دوشنبه 05 خرداد 1399
EN

نظرسنجی

آماده‌سازي صحن باب الرأس حرم امام حسين(ع) تا دو ماه آينده

آماده‌سازي صحن باب الرأس حرم امام حسين(ع) تا دو ماه آينده
به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج از كربلاي معلا، سيدجعفر موسوي توليت حرم مطهر امام حسين(ع) در ديدار مسئول دفتر نمايندگي بعثه مقام معظم رهبري در عراق از تكميل سقف سرداب جديد باب الرأس تا دو، سه ماه آينده و همزمان با ايام عرفه خبر داد.

وي با اشاره به اينكه برنامه هاي سخنراني دفتر نمايندگي بعثه مقام معظم رهبري تا پيش از شروع به كار احداث سرداب باب الرأس در صحن باب الرأس برگزار مي شد، گفت: تا دو، سه ماه ديگر صحن آماده استفاده است و مي توان مراسم سخنراني را در اين مكان برگزار كرد.

توليت حرم مطهر امام حسين(ع) خاطرنشان كرد: بخشي از صحن باب الرأس حرم مطهر همزمان با شروع به ساخت سرداب باب الرأس بسته شده است كه با تكميل سقف سرداب، باز مي شود و به طور كامل مورد استفاده زائران قرار خواهد گرفت.

براساس اين گزارش، كربلاي معلي سالانه پذيراي خيل عظيم زائران و مشتاقان است، بر همين اساس از سال ۱۳۹۴ با تدابير عتبه حسينيه (ع) طرح توسعه حرم امام حسين (ع) اجرايي شد به طوري كه در سال ۱۳۹۵ سرداب جديدي با عنوان «سرداب الامام‌الحجه» به منظور كاهش ازدحام در داخل حرم مطهر سيدالشهدا (ع) ساخته شد كه اين سرداب بيشتر ويژه بانوان بود.

پس از آن نيز مراحل ساخت سرداب ديگري ويژه آقايان با عنوان «سرداب الشهدا» طراحي و اجرايي شد كه با تلاش‌هاي شبانه‌روزي اين سرداب نيز آبان‌ ماه سال گذشته افتتاح و مورد بهره‌برداري قرار گرفت كه اين سرداب از باب‌الحاجات در جنوب شرقي تا باب‌الشهدا در سمت شرقي و باب‌الكرامه در شمال شرقي حرم مطهر ادامه دارد و پذيراي زائران است.

اما با توجه به حضور ميليوني زائران اباعبدالله (ع) از سراسر جهان و به منظور جلوگيري از ازدحام در حرم مطهر، مقرر شد يك سرداب ديگر نيز در باب‌الرأس حرم امام حسين (ع) احداث شود كه اقدامات لازم براي ساخت اين سرداب در فاز اول دي‌ ماه سال گذشته آغاز شده است.

سرداب «باب‌الرأس» حرم امام حسين (ع) در عمق هفت متري حرم با مساحت ۸۰۰ متر مربع احداث مي‌شود كه تا كنون بخش‌هايي از اين پروژه با حمايت ديوان اوقاف شيعه و با همكاري يك شركت خصوصي در عراق اجرايي و فاز دوم اين پروژه نيز آغاز شده و قرار است براي اربعين حسيني پذيراي زائران باشد كه به گفته مسئولان اين پروژه، فاصله سرداب تا قبر مطهر ۲۲ متر است.

دو سرداب قبلي «الامام‌الحجه و الشهدا» در حرم امام حسين(ع) در سال‌هاي گذشته افتتاح شده است كه سرداب «باب‌الرأس» حرم امام حسين (ع) با ظرفيتي بالغ بر يك‌ هزار و ۵۰۰ نفر اربعين امسال پذيراي زائران خواهد بود.
یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آرشیو اخبار