چهارشنبه 07 خرداد 1399
EN

نظرسنجی

از دوره های آموزش آنلاین زائران تا نرم افزار کاروان مجازی

دوره آموزش مجازی زائران حج تمتع شامل بسته‌های مجازی، تالار گفتگو، کلاس‌های آنلاین، پاسخگویی پیامکی و مسابقه بوده و نیازمند نصب نرم‌افزار کلاس آنلاین است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج، اوایل امسال بود که حجت‌الاسلام والمسلمین حمید احمدی مدیر آموزش بعثه مقام معظم رهبری جزئیات کلاس‌های برخط (آنلاین) زائران حج تمتع سال 98 را اعلام کرد و گفت که این کلاس ها از روز ۲۰ فروردین ماه آغاز شده و تا ۱۲ هفته با موضوعات متنوع ادامه خواهد داشت.

به گفته مدیر آموزش بعثه مقام معظم رهبری، کلاس‌ها هر روز به غیر از روزهای جمعه در دو نوبت، از ساعت ۱۷ تا ۱۸ و ۲۰:۳۰ تا ۲۱:۳۰ و در ماه مبارک رمضان نیز صبح‌ها از ساعت ۱۱ تا ۱۲ و عصرها از ساعت ۱۷ تا ۱۸ طبق برنامه‌ای که به‌صورت هفتگی در سامانه آموزش حج درج‌شده است برای زائران برگزار می‌شود.

در این دوره آموزشی، غیر از برنامه‌هایی که برای عموم زائران پیش بینی شده است، برنامه‌های ویژه‌ای برای نوجوانان و جوانان، بانوان و فرهیختگان پیش بینی شده است.

موضوعات کلاس‌های آنلاین حجاج ایرانی

احکام مبتلا به زائران، نقد و بررسی وهابیت، بهداشت و سلامت در حج همراه با جلسات ویژه بانوان، آشنایی با اهل سنت، مناسک حج، حج و مهدویت، آداب و اخلاق سفر همراه با جلسات ویژه بانوان، تفسیر آیات حج، مسائل اجرایی و عقاید به زبان انگلیسی از موضوعات کلاس‌های آنلاین حجاج ایرانی در سال ۱۳۹۸ به شمار می رود.

همچنین احکام ویژه بانوان، عقاید به زبان ترکی آذری، تاریخ و اماکن مکه و مدینه، عقاید به زبان عربی، اسرار و معارف حج، نشاط معنوی، مدیریت معنوی سفر حج، جوان در سیره پیامبر اکرم(ص)، کاهش استرس و اضطراب در سفر حج، تعاون و همیاری و مهارت‌های زندگی جمعی در حج و احکام تطبیقی از دیگر موضوعات کلاس‌های آنلاین حجاج ایرانی است.

برنامه‌ریزی‌ و زمان بندی کلاس‌های آنلاین

کلاس‌های آموزشی به نحوی برنامه‌ریزی‌ شده است که در ماه اول مباحث پایه‌ای از قبیل بحث احکام قبل از سفر حج، مناسک حج، اعتقادات، اخلاق و آداب سفر و آشنایی با تاریخ و اماکن مکه و مدینه و مباحث معرفتی از قبیل مدیریت معنوی زمان در حج، تفسیر آیات حج، اسرار و معارف حج، حج و امام زمان (عج) ارائه خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی این توضیح را هم اضافه کرده که در ماه دوم به دیگر موضوعات اضافه خواهد شد و در ماه سوم که نزدیک به آغاز اعزام زائران هستیم، موضوعاتی از قبیل مسائل اجرایی و باید‌ها و نباید‌ها در حج، بهداشت و سلامت در حج و همچنین کاهش استرس و اضطراب در حج به موضوعات اضافه می‌شود.

همانطور که مدیر آموزش بعثه مقام معظم رهبری اشاره کرده است، زمان بندی کلاس ها به صورت هفتگی اعلام می‌شود و زائران می توانند برای مشاهده کلاس های برگزار شده به سامانه آموزش مجازی زائران بخش آرشیو کلاس های آنلاین مراجعه کنند با این توضیح که آرشیو کلاس ها تنها با رایانه قابل مشاهده است.

روش نصب برنامه کلاس‌های آنلاین

زائران حج تمتع برای شرکت در این کلاس های آنلاین باید برنامه آن را در رایانه، تبلت و یا تلفن همراه خود نصب کنند که راهنمای نصب این برنامه از اینجا امکان پذیر است.

دوره آموزش مجازی زائران حج تمتع شامل بسته‌های مجازی، تالار گفتگو، کلاس‌های آنلاین، پاسخگویی پیامکی و مسابقه است و زائران می‌توانند برای بهره ‌مندی از این کلاس های آموزشی به نشانی اینترنتی zaer.hajj.ir مراجعه کنند.

نرم افزار کاروان مجازی

در کنار دوره های آموزش مجازی زائران، نرم افزار کاروان مجازی نیز به تازگی در قالب تلفن همراه منتشر شده که دارای پنج بخش اصلی آرشیو مطالب، برنامه روزانه، اخبار حج، پرسش و پاسخ درباره مسایل حج است.

در بخش آرشیو این نرم افزار، مطالب با قالب های مختلف از جمله: متن، تصاویر، صوت و ویدئو در 10 دسته اصلی ارائه شده است که تمامی مطالب موجود در این بخش قابلیت آفلاین شدن را نیز دارا هستند.

کاربر نرم افزار برای دستیابی به برنامه های نرم افزار به صورت آفلاین، ابتدا لازم است که برنامه را برای بار اول دانلود کرده و در دفعات بعدی بدون اتصال به اینترنت، آن را از حافظه دستگاه خود فراخوانی کند.

در بخش برنامه روزانه، برنامه های متنوعی برای هر روز قرار داده شده که 24 ساعته فعال بوده و در سه نوبت 8 ساعته در روز فعالیت دارد و کاربر می تواند مطالب روز را در ساعت مقرر شده در نرم افزار به صورت آنلاین دریافت کند.

اخبار مرتبط با حج نیز در بخش اخبار قرار خواهد گرفت تا کاربران بتوانند جدیدترین اخبار را دریافت کنند.

کاربران دربخش پرسش و پاسخ که به صورت تعاملی است، می توانند سؤالات مرتبط با موضوع حج را ثبت کرده و نرم افزار یک کد رهگیری به آنها می دهد. سپس کارشناسان برنامه سؤالات را مشاهده کرده و به ترتیب به آنها پاسخ خواهند داد و کاربران از همین بخش برنامه پاسخ خود را دریافت خواهند کرد.

همچنین مسابقات مختلفی هنگام موسم، پیش از موسم و پس از آن در بخش مسابقات برنامه فعال و جوایزی نیز برای آن در نظر گرفته خواهد شد و کاربران از همین صفحه می توانند در مسابقات شرکت کرده و نتایج را دریافت کنند.

کلاس‌های برخط ویژه زائران حج تمتع 98 و نرم افزار کاروان مجازی یک تحول در حوزه آموزش حج و زیارت به شمار می‌رود و می تواند در کنار برگزاری دوره های حضوری، نقش مؤثری در ارائه هرچه بهتر اطلاعات مورد نیاز زائران خانه خدا داشته باشد و آنها را برای برگزاری باشکوه تر این مراسم معنوی آماده کند.یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آرشیو اخبار