شنبه 16 اسفند 1399
EN

نظرسنجی

در تلاشيم تعداد زائران حج تمتع را بيشتر كنيم

در تلاشيم تعداد زائران حج تمتع را بيشتر كنيم
نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت با اشاره به اينكه در تلاشيم تعداد زائران حج تمتع 97 افزايش يابد، گفت: حدود ۸۲ هزار زائر به همراه ۳ هزار نفر از عوامل اجرايي در سال آينده به حج تمتع اعزام خواهند شد.
حجت الاسلام والمسلمين سيد علي قاضي عسكر سرپرست حجاج ايراني يكشنبه شب (20 اسفند ماه) در برنامه زنده گفتگوي ويژه خبري شبكه دو سيما با اشاره به اينكه در مذاكره با وزير حج عربستان از طرف سعودي خواسته شده تا سهميه اضافي براي زائران ايراني درنظر بگيرد، گفت: سهميه 82 هزارنفر براساس مصوبه طائف و به ازاي هزار سهميه حج براي هر يك ميليون نفر جمعيت كشورهاي مسلمان در نظر گرفته شده است و سال آينده سه هزار نفر نيز بعنوان عوامل اجرايي به حج تمتع اعزام خواهند شد.

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت افزود: با توجه به اينكه زائران ايراني در سال 95 به حج تمتع مشرف نشدند درتلاش هستيم كه ازعربستان پنج هزار سهميه اضافي بگيريم و طرف سعودي قول داده است مساعدت كند كه اگر اين تعداد به سهميه كشورمان اضافه شود در مجموع حدود 90 هزار نفر امسال به حج مشرف خواهند شد.

حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكربا بيان اينكه اولويت ثبت نام در حج 97 با افرادي است كه فيش اولويت دار تا 30 دي 1385 دراختيار دارند، اضافه كرد: تا روز يكشنبه (20 اسفندماه) حدود 68 هزار نفر ثبت نام كرده اند و پيش بيني مي كنيم تا چند روز آينده ظرفيت ثبت نام حج 97 تكميل شود.

حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكربا بيان اينكه مبناي ما در نرخ گذاري عدم افزايش قيمت حج تمتع است، گفت: بيشترين علت افزايش قيمت در حج تمتع به نوسان در بازار ارز و يا افزايش هزينه ها در عربستان و ايران اسلامي بازمي گردد.

وي افزود: هزينه سفر حج تمتع 97 بين 12 ميليون و يكصد هزار تومان تا 17 ميليون و يكصد هزارتومان متغير است. البته بيش از دو ميليون تومان سود مشاركت و مبلغ يك ميليون تومان سپرده زائران و نيز يك ميليون وچهار صد هزارتومان مبلغ پرداختي بانك ملي به زائران از اين مبالغ كسر وما به التفاوت آن را زائر مي پردازد.

وي با اشاره به اقدامات صورت گرفته براي كاستن از هزينه هاي حج از جمله حذف مچ بند الكترونيكي و لباس مشترك حجاج در حج 97 ، گفت: در صورتي كه با صرفه جويي در هزينه هاي سفر حج تمتع بخشي از هزينه ها كاهش يابد ، آن مبلغ به حساب زائران واريز خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكربا بيان اينكه حج گذشته با حفظ كرامت، عزت و امنيت حجاج برگزارشد، اظهار داشت: تامين امنيت و حفظ كرامت و عزت زائران ايراني در قرارداد حج تمتع سال 97 نيز مورد تأكيد بيشترقرار گرفته است.

وي با اشاره به اينكه كاهش نيروهاي اعزامي و ارتقاي سطح خدمات رساني در برنامه ريزي هاي انجام شده از سياست هاي اعمال شده بوده است ، گفت: دربرخي از سال هاي گذشته حدود 600 نفر از بعثه به حج اعزام مي شدند در حالي كه اين تعداد در حج امسال به حدود 300 نفر كاهش يافته و اين سياست در سال آينده هم ادامه خواهد يافت.

وي افزود: با سرمايه گذاري شركت طرف قرارداد در عربستان امسال يك آشپزخانه جديد در مكه با ظرفيت 90 هزار پخت در هر وعده غذايي راه اندازي مي شود.

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت با تاكيد براينكه اقدامات خوبي در راستاي آموزش حج و به روز رساني اطلاعات مورد نياز زائران، روحانيون و عوامل اجرايي صورت گرفته است، افزود: در آموزش حج بجاي سخنراني روحانيون ازپاورپوينت و تصاوير و فيلم هاي آموزشي استفاده مي شود.

وي به بازنگري درخصوص گشايش در برخي اعمال حج اشاره كرد و ادامه داد: درگذشته زائران ميان كعبه و مقام ابراهيم بايد طواف مي كردند اما درحال حاضر بنا به نظر مراجع تقليد ، زائرين مي توانند خارج از محدوده مقام هم طواف را انجام دهند به اين ترتيب از فشردگي فيزيكي درحال طواف كاسته شده است.

حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكر با اشاره به توجيه عوامل اجرايي و روحانيون براي هرچه بهتر برگزارشدن مراسم حج در جلسات آموزشي گفت: به كاروانها ابلاغ شده است كه در ساعت مقرر براي رمي به سمت جمرات بروند و هيچگونه تخلفي پذيرفته نمي شود.

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت در ادامه برگزاري مراسم برائت از مشركين و دعاي عرفه در محل اسكان زائرين ايراني درچادرهاي عرفات وديگر برنامه ها از جمله دعاي كميل و دعاي ندبه در هتل هاي محل اقامت زائران در مدينه منوره و مكه مكرمه را يادآور شد و با اشاره به پيگيري هاي صورت گرفته درخصوص فاجعه منا و حادثه سقوط جرثقيل در مسجدالحرام، افزود: ما فاجعه منا را فراموش نكرده ايم و پرونده اين فاجعه براي ما بسته نشده است.

وي ادامه داد: دولت عربستان مبالغي را به خانواده هاي حادثه ديده در سقوط جرثقيل درمسجدالحرام به غيراز ايران پرداخته است وتوجيه پرداخت نكردن غرامت به ايرانيان را هم نبود سفارت ايران درعربستان عنوان كرده است، در اين راستا ما اعلام كرده ايم با توجه به وقوع اين حادثه در موسم حج، عربستان بايد اين مبالغ را توسط سازمان حج و زيارت ايران به خانواده قربانيان پرداخت كند كه در حال پيگيري است.

وي در پايان درپاسخ به سوالي در باره حادثه فرودگاه گفت: حادثه فرودگاه جده از نظر ما خاتمه يافته است زيرا در مورد مجرمان حكم قضائي چهارسال زندان و هزار ضربه شلاق صادر واجرا شده است.

یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.