ﺳﻪشنبه 19 فروردین 1399
EN

نظرسنجی

آمادگی کامل برای اوج عملیات حج و ایام تشریق

  • 14 مرداد 1398
  • 14:26
  • حج تمتع
  • 0 دیدگاه
  • 38 بازدید
  • Article Rating
آمادگی کامل برای اوج عملیات حج و ایام تشریق
رئیس سازمان حج و زیارت از آمادگی کامل این مجموعه و تمامی بخشهای اجرایی و دست اندرکار برای ایام تشریق به عنوان اوج عملیات حج و خدمات رسانی به زائران در این موسم خبر داد و گفت: در همین راستا دو بیمارستان صحرایی و یک آمبولانس مجهز در...
آقای علی رضا رشیدیان روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ستاد خبری بعثه افزود: ایام تشریق، اوج عملیات حج است و تمام کسانی که به حج مشرف می شوند، هرچند در طول ماه های ذیقعده و ذیحجه اعمال مربوط به طواف عمره و تمتع خود را انجام می دهند اما باید همه آنان به یکباره برای وقوف در صحرای عرفات حاضر شوند؛ از این رو بیش از 2.5 میلیون جمعیت حاجی که در این زمان در عربستان حضور یافته اند، در این سرزمین وقوف می یابند.
وی اظهارکرد: با توجه به ازدحام، شلوغی و محدودیت زمانی که در طول این ایام در این منطقه ایجاد می شود، کار هماهنگی بسیار مهم است و امسال با توجه به آسیب شناسی که در بحث عملیات ایام تشریق سال گذشته انجام داده ایم، ضعف ها و مشکلات، شناسایی و نسبت به رفع آن از ماهها قبل اقدام شده است .

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: در این راستا هماهنگی های بسیار خوبی بین ما و مؤسسه مطوفین حجاج ایرانی و مکاتب 9 گانه مربوطه انجام شده و امید است اقدامات و خدمات برنامه ریزی شده برای رفاه زائران ما در وقوف در صحرای عرفات، مزدلفه و منا و نیز برای رمی جمرات بخوبی در سطحی مناسب به انجام رسد.
رشیدیان تصریح کرد: در جلسات و مانورهای زمینی که نیروهای اجرایی سازمان با حضور و همکاری پرسنل مؤسسه مطوفین ایرانی انجام داده اند، همه امور برای ارائه خدمات مناسب و در خور شأن حجاج ایرانی فراهم شده و امید است در عمل هم بتوانیم این اقدامات را به نحو مناسبی اجرایی کرده و خدمات مطلوبی را به حجاج ایرانی بیت الله الحرام ارائه کنیم.
وی با بیان اینکه نیروهای اجرایی سازمان در روزهای اخیر در عرفات، نشست دیگری با مؤسسه مطوفین داشته اند، افزود: در این نشست 40 خدمتی که در مکاتب باید برای زائران انجام شود، بررسی و ارزیابی مجدد شد؛ در عین آنکه گروهی دیگر از پرسنل سازمان، جلسه ای در رابطه با نحوه حرکت زائران ایرانی از مشعر به سمت منا و از منا برای رمی جمرات داشتند که امید است با هماهنگی‌های انجام گرفته، این عبادت در حرکت؛ با آرامش، امنیت و طیب خاطر انجام شود.
رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه با اشاره به رشد 80 درصدی هزینه های حمل و نقل درون عربستان در سال جاری، گفت: این موضوع هرچند هزینه زیادی را به حجاج تحمیل کرد اما از دیگر سو، زمینه ای برای خروج خودروهای قدیمی و از رده خارج از حوزه خدمات دهی فراهم ساخت و متقاضی خدمات خودروهای جدید و مناسب برای ارائه سرویس بهتر شدیم.
وی عنوان کرد: هم اکنون در مجموع همه اتوبوسهایی که برای انتقال حجاج در نظر گرفته شده از عمر پایین و کیفیت مناسبی برخوردار بوده و امید است انتقال زائران از مکه به عرفات و از عرفات به مشعر و منا به بویژه در شب 11 ذیحجه بخوبی انجام شود و مشکلی در نقل ترددی زائران روی ندهند.

** استقرار دو بیمارستان صحرایی و یک آمولانس مجهز در عرافات و منا
رشیدیان در ادامه با اشاره به گرمای هوا و ازدحام و شلوغی این منطقه، تصریح کرد: در حوزه بهداشتی، هیأت پزشکی حج یک بیمارستان در عرفات و یک مورد هم در منا به صورت فعال، دارد و در این بیمارستان ها، امکانات عمومی و تخصصی هر دو برنامه ریزی شده و یک آمبولانس با تجیهزات کامل در منطقه مزدلفه مستقر است.
وی اظهار کرد: ضمن آنکه در مذاکره روز گذشته با وزیر حج و عمره عربستان، برای ارائه خدمات بیشتر نیز مقرر شد از امکانات درمانی و بیمارستانی عربستان در این راستا بهره بگیریم.
رئیس سازمان حج و زیارت افزود: در این جلسه با عصام ازهر مسؤول مطوفین زائران ایرانی نیز برنامه ریزی های های لازم برای حضورمترجم و پزشک عرب زبان برای هماهنگی ها در ارایه خدمات بویژه در ایام تشریق با هدف بهره گیری از ظرفیت های بیمارستان های عربستانی برای بیماران عرفات تدبیر شده است.
وی اظهارکرد: امسال امداد و هلال احمر با آموزش تعدادی از حجاج، نسبت به برنامه ریزی برای خدمات رسانی به زائرانی که ممکن است دچار گرمازدگی شوند نیز اقدام کرده است.

یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آرشیو اخبار