چهارشنبه 07 آبان 1399
EN

نظرسنجی

مرحله سوم توسعه مسجدالحرام آغاز شد

  • 09 آبان 1393
  • 21:44
  • حج تمتع
  • 0 دیدگاه
  • 255 بازدید
  • Article Rating
مرحله سوم توسعه مسجدالحرام آغاز شد

به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج،روزنامه عربي عكاظ نوشت با پايان سال ۱۴۳۶ هجري قمري (امسال) و با تكميل اقدامات مربوط به افزايش گنجايش صحن مطاف و آماده شدن آن براي استقبال از ضيوف الرحمن تمام ديوارهاي موقت در صحن طواف به طور كامل برچيده خواهد شد تا تعداد طواف كنندگان در حرم شريف مكي بدون مطاف موقت به ۱۰۵ هزار نفر در هر ساعت افزايش يابد، يعني تعداد طواف كنندگان و گنجايش صحن طواف به دو برابر افزايش خواهد يافت. عكاظ نوشت در پي خروج بيش از دو ميليون زائر پس از اداي مناسك، كارگران شركتهاي ساختماني در هر قسمت، كار خود را از مناره‌هاي بمب ملك عبدالعزيز تا بام حرم شريف مكي آغاز كردند.

و صداي جرثقلي‌ها و ماشين آلات سنگين كه طي دو ماه فعاليتهاي آن‌ها متوقف شده بود، بار ديگر شنيده شد و كار جمع آوري ساعت‌ها و لامپ‌ها از مسجدالحرام با هدف برچيدن اين قسمت‌ها به منظور آغاز مرحله سوم طرح افزايش ظرفيت صحن طواف و آماده سازي آن براي ضيوف الرحمن آغاز شد.

مرحله اول
اداره كل امور مسجدالحرام و حرم مطهر نبوي (ص)، طرح توسعه صحن طواف را از ابتداي محرم الحرام ۱۴۳۴ هجري قمري براي افزايش گنجايش آن آغاز كرد كه شركت پيمانكار مجري طرح در آن زمان، بستن هزار و ۶۰۰ متر مربع از ساختمان تاريخي را آغاز كرد و جريان برق از اين قسمت براي برچيدن تجهيزات برقي قطع و تخريب ستونهاي سيماني داخل حرم آغاز شد. در اين مرحله بخش اول ساختمانهاي حرم تخريب شد و نصب طبقه فوقاني مطاف موقت تكميل شد.

در اواسط ماه ربيع الثاني، مناره‌هاي باب الفتح و در اواسط جمادي الثاني، اجراي طرح صحن طواف براي كاهش ازدحام در ماه رمضان و موسم حج آغاز شد

مرحله دوم
درآغاز محرم الحرام سال ۱۴۳۵ هجري قمري با تخريب بخش دوم ساختمان حرم قديم آغاز شد و در دوم ماه رجب، مشعل بن عبدالله امير مكه مكرمه، طبقه زيرين مطاف موقت را افتتاح كرد تا دو هزار و ۶۱۸ متر مربع به صحن طواف اضافه شود و تعداد طواف كنندگان به پنج هزار نفر در ساعت اضافه شدند.

مرحله سوم
مرحله سوم طرح توسعه مسجدالحرام از طرح نصب ديوارههاي موقت و مخصوص منطقه عملياتي طرح براي با ابقاي بخشي از ديوارهاي مرحله اول و دوم آغاز شد كه اين مرحله تا پايان شعبان المعظم آينده ادامه مي‌يابد و با پايان سال ۱۴۳۶ قمري، تمام ديوارهاي موقت به همراه مطاف موقت برچيده خواهد شد به طوري كه فعاليتهاي مربوط به طرح توسعه هم به پايان مي‌رسد و تعداد طواف كنندگان بدون مطاف موقت به ۱۰۵ هزار نفر در ساعت يعني دو برابر ظرفيت خواهد رسيد.

آخرين خبر‌ها از طرح توسعه حرم مطهر نبوي

از سوي ديگر كميته نظارت بر طرح توسعه بزرگ حرم مطهر نبوي (ص) از تعيين مهلت پنچ روزه براي تخليه ساختمان‌هاي واقع در جاده ابوبكر در مدينه منوره خبر داد.

به نوشته عكاظ، اين كميته به برخي از صاحبان املاك و مراكز تجاري واقع در جاده سلطانه (ابوبكر) پنج روز براي تخليه آن به عنوان مقدمه تخريب آن مهلت داده است.

صاحبان املاك و مستغلات واقع در اين مسير مبالغ غرامت خود را دريافت كرده و از كميته نظارت براي ساماندهي امور خود مهلت خواسته‌اند.

كميته نظارت پيش‌تر اعلام كرده بود كه ابتداي ماه محرم الحرام فعلي آخرين زمان براي تخليه ساختمان‌هاي واقع در مناطقي است كه بايد براي اجراي طرح توسعه حرم مطهر نبوي (ص) تخريب شود، اما برخي از صاحبان املاك اين سئوال را مطرح كرده بودند كه چرا پيش از دريافت غرامت، جريان برق ساختمان‌هاي آن‌ها قطع شده است.
یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آرشیو اخبار