,Nike Air VaporMax Plus,VaporMax Plus,Nike Air Vapormax Flyknit,Nike Air Vapormax Flyknit 2 http://www.nike-vapormaxplus.us/
Nike Air Max 2019,Air Max 2019 http://www.max2019.us/
Nike Air Max 2019,Air Max 2019,Nike Air Max http://www.air-max2019.us/
Nike Air Max 2019,Air Max 2019,Nike Air Max http://www.nike-airmax2019.us/
Nike Air Zoom Pegasus 35,Nike Pegasus 35,Nike Air Zoom Pegasus http://www.nikeairzoompegasus35.us/
Nike Pegasus 35,Nike Air Zoom Pegasus 35,Nike Air Zoom Pegasus,Nike Pegasus http://www.nikepegasus-35.us/
Nike Zoom,Nike Air Zoom http://www.nike-zoom.us/
Nike Air Max 270,Air Max 270,Nike Max 270 http://www.nikemax270.us/
Nike Shox,Nike Shox Outlet,Cheap Nike Shox Outlet http://www.nikeshoxoutlet.us/
Adidas Outlet http://www.outlet-adidas.us/
adidas originals http://www.originalsadidas.us/
adidas ultra boost,ultra boost http://www.adidasultra-boost.us/
Adidas Shoes http://www.shoesadidas.us/
Pandora Rings,Pandora Ring,Pandora Rings Official Site http://www.pandorarings-jewelry.us/
Pandora Official Site,Pandora Jewelry Official Site,Pandora Rings Official Site http://www.pandora-officialsite.us/
Pandora.com,Pandora,Pandora Official Site,Pandora Jewelry Official Site http://www.pandora-com.us/
Pandora jewelry Outlet,pandora charms,,pandora bracelets,pandora rings,pandora outlet http://www.pandora-jewelryoutlet.us/
pandora outlet,pandora jewelry outlet,pandora charms outlet,pandora jewelry http://www.pandoraoutlet-jewelry.us/
Cheap NFL Jerseys,NFL Jerseys Cheap,Cheap Sports Jerseys http://www.cheapsportsnfljerseys.us/
Cheap NFL Jerseys,NFL Jerseys Outlet,Cheap Jerseys http://www.cheapoutletnfljerseys.us/
Cheap NFL Jerseys,NFL Jerseys Cheap,Cheap Sports JerseysNFL Jerseys,Cheap NFL Jerseys,NFL Jerseys Wholesale,Cheap Jerseys http://www.nfljerseyscheapwholesale.us/
Cheap NFL Jerseys,NFL Jerseys Cheap,Cheap Sports Jerseys http://www.cheapjerseyselitenfl.us/
NFL Jerseys,NFL Jerseys 2019,Cheap NFL Jerseys,NFL Jerseys Wholesale http://www.nfljerseys2019.us/
Pittsburgh Steelers Jerseys,Steelers Jerseys,Steelers Jerseys Cheap http://www.pittsburghsteelers-jerseys.us/
Dallas Cowboys Jerseys,Cowboys Jerseys,Cowboys Jerseys Cheap http://www.dallascowboysjerseyscheap.us/
NFL Jerseys,NFL Jerseys 2019,Cheap NFL Jerseys, Cheap Authentic Nfl Jerseys http://www.nflauthenticjerseys.us/
NFL Jerseys Wholesale,NFL Jerseys 2019,Cheap NFL Jerseys, Cheap Nfl Jerseys Wholesale http://www.wholesalenfljerseysshop.us/
NFL Jerseys Wholesale,Cheap Nfl Jerseys Wholesale,,Cheap NFL Jerseys,NFL Jerseys 2019 http://www.authenticnflcheapjerseys.us/
Pandora Sale, Pandora Jewelry, Pandora UK http://www.pandorasale.org.uk/
Pandora Charms,Pandora UK,Pandora Charms Sale Clearance http://www.pandoracharmssaleuk.me.uk/
Pandora Bracelets,Pandora Bracelet,Pandora Jewelry http://www.pandorabraceletsjewellry.me.uk/
Pandora UK, Pandora Sale, Pandora Jewelry UK http://www.pandorauk-sale.org.uk/
Yeezys
Yeezys شنبه, 31 فروردین,1398 01:01
One such artifact is the mythical Apple shoe – a white tennis/walking sneaker that was originally created as a promotional item when the company launched its first color desktop computer.
Birkenstock Sandals UK
Birkenstock Sandals UK شنبه, 31 فروردین,1398 14:52
