یکشنبه 03 شهریور 1398
EN

نظرسنجی

شبهه انفاق به جاي حج شايعه افراد نادان به مسائل ديني است / حج كنگره‌اي بين‌المللي براي پيشبرد اهداف اسلام است

شبهه انفاق به جاي حج شايعه افراد نادان به مسائل ديني است / حج كنگره‌اي بين‌المللي براي پيشبرد اهداف اسلام است
حجت الاسلام والمسلمين نظري منفرد شبهه ترك حج را شايعه افراد بي‌اطلاع از مسائل ديني دانست و تأكيد كرد كه هيچ عمل واجب و مستحبي جاي حج را نمي‌گيرد.
حجت الاسلام والمسلمين علي نظري منفرد كارشناس رسانه ملي در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج، با اشاره به آثار و بركات حج در زندگي انسان اظهار داشت: خداوند متعال براي انسان مستطيع بدني و مالي و راهي حج را يك بار واجب كرده و هيچ چيزي جاي آن را پر نمي‌كند.

وي افزود: در روايت داريم فردي نتوانست به حج برود و پول حج را در راه خدا انفاق كرد، وقتي خبر به پيامبر گرامي اسلام(ص) رسيد حضرت به او فرمودند: «اگر به اندازه كوه ابوقبيس كه يك كوه بسيار بزرگ است در راه خدا طلا به فقرا بدهي جاي حج را نمي گيرد»، بنابراين معلوم مي‌ شود كه حج تنها يك واجب فردي معمولي نيست.

استاد سطح عالي حوزه علميه قم در ادامه حج را همايش و كنگره‌اي بزرگ و بين المللي از جهان اسلام دانست و تأكيد كرد: در منابع ديني وارد شده كه مسلمانان در اين كنگره بزرگ شاهد منافع هم خواهند بود و براي پيشبرد اهداف اسلام فكري مي‌كنند.

وي با اشاره به شبهه قديمي كه پول حج بايد به فقرا و نيازمندان داده شود، گفت: در سال پنج يا شش ميليون نفر از ايران تنها براي خوش گذراني به خارج كشور مي‌ روند و چند صد ميليارد پول خرج مي‌ كنند ولي وقتي در سال حدود هشتاد هزار نفر عازم خانه وحي مي‌ شوند تا با خداي خود عبادت كنند، اين افراد انگشت خود را روي آنها را مي‌ گذارند و اعتراض مي‌كنند.

حجت الاسلام والمسلمين نظري منفرد تأكيد كرد: هيچ كار واجب و مستحبي جاي حج را نمي گيرد، چراكه حج آثار و بركات زيادي در زندگي فردي و اجتماعي انسان به همراه دارد، همچنانكه در روايت داريم وقتي فردي به حج مي‌ رود، خداوند نوري در چهره او روشن مي‌ كند كه تا چهارماه مي‌ ماند و تا وقتي گناه نكند پاك نمي‌شود.

وي در پايان خاطرنشان كرد: شبهه ترك حج شايعه كساني است كه از دين و مسائل ديني آگاهي ندارند، يا نسبت به روايات و آيات نادان هستند و يا اين كه تعمد دارند و مي‌ خواهند اين فريضه بزرگ الهي را زير سؤال ببرند.

یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.