شنبه 16 اسفند 1399
EN

نظرسنجی

رشد 150 درصدی تأمین اقلام تدارکاتی حج از ایران

  • 16 شهریور 1393
  • 09:48
  • 0 دیدگاه
  • 239 بازدید
  • Article Rating
رشد 150 درصدی تأمین اقلام تدارکاتی حج از ایران

رئیس سازمان حج و زیارت در مراسم دیدار کارگزاران حج با رهبر معظم انقلاب در گزارش اقدامات و برنامه ریزی های صورت گرفته در خصوص حج امسال، از برنامه ریزی زودهنگام برای عملیات حج  و مدیریت بهای تمام شده سفر حج و همچنین رشد 150 درصدی تأمین اقلام تدارکاتی حج از ایران و اجرای طرح انطباق به منظور رفاه حال بانوان زائر حج تمتع خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، ‘سعید اوحدی’ در مراسم دیدار کارگزاران حج با رهبر معظم انقلاب اسلامی که پیش از ظهر امروز برگزار گردید، در گزارش عملکرد یکساله این سازمان گفت: بحمدالله طي موسم عمره گذشته حدود 820 هزار نفر از 7 ميليون متقاضي ثبت نام شده ، به سرزمين وحي مشرف شدند و پس از سالها ،توفيق حضور در مدينه منوره از نيمه اول ماه صفر، خصوصاً ايام اربعين و 28 صفر نصيب زائرين عزيز ايراني گرديد.    

**صرفه جویی 400 میلیاردی در هزینه های عمره 

وی در خصوص مدیریت بهای تمام شده سفر عمره افزود: حضور به موقع در بازار عربستان و ارائه برنامه سفر 10 روزه عمره موجب گرديد تا ضمن ارتقاء كيفيت خدمات، رعايت حقوق زائرين و ساماندهي نسبي بازارگردي، در مجموع هزینه ای بالغ بر 400 ميليارد تومان در عملیات عمره صرفه جويي انجام گیرد. 

رئیس سازمان حج و زیارت در گزارش عملکرد یکساله این سازمان، به انجام 16 سفر استانی با حضور معاونین سازمان حج و بعثه مقام معظم رهبری به منظور شناسایی و بهره گیری از ظرفیت استان ها اشاره کرد و اظهار داشت: امضاء چهار تفاهم‌نامه با ستادهاي عمره دانشجوئي و دانش آموزي، ستاد بازسازي عتبات و سازمان بسيج مستضعفين به منظور بهره مند شدن از ظرفيت هاي مردمي از جمله اقدامات زيربنائي در حوزه حج و زیارت بوده است.

اوحدی در این خصوص ابراز امیدواری کرد: با بكارگيري امكانات گسترده قرارگاه مركزي راهيان نور، شاهد تحول اساسي و مديريت جهادي در اعزام زائرين به عتبات، خصوصاً در ايام اربعين باشيم.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تشکیل «ستاد دائمی اربعین» در سازمان حج و زیارت اشاره کرد و گفت: برگزاری جلسات منظم و مستمر این ستاد با حضور نمايندگان دستگاههاي همكار ، نتايج تاثيرگذاري را به منظور ساماندهي حضور هرچه با شكوه تر عاشقان حسيني(ع) ، در مراسم راهپيمائي اربعين به سمت كربلاي معلي در پی خواهد داشت.

رئیس سازمان حج و زیارت به مصوبه اخیر «ستاد دائمی اربعین» در راستای تسهیل و تسریع اعزام زائران عتبات در ایام اربعین حسینی(ع) به کربلا اشاره کرد و توضیح داد: ارائه خدمات پزشكي و بيمه رايگان توسط سازمان حج و زيارت با هماهنگي هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و حذف عوارض مناطق آزاد مرزي ، از جمله تصميمات مهم اين ستاد بوده است.

مهندس اوحدی در خصوص توسعه زیرساخت های رفاهی و خدماتی زائران عتبات بیان داشت: تأسيس دو شركت جديد ، با استفاده از ظرفيتهاي قانوني ، بعنوان تجلي اقتصاد مقاومتي در حوزه زيارت ، با مشاركت بخش خصوصي و بانكهاي كشور، زمينه ساز برنامه ريزي سه پروژه مهم دراعتاب مقدسه ، طراحي هتلهاي كوثر شلمچه و مهران و شروع عمليات اجرايي زائر سراي شهداي طريق القدس در بستان به منظور ارائه خدمات به زائرين ايراني و عراقي گرديده است. 