Apple had expected it to reach this milestone more than six months ago, but in order to maintain its leading position, Spotify has expanded its various promotions, including the launch of a discount subscription package with video streaming service Hulu. Recently,
Yeezy
Yeezy چهارشنبه, 04 اردیبهشت,1398 23:14
From a graphic standpoint, they also that introduced the now-omnipresent “Flight” concept to MJ’s signature line. And all those signature details, embellishments, and tech are brought together by the beautiful combination of black, grey, and fire red that gives the shoe its name. Get a detailed look at this carefully-remastered take of the Air Jordan 4 Bred below, and mark your calendars for their May 4th release.
Jordan 12 Gym Red
Jordan 12 Gym Red دوشنبه, 09 اردیبهشت,1398 10:44
Sen. Elizabeth Warren impressed this week at a national gathering of women of color in Houston. Attendees of the She the People forum told both NBC News and CNN that Warren was the most impressive candidate at the event, which featured eight Democratic candidates.
Nike Outlet
Nike Outlet چهارشنبه, 11 اردیبهشت,1398 06:49
While many Marvel fans were looking up theories and spoilers about Avengers: Endgame before its opening weekend, a whole other subset of people were quenching their thirst for Black Widow and Captain Marvel in... other ways. Pornhub reported that search traffic for Avengers and its main characters has skyrocketed in the days leading up to the film, further proving the old maxim (a.k.a. "Rule 34") true: If there's a topic out there that people even marginally care about, someone will make a porn about it.
Yeezy 350
Yeezy 350 شنبه, 14 اردیبهشت,1398 20:47
I’m not even paying attention to it, Lillard told Yahoo Sports. But when I do see it, that’s cool. He does it every game, so it doesn’t bother me. I don’t celebrate in someone’s face and try to disrespect my opponent. But if a team calls a timeout, I’ll go acknowledge the crowd and celebrate with my teammates as I’m going to the bench. I’m not going to say some wild s---. I think with him, he’s pounding his chest and talking s--- and that’s what gets him going. That’s the difference between us.
Nike Outlet Online
Nike Outlet Online یکشنبه, 15 اردیبهشت,1398 15:57
The sneaker that pushed the chunky dad shoe trend into the mainstream when it first released in 2017, Kanye West’s adidas Yeezy Boost 700 is one of the most popular silhouettes in the adidas Yeezy lineup, and it’s set to release in a brand-new Analog colorway. Originally revealed back in December, this color scheme opts for a much lighter palette than past Yeezy 700 releases, which have tended to veer sharply towards the dark and earthy end of the spectrum.
NFL Jerseys
NFL Jerseys دوشنبه, 16 اردیبهشت,1398 17:14
Caroline Catlin is a freelance writer and mental health worker based in Seattle. Follow her at @caroline_catlin.
Nike Zoom
Nike Zoom چهارشنبه, 18 اردیبهشت,1398 03:01
Whether it’s messing with the cat, tearing apart your favorite pair of shoes, or just getting into general mischief, it’s hard to stay mad at them when they look so darn cute when caught.
Nike Shoes
Nike Shoes شنبه, 21 اردیبهشت,1398 10:01
