شنبه 05 مهر 1399
EN

نظرسنجی

پس از دو قرن يك قطار نصيب حجاج شد

پس از دو قرن يك قطار نصيب حجاج شد

به گزارش روابط عمومي حج و زيارت استان البرز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، رسانه های عربستان با هیاهوی بسیار، خبر آغاز سفر دریایی نخستین قطار "سریع السیر" را که قرار است حجاج را از مکه به مدینه و بالعکس جابه‌جا کند، منتشر کردند.

 پایگاه خبری "ایلاف" سعودی با ذوق‌زدگی نوشت: قطار سریع السیر مخصوص جابجایی حجاج در مسیر شهرهای مکه و مدینه منوره، به زودی در عربستان مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. کشتی های حامل قطار سریع السیر مخصوص انتقال حجاج میان مکه و مدینه منوره، شهر بندری بارسلون در اسپانیا را به مقصد بندر جده در عربستان ترک کردند.

بنا بر گزارش رسانه های عربستانی، سرعت این قطار سریع السیر که دارای 13 واگن مسافری و دو لوکومتیو است، 300 کیلومتر در ساعت خواهد بود و روزانه 20 هزار زائر حج و عمره را میان دو شهر مقدس مکه و مدینه منوره جابجا خواهد کرد.

این رسانه ها توضیح نداده اند که آیا قطارهای دیگری هم در آینده به این قطار اضافه خواهد شد یا این که قرار است همین یک قطار، روزانه 20 هزار مسافر را جابجا کند.

کارکرد آزمایشی این قطار به زودی درعربستان آغاز خواهد شد و تا افتتاح آن در اواخر سال آینده ادامه خواهد داشت.

پروژه "قطار مشاعر" به طول کمتر از 10 کیلومتر که از چند سال پیش قرار بود برخی از حجاج کشورهای خلیج فارس را در موسم حج از مکه مکرمه به عرفات منتقل کند، با مشکلاتی مواجه شد که برخی از شیوخ و مبلغان مشهور عربستانی زبان به انتقاد از آن گشودند و یکی از آنها به نام عریفی به همین دلیل مدتی به زندان افتاد!

در حال حاضر عربستان تنها دارای یک خط آهن مسافری به طول 449 کیلومتر است که حد فاصل شهرهای ریاض و دمام، مسافران را جابجا می‌کند.

با توجه به اقلیم بیابانی عربستان و سهولت ایجاد خطوط ریلی، پرسشی که ذهن هر مسافر و زائر خارجی را به خود مشغول می کند این است که "چرا عربستان شبکه ریلی ندارد؟!"

یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آرشیو اخبار