ﺳﻪشنبه 19 فروردین 1399
EN

نظرسنجی

پايان باشكوه‌ترين اجتماع بشري در اربعين در امنيت كامل

پايان باشكوه‌ترين اجتماع بشري در اربعين در امنيت كامل

همزمان با برگزاري موفق مراسم باشكوه عزاداري اربعين حسيني در كربلاي معلي در امنيت كامل، نخست‌وزير عراق خواستار تسهيل بازگشت زائران شد. طرح امنيتي تا ۶ روز ديگر ادامه دارد.با پايان مراسم عزاداري، وسايل نقليه عمومي در اختيار زائران قرار گرفته تا از كربلا خارج شوند و به شهرها و كشورهايشان باز‌گردند. 

به گزارش روابط عمومي حج و  زيارت البرز به نقل از فارس، مراسم اربعين حسيني -عليه‌السلام- امسال با حضور بيش از ۲۰ ميليون زائر از داخل و خارج عراق در كربلاي معلي در فضايي امن برگزار شد.


با پايان مراسم عزاداري، وسايل نقليه عمومي در اختيار زائران قرار گرفته تا از كربلا خارج شوند و به شهرها و كشورهايشان باز‌گردند.

«حيدر العبادي» قبل از ظهر اربعين، با انتشار بيانيه‌اي با تشكر از مردم و نيروهاي امنيتي و همكاري آنان در حفظ امنيت، از مسئولان خواست تا با فراهم كردن تسهيلات و وسائط نقليه، كار بازگشت زائران را تسهيل كنند.

ادامه طرح امنيتي تا شش روز

هرچند كه پايان مراسم اربعين به معناي پايان طرح امنيتي ويژه عراق براي اين روز نيست و از آنجا كه هنوز، حملات تروريستي، زائران را تهديد مي‌كند، تدابير امنيتي ويژه تا يك هفته پس از اين نيز ادامه خواهد داشت تا از ايجاد هرگونه خلا امنيتي در سراسر كشور جلوگيري به عمل آيد. همچنين خروج ناگهاني خيل عظيم عزادار از كربلا در يك روز ميسر نيست و بتدريج زائران اين شهر را ترك خواهند كرد. به گفته مسئولان پيش‌بيني مي‌شود، روند بازگشت زائران از كربلا، يك هفته به طول انجامد.

افزايش شمار زائران در مقايسه با سال گذشته

با وجود آنكه مراسم اربعين امسال، همزمان با تهديدهاي گروهك‌هاي تكفيري (مانند داعش) برگزار شد، اما جمعيت زائران امسال، در مقايسه با سال گذشته شاهد افزايش تا بالاي ۲۰ ميليون بود در حالي كه سال گذشته اين جمعيت حدود ۱۸ ميليون اعلام شد.

حضور باشكوه زائران از ۶۰ مليت مختلف

«خالد العبيدي» وزير دفاع عراق، در خلال بازديد خود از نقاط مختلف كربلاء، اعلام كرد: شمار زائران وارد شده از خارج از عراق تا دو روز پيش از روز اربعين حسيني (ع)، به چهار ميليون و پانصد هزار نفر از ۶۰ مليت رسيده است كه بيشترشان ايراني هستند.


پيام حضور ۶۰ هزار بحريني در كربلا به آل خليفه

در ميان زائران خارجي در عراق، ايراني‌ها با بيش از يك ميليون صاحب رتبه نخست هستند اما امسال ۶۰ هزار بحريني نيز به زائران در كربلا پيوستند (جزئيات بيشتر). ۶۰ هزار بحريني از كل جمعيت بحرين كه تقريبا نزديك به يك ميليون است و نزديك به ۳۰۰ هزار نفر از آنان نيز خارجي‌هاي تبعه بحرين هستند، رقم بزرگي به شمار مي‌رود. به گفته كارشناسان، حضور اين تعداد بحريني در مراسم اربعين، موجبات نگراني روزافزون آل خليفه در بحرين را در پي خواهد داشت.

طرح امنيتي موفق اربعين در كربلاي معلي

شكست طرح‌ها و اقدامات ضد امنيتي گروهك‌ها تكفيري نكته بارز اربعين امسال در كربلا بود. به گفته مسئولان امنيتي استان كربلا تروريست‌ها نتوانستند صفوف به هم پيوسته ميليون‌ها زائران عزادار در جوار بارگاه حرم حسيني و ابالفضل العباس -عليهما السلام- را برهم زنند.

