شنبه 16 اسفند 1399
EN

نظرسنجی

خدمات پزشکی برای زائرین ایرانی در عربستان

  • 26 شهریور 1393
  • 09:30
  • حج تمتع
  • 0 دیدگاه
  • 339 بازدید
  • Article Rating
خدمات پزشکی برای زائرین ایرانی در عربستان

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی و رئيس سازمان حج و زيارت از بيمارستان جديد ايران در مدينه‌منوره بازدید و از زائرین بستري‌شده ایرانی عیادت کردند.

در اين بازديد كه عصر امروز برگزار شد، دكتر علي مرعشي رئيس مركز پزشكي حج و زيارت جمعيت هلال‌احمر توضيحات لازم را درباره بخش‌هاي مختلف اين بيمارستان ارائه كرد.

سرپرست حجاج ايراني با اشاره به پژوهش‌هاي صورت‌گرفته در سال‌هاي گذشته توسط مركز پزشكي گفت: آشنايي پزشكان با نوع بيماري‌هايي كه ممكن است در اين سفر به‌وجود آيد، درمان را تسهيل كرده است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمين قاضي‌عسكر به تلاش‌هاي صورت گرفته از سوي مهندس اوحدي و دكتر مرعشي جهت فعال‌سازي درمان‌گاه‌هاي ويژه بانوان در موسم حج اشاره و تاكيد كرد: ما سال‌هاي قبل در اين زمينه دچار مشكل بوديم و اين اتفاق گام بزرگي در اين عرصه است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزود :يك اقدام مهم در آينده انجام كارهاي درماني مشترك با كشور ميزبان است تا در طي اين فرآيند، همكاري نزديكي براي بهره‌برداري از ظرفيت‌هاي درماني-بهداشتي دو كشور صورت گيرد.

رئیس سازمان حج و زیارت نیز ضمن تقدیر از خدمات کادر پزشکی در جمع خبرنگاران گفت : یکی ا ز بهترین خدماتی که به زائرین ایرانی داده می شود خدمات پزشکی است که توسط مرکز پزشکی هلال احمر ایران مهیا شده است .

 سعید اوحدی تأکید کرد اگر امکانات پزشکی کشورهای دیگر را در عربستان ببینید اصلا با امکانات ایران قابل مقایسه نیست.

وی با اشاره به راه اندازی 130 مطب در مکه و مدینه افزود: هماهنگی ها و امکانات درمانی و راه اندازی این تعداد مطب در یک کشور دیگر واقعا کار ساده ای نیست . خوشبختانه با تمهیداتی که مرکز پزشکی انجام داده است ما در هر پرواز حداقل یک پزشک داشته ایم . تمامی زائرین قبل از اعزام تحت معاینات پزشکی قرار گرفته اند و اگر داروی خاصی باید همراه خود بیاورند آورده اند.

رئیس سازمان حج و زیارت به درمانگاههای ویژه زنان اشاره و تصریح کرد : برای نخستین بار 2 درمانگاه ویژه زنان زائر در مدینه و 5 درمانگاه ویژه زنان در مکه با حضور کادر پرستاری و پزشکی زنان متخصص و فوق تخصص راه اندازی شد و یکی از دغدغه های زائرین و سازمان برطرف شد.

مهندس اوحدی عنوان کرد: امیدواریم با شرایط خوبی که تا الان داشته ایم ، تا پایان سفر وضعیت مناسب و قابل قبولی داشته باشیم.

در ادامه این دیدار دکتر علی مرعشی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت گفت: برای تمام تخصص هایی که مورد نیاز زائرین هست ، از پزشکان متخصص کشور دعوت به عمل آورده ایم . وی افزود : تخصص های موجود در این مرکز شامل داخلی ، قلب ، مغز و اعصاب ، زنان ، ، چشم ، رادیولوژی ، و روانپزشکی می باشد و تمامی امکانات مانند سی سی یو ، دستگاههای لازم برای آزمایشگاه ، رادیولوژی ، امداد و انتقال در این مرکز فعال می باشد.

دکتر مرعشی در خصوص بیمارانی که نیاز به بستری شدن در بیمارستانهای سعودی را دارند گفت: در حال حاضر 3 بیمار بستری در بینارستانهای سعودی داریم .اگر اقدامات درمانی فراتر از تخصص های موجود باشد و یا نیاز به عمل جراحی داشته باشد افراد با نظام پزشک همراه به بیمارستان سعودی منتقل می شود . در این شرایط علاوه بر اینکه پزشک ایرانی هر روز دو بار بیماران ما را در بیمارستان سعودی ویزیت میکنند ، تلفن همراهی به زائرین داده می شود که در هر زمان نیاز به پزشک ایرانی داشت با زدن یک شماره با پزشک خود در ارتباط می شود.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت ادامه داد: در حال حاضراز ابتدای عملیات حج تا کنون 250 نفر در درمانگاههای تخصصی مدینه ویزیت شده اند و 7 نفر در CCU  و30 نفر در بخشها و اورژانس در مدینه منوره بستری شده اند که به جز 3 نفر بقیه ترخیص شده اند.

یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.