چهارشنبه 09 بهمن 1398
EN

نظرسنجی

اربعين با معرفت مي تواند حركت مهمي را در جهان رقم بزند

اربعين با معرفت مي تواند حركت مهمي را در جهان رقم بزند
نماينده بعثه رهبري در عراق، گفت: اين حركت اربعين اگر درست مديريت شود و همه مردم در ابعاد مختلف، فرهنگي، سياسي، اجتماعي و اخلاقي با معرفت امام حسين عليه السلام را زيارت كنند، بدون شك اتفاق بس عظيمي در پي آن خواهد افتاد.
به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج از كربلاي معلا، حجت الاسلام والمسلمين نجف نجفي روحاني، نماينده بعثه مقام معظم رهبري در نشست علمي«رابطه تعاملي حب الحسين عليه السلام و مودت اهل بيت در جهاني سازي اربعين» در كربلاي معلا گفت: نظام هستي براساس محبت و مودت بنا شده است.

وي با بيان اينكه اربعين يك حركت حبي است؛ زيرا محبت منشا خير و بركت است، اظهار داشت: امروز جهان با كمبود محبت روبه رو است و گسيخته شدن خانواده ها نشات گرفته از كمبود محبت است. بر همين اساس هر وقت خدا براي كسي خيري را بخواهد، محبت امام حسين عليه السلام را در دل آن قرار مي دهد.

حجت الاسلام نجفي روحاني، حضور ميليوني زائران در مراسم اربعين حسيني را نشانه هاي از محبت اهل بيت در دل مردم دانست و تصريح كرد: امروز اين اجتماع عظيم اربعين حسيني كه در عراق رقم زده شده است و در جهان نظير آن وجود ندارد، ريشه آن محبت است به همين دليل مردم از جاي جاي جهان به اين سرزمين مي آيند و عشق و ارادت شان را به حضرت اباعبدالله الحسين عليه السلام نشان مي دهند.

وي ريشه غبطه را محبت دانست و ادامه داد: ما به زيارت مي آييم تا غبطه بخوريم نه غصه، متاسفانه در ميان برخي چنين تصور مي شود كه هدف از زيارت غصه است؛ در حالي كه اين نگاه اشتباه است؛ زيرا غبطه زماني رخ مي دهد كه انسان به چيزي علاقه و دوست داشته باشد.

نماينده بعثه مقام معظم رهبري تاكيد كرد: خداوند تبارك و تعالي زماني كه اين عالم هستي را آفريد، حضرت سيدالشهدا عليه السلام را دردانه خود و گل سرسبد اين عالم قرار داد و امروز امام حسين عليه اسلام، جلوه اي از تجليات حب خداوند است.

وي با بيان اينكه حضرت رسول اكرم(ص) مزد 23 سال پيامبري خود را تنها مودت از خداوند خواست، افزود: مزد رسالت را محبت اهل بيت مي خواهم، زيرا هر كس خدا را دوست دارد بايد امام حسين عليه السلام را دوست داشته باشد، چون دوست داشتن اين دو در طول هم است.

حجت الاسلام نجفي روحاني تصريح كرد: مودت طرفيني است يعني همان طور كه اهل بيت ما را دوست دارند ما نيز آن ها را دوست داريم و امروز علائم محبت بايد به مردم نشان داده شود تا راه درست انتخاب كنند.

وي با اشاره به كميت و كيفيت حركت اربعيني، خاطر نشان كرد: مردم عشق و علاقه خود را به اهل بيت نشان مي دهند و براي آنكه آثار وضعي براي آن مترتب شود بر عالمان و انديشمندان حوزه و دانشگاه است كه اين عشق را با معرفت توام سازند.

نماينده بعثه رهبري در عراق، ملاك بهره برداري از زيارت را معرفت خواند و افزود: معرفت چهار مولفه دارد، يكي آنكه امام را به عنوان امام پذيرا باشد، ديگر اينكه او را واجب الاطاعه باور داشته باشد، سوم اينكه او را بي نظير بداند و چهارم اين كه او را شاهد و ناظر بر اين عالم بداند.

وي در پايان خاطر نشان كرد: اين حركت اربعين اگر درست مديريت شود و همه مردم در ابعاد مختلف، فرهنگي، سياسي، اجتماعي و اخلاقي با معرفت امام حسين عليه السلام را زيارت كنند، بدون شك اتفاق بس عظيمي در پي آن خواهد افتاد.

گفتني است، سلسله نشست هاي علمي وتخصصي خواهران كميته فرهنگي آموزشي ستاد مركزي اربعين در آستانه اربعين حسيني ازعصر امروز(14آبان) با حضور استادان ، صاحب نطران، فرهيختگان و پژوهشگران در كربلاي معلي آغاز شد.

اين نشست ها در دو محور رابطه و مودت اهل بيت درجهاني سازي اربعين و بررسي ابعاد جهاد ، مقاومت ، شهادت از منظر قرآن كريم برگزار شد وصاحب نظران از زواياي مختلف اين مباحث را بررسي كردند.

یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آرشیو اخبار