دوشنبه 31 شهریور 1399
EN

نظرسنجی

روحانيون كارون ها آداب زيارت را به زائران حسيني يادآوري كنند

روحانيون كارون ها آداب زيارت را به زائران حسيني يادآوري كنند
حجت الاسلام والمسلمين بهجتي مسئول دفترنمايندگي بعثه مقام معظم رهبري در كربلاي معلي در جمع روحانيون كاروان هاي اعزامي به كربلا با تاكيد بر اينكه روحانيون بايد در طول اين سفر معنوي آداب زيارت را به زائران يادآوري كنند، گفت: برخي از ...
به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج از كربلاي معلي، حجت الاسلام والمسلمين بهجتي با بيان اين مطلب، افزود: زيارت آقا سيد الشهدا(ع) در روز و شب جمعه كه آدابي خاصي دارد از جمله مسايلي است كه هر زائري اگر به انجام رساند به هنگام جان دادن دنيا را بدون حسرت ترك خواهد.

به گفته وي، بيان حسنات زيارت حضرت اباعبدالله الحسين(ع) موجب ايجاد اشتياق زائران براي زيارت خواهد كه بيشترين وقت خود را بجاي گذراندن در بازار و ديگرمكانها در حرم آقا سيدالشهدا(ع) بگذرانند.

وي با تاكيد براينكه برخي از زائران به دليل عدم اطلاع ادب حضور در حرم را نمي دانند، گفت: بسياري از زائران هنوز ادب حضور در حرم مطهر را نمي دانند و بجاي تلاوت قرآن،اقامه نماز و غيره در حرم نشسته و بحث هاي دنيوي مي كنند.

وي خاطرنشان كرد: برخي از زائران نيز به محض ورود به حرم مطهر بجاي حفظ آرامش فرياد زده و باعث ايجاد مزاحمت براي ديگران مي شوند كه اين مهم دور از ادب ايستادن مقابل حضرت است زيرا كه در بسياري از روايات تاكيد شده نبايد مزاحم ديگران شد.

وي در بخش ديگري از سخنان خويش در خصوص احترام به والدين نيز گفت: ادب به پدر و مادر از جمله مواردي است كه در بسياري از روايات تاكيد شده و بايد رعايت گردد.

حجت الاسلام والمسلمين بهجتي اظهار داشت: آداب ورود به منزل نيز از ديگر مواردي است كه مورد توجه قرار گرفته و تاكيد شده كه هيچ گاه نبايد بدون اجازه صاحبخانه وارد منزل شد.

وي خاطر نشان كرد: بر اساس همين آداب شخص مهمان بايد به محض ورود به خانه به صاحبخانه سلام كرده و وارد شود.

مسئول دفترنمايندگي بعثه مقام معظم رهبري در كربلا از ديگر آداب را سلام كردن عنوان كرد و افزود: ادب سلام كردن از ديگر آدابي است كه مورد تاكيد قرآن قرار گرفته اما متاسفانه در جامعه ما قدري كم رنگ شده است.

وي تصريح كرد: قرآن كريم مي فرماييد اگر كسي به شما سلام كرد بايد سعي كنيد بهتراز آن پاسخ دهيد و اگر نمي توانيد حداقل تلاش كنيد همانند سلام كننده جواب دهيد.

حجت الاسلام والمسلمين بهجتي از ديگر آداب را رعايت نشستن در مكانهاي عمومي عنوان كرد و گفت: رعايت ادب نشستن و احترام به ديگران از ديگر آدابي است كه در جمع به آن تاكيد شده است.

وي خاطرنشان كرد: ادب انفاق و كمك به ديگران از ديگر آدابي است كه بايد رعايت شود به نحوي كه اگر مي خواهيد به شخصي كمك كنيد نبايد اين كمك به نحوي باشد كه باعث زحمت به كمك گيرنده شده و منتي بر سر او گذاشته شود.

وي درخصوص نحوه برخورد با مخالفان عقيدتي نيز گفت: بر اساس آداب اسلامي با مخالفان عقيدتي نيز بايد با ادب و به بهترين شكل ممكن سخن گفته و در هيچ شرايطي نبايد به تندي برخورد كرد.

یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آرشیو اخبار