**بهره برداری از فاز نخست زائر سرای چزابه در ایام اربعین

وی ابراز امیدواری کرد: با برنامه ریزی ها و تلاش های صورت گرفته، فاز اول زائرسراي «شهداي طريق القدس» در چزابه، بعنوان ميعادگاه عاشقان حسيني با ارزشهاي ماندگار 8 سال دفاع مقدس در ايام اربعين امسال به بهره برداري برسد.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص عملیات حج 93 گزارش داد: در موسم حج سال جاري نيز زمينه اعزام 64 هزار نفر در قالب 450 كاروان از 19 ايستگاه پروازي فراهم گرديد.

وی افزود: امسال نيز همچون سال گذشته تمهيدات لازم به منظور ارائه خدمات به 2500 نفر از ايرانيان عزيز مقيم خارج از كشور در حج امسال صورت پذيرفته است.

**کاهش 25 درصدی عوامل اجرایی حج

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: در سالي كه به عنوان «سال اقتصادو فرهنگ با عزم ملي و مديريت جهادي» نامگذاري شد، موفق شديم از محل تعديل 25% عوامل اجرايي ، زمينه تشرف تعداد بیشتری از زائرين داراي اولويت را فراهم نمائيم .

وی در ادامه سخنانش هماهنگي جامع با بعثه مقام معظم رهبري و اقدام مشترك در بعضي از حوزه هاي اجرايي  به منظور پيشگيري از موازي كاري را از جمله تصميمات مهم در حوزه حج و زیارت برشمرد.

رئیس سازمان حج و زیارت ابراز خرسندی کرد: همدلي و صميميت موجود در خانواده حج و زيارت موجب شد تا با برنامه ريزي زودهنگام ، فرصت كافي به منظور اجراي برنامه هاي آموزشي و فرهنگي بعثه مقام معظم رهبري فراهم گردد. 

**دریافت هزینه سفر حج در دوقسط/مدیریت بهای تمام شده حج

وی به دریافت هزینه سفر حج در دو قسط از زائران اشاره کرد و بیان داشت: كاهش قابل توجه قيمت تمام شده از محل صرفه جويي های صورت گرفته از جمله اقدامات مثبت در برنامه ریزی های حج سالجاری بوده است.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص ارائه خدمات پزشکی به زائران حج تمتع گفت: در طول موسم حج مجموعاً 130 مطب در محل اقامت زائرين عزيز به منظور ارائه خدمات درمانی و پزشکی به زائران راه اندازي می شود.

**راه اندازی 7 درمانگاه شبانه روزی زنان

وی به اجراي طرح انطباق در حوزه خدمات پزشكي به منظور ارائه خدمات بهتر به بانوان زائر حج تمتع اشاره کرد و توضیح داد: اختصاص 40 مطب و 7 درمانگاه شبانه روزي ویژه بانوان با حضور كادر پرستاري و پزشكان زن متخصص، انشاءالله نقش مؤثري  در رضايتمندي بانوان زائر خواهد داشت.

وی در خصوص تأمین ارز مورد نیاز عملیات حج و عمره توضیح داد: بحمدالله با پيگيريهاي سازمان حج ، پشتيباني وزراي محترم امور خارجه و اقتصاد و دارائي و مساعدت قابل تقدير بانك مركزي جمهوری اسلامی ایران ، مبالغ ارزي مورد نياز حج و عمره از طريق منابع موجود نزد بانك توسعه اسلامي به حساب سازمان حج و زیارت در عربستان واريز شده و با اين اقدام ، معضل جدي تأمين و انتقال ارز به کشور میزبان مرتفع گردیده است.

**رشد 150 درصدی تأمین اقلام تدارکاتی حج از ایران

اوحدی در این دیدار به رهبر معظم انقلاب گزارش داد: بر اساس توصيه سال گذشته حضرتعالي مبني بر تامين اقلام تداركاتي مورد نياز زائرين از داخل كشور، امروز با افتخار اعلام مي نماييم كه بدنبال تلاش مستمر فرزندان جهاديتان ، امسال56 قلم كالا از داخل کشور به عربستان ارسال شده است كه نسبت به سال گذشته رشد 150% را در اين حوزه را تجربه می نماییم.

وی در پایان از فرصت فراهم شده برای دیدار خادمان ضیوف الرحمان با رهبر انقلاب تقدیر کرد و  گفت: از فرصتي كه فراهم فرموديد تا ضمن ارائه گزارش عملكرد فرزندانتان از رهنمودها و نصايح ارزشمند و حكيمانه تان بهره مند شويم صميمانه تشكر و قدرداني می نمايم .

رئیس سازمان حج و زیارت در این دیدار از تلاش های دستگاه های همکار در امر اعزام زائران به سرزمین وحی و اعتاب مقدسه  تقدیر کرد.

 

یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.