Sadly, doctors were not able to revive Daniel, and Linsey later learned Amelie did not survive her injuries either. The brother and sister — both of whom were dual citizens of the U.S. and U.K. — were among four Americans killed during the attacks, along with 40-year-old Wisconsin native Dieter Kowalski and 11-year-old student Kieran Shafritz de Zoysa.
Nike Shoes
Nike Shoes یکشنبه, 29 اردیبهشت,1398 02:16
http://www.pittsburghsteelers-jerseys.us/ Steelers Jerseys
nike factory outlet store online
nike factory outlet store online یکشنبه, 29 اردیبهشت,1398 20:28
http://www.pandoraoutlet-jewelry.us/ pandora jewelry outlet
pandora bracelets
pandora bracelets ﺳﻪشنبه, 31 اردیبهشت,1398 12:51
http://www.nfljerseyscheapwholesale.us/NFL Jerseys Cheap
Pandora
Pandora جمعه, 10 خرداد,1398 20:24
http://www.authenticnflcheapjerseys.us/Cheap Nfl Jerseys Wholesale
Cheap NFL Jerseys
Cheap NFL Jerseys شنبه, 11 خرداد,1398 02:34
http://www.cheapjerseysfromchina.us/ cheapjerseysfromchina
Travis Scott Air Jordan 1
Travis Scott Air Jordan 1 شنبه, 11 خرداد,1398 04:44
I spent one night in the hospital,Jordan was home the next day and got some rest and came in today,Jordan Saban told TideSports.com. I’ve got a lot of work to do.
Travis Scott Jordan 1
Travis Scott Jordan 1 شنبه, 18 خرداد,1398 19:55
utlwsfd Yeezy Boost,Thanks for sharing this recipe with us!!
pandora outlet
pandora outlet دوشنبه, 20 خرداد,1398 11:12
http://www.cs7boots1.com/ Cheap Yeezy Boost
Nike Outlet
Nike Outlet ﺳﻪشنبه, 21 خرداد,1398 11:13
qjemjbw,Hi there, just wanted to say, I liked this article. It was helpful. Keep on posting!
Balenciaga UK
Balenciaga UK چهارشنبه, 22 خرداد,1398 20:45
http://www.jordan12gymred.us/ Jordan 12 Gym Red 2018
Nike Shox
Nike Shox چهارشنبه, 29 خرداد,1398 16:43
http://www.yeezyboost350.us.com/ Yeezy Boost
Nike Air Zoom Pegasus
Nike Air Zoom Pegasus پنجشنبه, 30 خرداد,1398 02:49
http://www.nikeairzoompegasus35.us/Nike Pegasus 35
NFL Jerseys Outlet
NFL Jerseys Outlet جمعه, 31 خرداد,1398 09:02
eajktadbxb,This website truly has alll of the information and facts I wanted about this subject and didn?t know who to ask.
Nike Air Zoom Pegasus 35
Nike Air Zoom Pegasus 35 چهارشنبه, 05 تیر,1398 07:33
http://www.cheapjerseyselitenfl.us/ Cheap NFL Jerseys
Travis Scott Air Jordan 1
Travis Scott Air Jordan 1 جمعه, 07 تیر,1398 19:30
wcyjye Yeezy 350,If you are going for best contents like I do, just go to see this web page daily because it offers quality contents, thanks!
Nike Air Zoom Pegasus
Nike Air Zoom Pegasus یکشنبه, 09 تیر,1398 07:15
http://www.nikereactelement87.us.com/Nike React Element 87
pandora jewelry
pandora jewelry دوشنبه, 10 تیر,1398 15:05
http://www.cheapoutletnfljerseys.us/ NFL Jerseys Outlet
Yeezy UK
Yeezy UK دوشنبه, 10 تیر,1398 17:14
oeqcexbpn,Thanks for ones marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you will be a great author.I will always bookmark your blog and will vrnhwz,come back from now on. I want to encourage that you continue your great writing, have a nice afternoon!
Travis Scott Jordan 1
Travis Scott Jordan 1 چهارشنبه, 12 تیر,1398 22:03
phpqkhvk Adidas Yeezy,If you want a hassle free movies downloading then you must need an app like showbox which may provide best ever user friendly interface.
Georgette
Georgette پنجشنبه, 13 تیر,1398 23:01
Pandora Charms Outlet