سرلشكر «قيس المحمداوي» فرمانده عمليات فرات الاوسط در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري فارس در بغداد گفت كه مراسم امسال در امنيت كامل برگزار شد. او به شليك چند خمپاره در پنجشنبه شب (دو شب مانده به اربعين) اشاره كرد و آن را حادثه‌اي جانبي خواند (جزئيات بيشتر).

المحمداوي گفت: حادثه شليك موشك پنجشنبه شب گذشته اختلال امنيتي شمرده نمي‌شود چرا كه دشمن از فاصله ۴۰ كيلومتري كربلا در مناطقي صحرايي اقدام به شليك راكت كرد و گلوله‌ها هم به خارج از شهر كربلا هم اصابت كرد.

ناكامي تروريست‌ها در انفجار خودروهاي بمب‌گذاري شده

وي افزود: دشمن ما هيچ اعتباري براي ارزش‌هاي انساني قائل نيست و اگر فرصت ديگري پيدا مي‌كرد حملات ديگري هم مرتكب مي‌‌شد، براي مثال خودروهاي بمب‌گذاري شده يا عوامل انتحاري به داخل كربلا اعزام مي‌كرد تا زائران را هدف بگيرد اما در اين توطئه‌هاي خود ناكام است.

قيس المحمداوي تاكيد كرد كه دشمنان از مناطقي دورافتاده و صحرايي در غرب كربلا و هم مرز با استان الانبار كه خارج از خط راهبردي محسوب مي‌شود اقدام به پرتاب راكت كردند. وي افزود: پس از اين حوادث اصلاحاتي در طرح امنيتي صورت گرفت و يگان‌هايي اضافي به منظور پر كردن خلا امنيتي در مناطقي كه احتمال هدف گرفته شدن از سوي تروريست‌ها وجود دارد مستقر كرديم.

در همين حال سرلشكر «غانم الحسيني» فرمانده پليس كربلا هم به خبرنگار فارس گفت: طرح امنيتي بر اساس برنامه‌هاي از پيش تعيين شده به خوبي پيش مي‌رود و دشمن نتوانسته حصارهاي امنيتي فراهم شده براي حفاظت از شهر كربلا و زائران را بشكند.

وي افزود: دشمن بزدل در به هم ريختن صفوف ميليوني زائران اربعين ناكام بوده است و موشك‌پراكني پنجشنبه شب تروريست‌ها از خارج از مرزهاي كربلا صورت گرفت و تنها جوسازي رسانه‌اي بود و اين نشان مي‌دهد كه طرح امنيتي ويژه اربعين موفق عمل كرده است.

«عقيل الطريحي»، استاندار كربلاي معلي هم اعلام كرد كه نيروهاي اضافي براي تامين مناطق غربي كربلا اعزام شدند.

تدابير امنيتي عراق، تا ۶ روز پس از اربعين ادامه مي‌يابد

غانم الحسيني رئيس پليس كربلا اعلام كرد كه تدابير امنيتي براي زائران در روز اربعين، تا حدود يك هفته ديگر ادامه مي‌يابد.

به گفته رئيس پليس كربلا تا زماني كه زوار اربعين از شهر خارج نشده باشند تدابير امنيتي ادامه خواهد يافت كه احتمالاً اين مسئله ۵ تا ۶ روز پس از اربعين به طول خواهد انجاميد.

خدمات رساني ۱۲ هزار كارگر شهرداري تهران به زائران در كربلاي معلي

وزير امور شهرداري‌هاي عراق با اشاره به اينكه روزانه ۵۰۰ متر مكعب آب شرب در اختيار زائران كربلا قرار داده شده، گفت: ۱۲ هزار كارگر شهرداري از جمله ايراني‌ها مسئوليت نظافت و خدمات رساني به زائران را برعهده داشتند.

وي افزود: با توجه به شمار حيرت انگيز زائران در كربلا، اتاق عمليات در كربلاي معلي به رياست رئيس كل دفتر وزارت امور شهرداري‌ها تشكيل شده و ۱۰ هزار كارگر شهرداري استان كربلا و ديگر استان‌ها و همچنين ۲ هزار كارگر شهرداري از ايران در خدمت زائران بودند.

وزير امور شهرداري‌هاي عراق تاكيد كرد كه حوزه آب و فاضلاب استان كربلا سرويس‌هاي بهداشتي كافي هم براي زائران در نقطه نقطه شهر كربلا فراهم شده بود.

