شنبه 10 اسفند 1398
EN

نظرسنجی

حج مظهر حكومت جهاني اسلام است

حج مظهر حكومت جهاني اسلام است
يك استاد دانشگاه با بيان اين كه اسلام يك دين جهاني است و اختصاص به قوم و مليت خاصي ندارد، گفت: حج مظهر حكومت جهاني اسلام است چرا كه مسلمانان تمام كشورهاي جهان در آن حضور مي يابند.
"اكبر غفوري" در گفت و گو با پايگاه اطلاع رساني حج، افزود: حج يك عمل سياسي عبادي است و در اديان ديگر وجود ندارد.

وي با بيان اين كه اسلام ناسيوناليسم را نفي كرده است، ادامه داد: اسلام مختص يك نژاد، قوم يا يك زبان نيست، دين جهانشمولي است و اين جهانشمولي را در حج مي توان ديد.

اين استاد دانشگاه با يادآوري آيات سوره حجرات كه مي فرمايد ما شما را از قبايل متعدد آفريديم تا بهتر شناخته شويد، اضافه كرد: در ادامه اين آيه شريفه آمده است كه همانا برترين شما كسي است كه با تقواترين شماست و هيچ ارتباطي به رنگ و نژاد و قوم ندارد.

وي با اشاره به جايگاه سلمان فارسي نزد پيامبر اكرم(ص) كه لقب "منا اهل البيت" را دريافت كرد، افزود: اين نشان دهنده آن است كه اسلام، ناسيوناليسم ندارد و خود را براي آحاد بشريت قرار داده است.

غفوري تصريح كرد: اصل ناسيوناليسم و اين كه قومي، خود را برتر از قوم ديگري بداند، اساس و پايه اسلامي ندارد.

وي با استناد به آيات متعدد قرآن كه خطاب خود را مردم و نه قشر خاصي قرار داده است، گفت: اسلام مرزهاي جغرافيايي و سياسي را در نورديده است و در دعوت به توحيد و وحدت هم خداي متعال از همه مي خواهد كه به ريسمان الهي چنگ زنند و با گفتن لا اله الا الله رستگار شوند.

استاد دانشگاه يزد، دعوت پيامبر(ص) و ارسال نامه به سران امپراتوري هاي زمان خود را نشان دهنده فرا مليتي بودن اسلام دانست و افزود: خداي متعال كعبه را محلي امن براي مردم و هم چنين محلي براي قيام عليه ظلم و ستم معرفي كرده و آن را محدود به زمان و مكان خاصي نكرده است.

وي روايات موجود درباره امام زمان(عج) را نشان ديگري از جهاني بودن اسلام معرفي كرد و ادامه داد: آن حضرت هم قيام خود را از كعبه شروع خواهد كرد و به اين ترتيب در مي يابيم كه كعبه، مكان بين المللي و جهاني دارد.

كارشناس مسايل سياسي، حج را تبلوري از اسلام توصيف كرد و با يادآوري اين كه حج يك عمل عبادي انفرادي نيست، گفت: اين كه خداي متعال مقرر كرده است مسلمانان عالم در يك مكان و زمان و با لباس خاص، در يك جهت مشخص حركت كنند، حج را از عمل عبادي صرف، خارج و به يك عمل بين المللي تبديل كرده است.

وي پيشنهاد داد كه كشورهاي اسلامي و مسلمانان جهان از فرصت حج استفاده كرده و با تشكيل سازمان هاي جهاني، مقدمات تشكيل حكومت جهاني مصلح موعود فراهم شود.
یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آرشیو اخبار