Nike Outlet

Cheap Basketball Shoes

Pandora

Adidas Superstars

Nike Trainers

Christian Louboutin Outlet

Nike Trainers

Cheap Yeezy

Pandora

Adidas EQT Support

Nike Outlet

Yeezy Trainers

Pandora UK

Christian Louboutin Shoes

Balenciaga Shoes

Pandora Bracelets

Adidas Ultra Boost

Nike Shoes

Pandora Necklace

Timberland Boots Outlet

Asics Shoes For Men

Asics Outlet

Nike Air Max 270

Air Max 97

Pandora Rings Official Site

Sneakers Website

Nike Outlet Store

Adidas Ultra Boost

Red Bottom Shoes

Shoes For Men

Nike Sneakers

Jordans Shoes

Asics Outle

Skechers Shoes

Asics Running

Christian Louboutin

Yeezy Supply

Nike Air Max 720

Pandora Charms Sale Clearance

Adidas Shoes

Off White

Air Max 95

Salvatore Ferragamo

Pandora Charms

Air Max

New Nike

Adidas Outlet Online

Nike Factory Outlet

Air Max 720

Lebron James Shoes

Goyard Bags

Adidas Outlet

Nike Outlet

Nike Outlet Store

Adidas NMD

Pandora Rings Official Site

Cortez

Nike Outlet Store Online Shopping

Pandora Jewelry Official Site

Asics Sneakers

Asics Running Shoes

Nike Shoes

Fila Sneakers

Christian Louboutin Heels

Nike Clearance Outlet

Stan Smith Adidas

Nike Factory Outlet Store Online

Pandora

Pandora Charms Sale Clearance

Adidas Yeezy

Pandora Jewelry

Nike Air Max 95

Pandora Bracelets

Fjallraven Kanken Backpack

Christian Louboutin Outlet

Adidas Originals Superstar

Ferragamo Outlet

Nike Cortez Men

Timberland Outlet

Goyard Wallet

Adidas Originals Superstar

Ultra Boost

Pandora Jewelry

Adidas Shoes

Adidas Shoes

New Nike Shoes

Nike Factory Store

Basketball Shoes Nike

Nike Clearance

Puma Shoes

Air Max 270

Adidas Outlet Online

Adidas Stores

Vans Outlet

Jordan Retro 11

Adidas Superstar

Pandora Outlet

Valentino Shoes

Adidas Yeezy

Red Valentino

Pandora

Nike Outlet Store Online Shopping

Nike Outlet Store

Timberland Outlet

Christian Louboutin Sale

Air Jordan Sneakers

Moncler Outlet

Adidas Outlet UK

Nike Shoes 2019

Nike Outlet Store Online Shopping

Fila Shoes For Women

NMD

Nike Clearance

Timberland Boots

Nike Air Max 270 Men

Adidas

Hermes Belts

Pandora Black Friday

Nike Outlet Store Online Shopping

KD Shoes

Hermes Handbags

Asics Running Shoes

Nike Running Shoes For Women

Nike Shoes

Yeezy Boost 500

Nike Shoes 2019

NMD

Nike Air Max 95 Essential

Adidas EQT

Nike Air Max 98

Nike Outlet Store Online Shopping

Adidas NMD R1

Air Jordan Retro

Nike Sneakers For Men

Jordan 12

Adidas Ultra Boost

Pandora Bracelet Charms

Adidas NMD

Nike Clearance Store

Kids Nike Shoes

Pandora Outlet

Air Max 270

Goyard Bag

Adidas Factory Outlet

Nike Clearance Outlet UK

Adidas UK

Nike Women's Running Shoes

Adidas Shoes

Pandora Jewelry

New Adidas Shoes

Yeezy

Adidas Yeezy

Pandora Jewelry

Nike Store

Nike Outlet Store Online Shopping

Yeezys

Yeezy 500 Utility Black

Nike Outlet Online

Air Max 2019

Nike 720

Yeezy Sneakers

Adidas Sneakers

Adidas Yeezys

Adidas Shoes

Valentino

Nike Running Shoes For Men

Nike Shoes

Nike Running Shoes For Women

Nike Factory Store Online

Nike Air Max 97

Christian Louboutin Outlet

Lebron 16 Shoes

NMDS

Adidas Superstar Shoes

Yeezy Shoes

Timberland Boots

Adidas Sneakers

Red Bottom Heels

KD 11

Yeezy Sneakers

Louboutin Shoes

Pandora Charms

Pandora Jewelry

Nike Outlet

Fjallraven Kanken Backpack

Louboutin shoes

Pandora

Pandora Charms

Adidas Shoes Men

Adidas Ultra Boost

Off White Jordan 1

Balenciaga

Pandora Outlet Online

Louboutin Outlet

Red Bottom Shoes For Women

New Nike Trainers

Nike Air Max 97 Ultra

Adidas Trainers

Nike Sneakers

Yeezy Shoes

Air Jordan

Pandora Earrings

Adidas Yeezy

Adidas Shoes

Christian Louboutin Shoes

Adidas NMD R1

Longchamp Outlet

Fjallraven Kanken

Yeezy Boost 750

Yeezy Boost 350

Fitflop

Fila Disruptor

Timberland Work Boots

Air Max 98

Nike Factory Outlet

Nike Outlet Store Online

Golden Goose

Yeezy Boost 350 V2

Nike Air Max 2019

Puma Store

Pandora Bracelets

Nike Shoes

Asics Outlet

NMD xr1

Red Bottom Shoes

Ferragamo Belt

Nike Shoes

Nike Air Max 97

Adidas UK

Adidas Trainers

Asics Gel Nimbus

Stan Smith Adidas Sneakers

Nike Sneakers For Men
Yeezy
Yeezy دوشنبه, 24 تیر,1398 17:43
http://www.yeezyboost350v2.de/ Yeezy Boost 350 V2
Yeezy 700
Yeezy 700 دوشنبه, 07 مرداد,1398 16:46
http://www.yeezy.com.co/ Yeezy
Nike Outlet Store Online Shopping
Nike Outlet Store Online Shopping جمعه, 11 مرداد,1398 09:11
http://www.nfl-jerseys.us.org/ NFL Jerseys
jordan 11 concord
jordan 11 concord چهارشنبه, 16 مرداد,1398 04:07
http://www.nikeshoes.us.org/ Nike Outlet
air jordan 11 concord
air jordan 11 concord ﺳﻪشنبه, 22 مرداد,1398 07:18
http://www.yeezyboost350v2.de/ Yeezy Boost 350
Yeezy
Yeezy چهارشنبه, 23 مرداد,1398 22:45
http://www.yeezy.com.co/ Yeezy
air jordan 11 concord
air jordan 11 concord دوشنبه, 28 مرداد,1398 03:20
http://www.yeezyboost350v2.de/ Yeezy Boost 350 V2