دوشنبه 18 آذر 1398
EN

نظرسنجی

تجليل از 1000 موكب‌دار عراقي/ برنامه‌هاي قرآني محور فعاليت‌هاي فرهنگي اربعين

تجليل از 1000 موكب‌دار عراقي/ برنامه‌هاي قرآني محور فعاليت‌هاي فرهنگي اربعين
مسئول كميته فرهنگي اربعين در عراق با تشريح برنامه ها و فعاليت فرهنگي اربعين در اين كشور از انجام فعاليت فرهنگي با محور برنامه هاي قرآني و تجليل از 1000 هزار موكب دار عراقي خبر داد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، حجت الاسلام غلامرضا اباذري، رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در عراق در گفت وگو با خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج به كربلاي معلا، از آغاز فعاليت هاي اجرايي كميته فرهنگي اربعين در عراق خبر داد.

وي گفت: ستاد فرهنگي اربعين در قالب كميته فرهنگي ايران و عراق و 7 كميته زير مجموعه و 30 كارگروه فعاليت هاي اربعين 96 را برعهده دارد، برنامه هاي پيش بيني شده فضا سازي فرهنگي، مراسمات، مناسبت ها، استفاده از سخنرانان و مداحان است.

حجت الاسلام اباذري با بيان اينكه برنامه هاي قرآني محور فعاليت هاي كميته فرهنگي عراق است، افزود: دو محور در فعاليت هاي فرهنگي اربعين اولويت دارد، توصيه ما به زائران ايراني اين است كه اقامه نمازهاي جماعت، اهتمام و قرائت قرآن و محافل قرآني در صدر برنامه هاي فرهنگي زائران قرار بگيرد.

وي يادآور شد: همچنين در نظر داريم با توجه به برپايي بيش از 1000 موكب عراقي كه در مسير نجف تا كربلا داير است و به ارائه خدمات رساني مي پردازند، به شكل حضور در قالب هيئت هاي تنظيم شده و با اعطاي هدايا فرهنگي مراتب سپاس و قدرداني از طرف جمهوري اسلامي را اعلام كنيم.

رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در عراق با متفاوت و خاص خواندن جايگاه اربعين در نزديكي هر چه بيشتر دو ملت ايران و عراق، گفت: بعد از سقوط صدام نگراني هاي اجتماعي و فرهنگي ما اين بود كه مردم چگونه با هم رفتار خواهند كرد كه ديديم كه اين مسئله به راحتي بين دو ملت هضم شد. اما وقتي در كنار تمام مباحث پيوند دهنده دو ملت مسئله اربعين را هم اضافه مي كنيم مي بينيم كه اربعين يك مقوله وحدت آفرين بزرگ بين دو ملت ايران و عراق است و بايد به عنوان يك محور اصلي فرهنگي به آن نگاه شود چرا كه هيچ كدام از محورهاي قبلي كه دو ملت را به هم پيوند داده بود به قدرت اربعين نيست. نه از نظر كمي و نه از نظر كيفي.

وي گفت: رايزن فرهنگي ايران در عراق مسئول كميته فرهنگي اربعين در عراق هم هست كه نقش آن هماهنگي بين فعالان فرهنگي ايران و عراق است و ما در طول سال جلسات هماهنگي با تمامي بخش هاي ايراني و عراقي داريم و به دنبال اين هستيم كه سال به سال نقش آفريني فرهنگي بين ايران و عراق بهتر و ارتباطات فرهنگي بيشتري برقرار كنيم كه البته شرايط روز به روز در حال بهتر شدن است.

دبير كميته ستاد فرهنگي اربعين در عراق، سه اصل محوري در اجراي برنامه‌هاي فرهنگي اربعين را تكريم مرجعيت عراق، حفظ حرمت مردم عراق و تقويت دولت عراق دانست و افزود: ما در عراق ميهمان هستيم و نبايد حس ميزباني را از مردم عراق بگيريم و پشتيباني از مواكب عراقي جزو اولويت‌هاي ما به شمار مي‌رود.

وي از همكاري نهادهاي فرهنگي عراقي در اجراي برنامه هاي فرهنگي زائران ايراني در اربعين خبر داد و گفت: به دليل آميختگي فرهنگي بين ايران و عراق طي سال‌هاي اخير نهادها و مؤسسات فرهنگي عراقي نيز علاقه‌مند به حضور و فعاليت در اين حوزه شده‌اند البته تأكيد مي‌كنم كه ما در عراق مجري فعاليت نيستيم بلكه با همكاري و مشاركت مؤسسات فرهنگي عراق برنامه‌هاي فرهنگي را اجرا مي‌كنيم.
یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آرشیو اخبار