تاكيد ويژه نخست‌وزير عراق بر تامين امنيت زائران و خدمات‌رساني مناسب

«حيدر العبادي» امروز با انتشار بيانيه‌اي با ابراز تسليت خود به مردم و زائران امام حسين -عليه‌السلام- به مناسبت سالروز اربعين، از همكاري آنان با پليس و همچنين نيروهاي امنيتي و پليس عراق به دليل تأمين امنيت مناسبت اربعين تشكر كرد.

نخست‌وزير عراق با خطاب قرار دادن نيروهاي مسلح و امنيتي اين كشور، از آنان خواست «بالاترين سطح هشياري و احتياط را در پيش بگيرند تا علاوه بر ناكام ماندن تهديدها و طرح‌هاي تروريستي»، جان زائران حفظ شود. او همچنين خواستار آماده شدن مسئولان و وسائل نقليه براي بازگرداندن زائران از كربلا به ديگر نقاط شد.

وي دوشنبه گذشته نيزدر سفر به كربلا، از نزديك در جريان آمادگي‌هاي اين شهر براي ميزباني زائران اربعين حسيني (ع) قرار گرفت. وزير كشور عراق نيز چند ساعت پيش از او به كربلا رفته بود.

نظارت مستقيم وزراي كشور و دفاع عراق بر طرح امنيتي كربلا

وزراي دفاع و كشور عراق طي يك نشست امنيتي كه پنجشنبه در كربلا برگزار شد به بررسي طرح امنيتي ويژه اربعين حسيني در اين استان پرداختند.

«خالد العبيدي» وزير دفاع و «محمد الغبان» وزير كشور عراق، با حضور فرماندهان امنيتي در استان «كربلا» در نشستي شركت كردند تا از روند اجراي طرح امنيتي ويژه اربعين حسيني (ع) از نزديك آگاه شوند. وزير دفاع عراق از چهارشنبه در كربلا حاضر شده است و وزير كشور نيز از دوشنبه گذشته در اين شهر است.

حملات تروريستي ناكام عليه زائران

برخلاف تصور تروريست‌هاي تكفيري، تلاش‌هاي آنها براي انتقام‌جويي از زائران كربلاي معلي ناكام ماند و آنها به دليل تدابير امنيتي ويژه عراق موفق نشدند، خيل عظيم زائران حسيني را هدف قرار دهند و به جز چند انفجار تروريستي كوچك در مسير حركت زائران كربلا در بغداد، آنها نتوانستند به هدف خود نائل آيند و حتي چندين حمله تروريستي شناسايي و خنثي شد.

به عنوان مثال در روز پنجنشبه، تلاش براي هدف قرار دادن زائران كربلاي معلي با يك خودروي بمب‌گذاري شده در «اللطيفيه» در جنوب بغداد خنثي شد. نيروهاي امنيتي از لشگر ۱۷ ارتش عراق امروز موفق شدند اين خودروي بمب‌گذاري شده را در اللطيفيه، شناسايي كنند. اما به دليل آنكه امكان خنثي‌سازي فوري آن وجود نداشت، اين خودرو به يك منطقه خالي از سكنه برده شد و در آنجا منفجر شد.

منابع خبري، همچنين از شليك ۷ موشك «گراد» به مناطقي در كربلاي معلي خبر دادند اما اين خمپاره‌ها هيچ تلفات جاني به همراه نداشت و همان‌طور كه مقامات امنيتي عراق اعلام كردند: موشك‌هايي كه استان كربلا را هدف گرفت از منطقه‌اي صحرايي هم مرز با استان الانبار شليك شد و سكوهاي پرتاب اين موشك‌ها هم توقيف شد.

تقدير مرجعيت عراق از برگزار كنندگان مراسم اربعين

مرجعيت عراق از تمام دست اندركاران برگزاري مراسم اربعين حسيني (ع) تقدير كرد و ضرورت استفاده كامل از اين مراسم معنوي را مورد تاكيد قرار داد.

شيخ «مهدي الكربلائي» در خطبه‌هاي نماز جمعه كربلاي معلي با اشاره به نبود توانمندي مناسب به منظور استقبال از تعداد عظيم زوار، برنامه ريزي علمي به منظور مقابله با هرج و مرج در زمينه پذيرايي از زوار امام حسين (ع) را خواستار شد.

وي همچنين تاكيد كرد كه بايد طرح هايي دقيق به منظور آزاد سازي مناطق اشغال شده توسط تروريست‌هاي مسلح طراحي و از خوش بيني بيهوده پرهيز شود.
یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آرشیو اخبار