یکشنبه 24 آذر 1398
EN

نظرسنجی

چگونگی حمل و نقل درون شهری و برون شهری زائران در مکه و مدینه تشریح شد

چگونگی حمل و نقل درون شهری و برون شهری زائران در مکه و مدینه تشریح شد
مسئول حمل و نقل حج تمتع 98 با اشاره به برنامه ریزی‌های انجام شده در حوزه حمل و نقل هوایی و زمینی زائران حج امسال، توضیحاتی را در خصوص حمل و نقل زمینی زائران در شهرهای مدینه منوره و مکه مکرمه ارائه کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی حج، کامران اکبری، درباره برنامه‌های انجام‌شده برای زائران حج تمتع 1398 در حوزه حمل‌ونقل زمینی (حمل‌ونقل درون‌شهری و برون‌شهری) اظهار کرد: سازمان حج و زیارت بر اهمیت و اثرگذاری موضوع حمل‌ونقل برای زائران کشورمان واقف است؛ یکی از مهم‌ترین اهداف ما بحث کسب رضایت‌مندی زائران در موسم حج است و حوزه حمل‌ونقل در این خصوص یکی از اولویت‌ها محسوب می‌شود.

وی افزود: پیش‌بینی‌ها و تمهیدات لازم برای در اختیار داشتن سیستم حمل‌ونقل مناسب در عربستان سعودی اندیشیده شده و تمامی مقدمات لازم برای ایام پیش رو فراهم آمده است.

مسئول حمل‌ونقل عملیات حج تمتع 98 با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده برای حمل‌ونقل زائران در سرزمین وحی (درون‌شهری و برون‌شهری) تصریح کرد: یکی از مقدمات برای موضوع حمل‌ونقل، انعقاد قرارداد با شرکت‌های معتبر و توانمند در حوزه نقل درون‌شهری و بین‌شهری بود که از این حیث نیز قراردادهای مناسبی به امضا رسیده است که امیدواریم بنابر برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در عملیات میدانی، شاهد جلب رضایت زائران باشیم.

وی با بیان اینکه قراردادهای خوبی برای ناوگان حمل‌ونقل زمینی اعم از حمل‌ونقل درون‌شهری و بین‌شهری حجاج در نظر گرفته‌شده است، گفت: حمل‌ونقل توسط ناوگان مجهز، پیشرفته و در خور شان حجاج کشورمان انجام می‌گیرد.

اکبری تصریح کرد: حمل‌ونقل بین‌شهری به انتقال حجاج از فرودگاه به شهرهای مکه و مدینه و بالعکس و همچنین تردد بین شهرهای ذکرشده خواهد بود که این مهم هم همراه نظم و با ناوگان حمل‌ونقل مناسب انجام می‌گیرد.

وی به حمل‌ونقل درون‌شهری در شهر مکه مکرمه اشاره کرد و افزود: حمل‌ونقل درون‌شهری به معنای جابجایی زائران از هتل به مسجدالحرام و بالعکس خواهد بود که با توجه به قراردادهای منعقدشده این مهم به‌صورت شبانه‌روزی انجام می‌پذیرد. حمل‌ونقل درون‌شهری یکی از خدمات موفقی است که برای رفاه حال حجاج کشورمان انجام می‌گیرد.

مسئول حمل‌ونقل عملیات حج تمتع 98 تصریح کرد: در مدت‌زمان حضور زائران در مدینه و مکه این خدمات حمل‌ونقل درون‌شهری فقط در مکه مکرمه انجام می‌گیرد چراکه در مدینه منوره با توجه به نزدیکی هتل‌ها تا حرم نبوی، نیاز و ضرورتی به حمل‌ونقل توسط ناوگان اتوبوسرانی نخواهد بود.۲۲ خط امر انتقال حجاج را به ۵ ایستگاه در مکه مکرمه به انجام می‌رسانند.

وی اظهار کرد: ازآنجایی‌که به دنبال این خدمات و تجربه موفق، سایر کشورهای اسلامی نیز اقدام به راه‌اندازی شبکه حمل‌ونقل مشابه برای حجاج خودکرده‌اند و از طرفی با توجه به حضور میلیونی زائران در شهر مکه مکرمه، طبیعتاً ارائه خدمات‌رسانی در این حوزه نیازمند رعایت و توجه به زمان‌بندی‌های تعیین‌شده خواهد بود که حجاج گرامی در ایام حضور خود باید به این مهم و توصیه‌های مدیر کاروان و مجموعه اهتمام کنند.

اکبری افزود: حجاج باید به‌منظور استفاده حداکثری از خدمات نقل در سرزمین وحی، به توصیه‌ها و تذکراتی که به فراخور ایام حضور آنها در مکه مکرمه داده می‌شود، توجه جدی کنند و برنامه‌های تردد را به‌نوعی مدیریت نمایند تا در زمان شلوغی و ازدحام از حضور در ایستگاه‌ها یا تردد به حرم خودداری کنند و زمان‌بندی مناسب به همراه دقت در توصیه‌های مدیران را مدنظر قرار دهند.

مسئول حمل‌ونقل عملیات حج تمتع 98 توصیه کرد: بهتر است که حجاج کشورمان حرکت به حرم را یک تا دو ساعت قبل و بعد از نماز مدیریت کنند تا دچار ازدحام یا معطلی نشوند و طبیعی است که در صورت رعایت توصیه‌ها با خیالی آسوده در کوتاه‌ترین زمان ممکن مسیر حرم و هتل و بالعکس را طی می‌نمایند.

وی به تعطیلی سیستم حمل‌ونقل درون‌شهری در ایام نزدیک به تشریق برای حجاج همه کشورها اشاره کرد و گفت: برابر قوانین و محدودیت‌های ترافیکی و آماده‌سازی اتوبوس‌ها برای حضور در ایام تشریق و انتقال حجاج به مشاعر مقدسه، خدمات حمل‌ونقل درون‌شهری از روز پنجم ذی‌الحجه متوقف و مجدداً از روز چهاردهم ذی‌الحجه و بعد از ایام تشریق، راه‌اندازی خواهد شد.

اکبری تأکید کرد: تعطیلی سیستم حمل‌ونقل درون‌شهری در ایام ذکرشده، مربوط به سیستم حمل‌ونقل همه کشورهای حاضر در موسم حج خواهد بود.

وی به سیستم حمل‌ونقل ترددی در ایام تشریق اشاره کرد و گفت: سیستم حمل‌ونقل با نام ترددی که برای انتقال حجاج به مشاعر مقدسه طراحی‌شده، یکی از برنامه‌ریزی‌ها و تمهیدات برای رفاه حال زائران است و این مهم نیز از هشتم ذی‌الحجه آغاز می‌شود.

به گفته مسئول حمل‌ونقل عملیات حج تمتع 98، تمهیدات لازم برای این بخش از حمل‌ونقل که بسیار دقیق و حساس محسوب می‌شود نیز اندیشیده شده و زمان‌بندی در این حیث از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

وی افزود: مانیتورینگ حمل‌ونقل ترددی به‌صورت آنلاین برای اهتمام به زمان‌بندی و نظم در انتقال زائران به مشاعر مقدسه نیز یکی از کارهای مهم و حائز اهمیت است که تأثیرات مثبتی برای انضباط در انتقال حجاج را به دنبال دارد.یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آرشیو اخبار