یکشنبه 28 دی 1399
EN

نظرسنجی

حضور فعال در صحنه های اجتماعی و سیاسی شاخصه زنان عاشورایی است

حضور فعال در صحنه های اجتماعی و سیاسی شاخصه زنان عاشورایی است
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر این که ایمان به خدا، کرامت نفس، عزت نفس، عفت، دوری از خودنمایی و حضور فعال در صحنه های اجتماعی و سیاسی در زنان عاشورایی وجود دارد، گفت: مردان عاشورایی نیز در دامن زنان عاشورایی تربیت می‌شون...

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، غلامعلی حداد عادل در نخستین نشست از سلسله نشست‌های «بانوان عاشورایی» که با هدف معرفی جایگاه بانوان اسلام، با موضوع نقش بانوان صدراسلام تا پایان امامت امام حسن مجتبی (ع)، به صورت مجازی برگزار شد در مورد جایگاه زن در اسلام سخن گفت.


وی اظهار کرد: زن در اسلام از نظر معنوی و در پیشگاه خداوند با مرد یکسان است. برخلاف برخی تصورات غلط قدیمی که امروز هم ممکن است در برخی اذهان جای داشته باشد، هیچ تفاوتی میان زن و مرد وجود ندارد. مرد به دلیل مرد بودن، رجحانی بر زن ندارد. زن و مرد هر دو بنده خدا هستند و قابلیت تعالی یافتن و کمال یافتن را دارند.


حدادعادل با بیان اینکه با ظهور اسلام، زن از نظر اختیارات، شأن، کرامت و عزت مقام ارجمندی پیدا کرد، یادآور شد: زن پس از اسلام میدان وسیعی برای فعالیت اجتماعی پیدا کرد و بانوان بزرگی همچون حضرت خدیجه (س) سهم بزرگی در پایه گذاری و ترویج اسلام داشتند. حضرت فاطمه (س) نیز در عمر کوتاه خودشان از حیث عبادت، همسرداری، فرزندپروری، حق طلبی، دفاع از امامت و ولایت، دینداری حضور در رخدادهای حساس اجتماعی بانوی نمونه و الگویی بودند و این میراث از طریق حضرت خدیجه (س) و حضرت فاطمه (س) به بانوی بزرگ عاشورای و سرآمد بانوان عاشورای زینب کبری سلام الله علیها رسید.


وی با بیان اینکه نقش حضرت زینب (س) در مدیریت امور داخلی اردوی کربلا پیش از عاشورا بر کسی پوشیده نیست، خاطرنشان کرد: پس از شهادت حضرت سیدالشهدا (ع) و یاران باوفای آن حضرت، این نقش مضاعف شد و نقشی سیاسی و اجتماعی و همه مسئولیت کاروان بر عهده این بانوی بزرگ اسلام قرار گرفت.


حدادعادل با اشاره به اینکه عاشورا و کربلا از نام حضرت زینب (س) جدا نیست و نام حضرت زینب (س) در کنار برادر بزرگوارش حسین بن علی (ع) مانند خورشیدی بر آسمان عاشورا می‌درخشد، ادامه داد: این نگاه و جایگاه و مسئولیت شناسی همچنان در طول تاریخ به زنان عاشورای منتقل شده است و در روزگار ما یکی از مظاهر، زنان عاشورا و جلوگاه‌های تفکر عاشورایی، زنان مسلمان انقلاب اسلامی هستند.


وی اظهار کرد: در انقلاب اسلامی این زنان بودند که مردان را برای حضور در صحنه‌های انقلاب، جهاد و شهادت تشویق و پشتیبانی می‌کردند؛ افزون بر اینکه خود آن‌ها نیز در صحنه‌ها حضور فعالی داشتند. آن مردان که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به میدان خون و قیام آمدند و شهید شدند تا انقلاب به پیروزی رسید، رضایت همسران و مادران خودشان را بدست آورده بودند.


وی نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی را کمتر از نقش مردان ندانست و تاکید کرد: در سال‌های اخیر نقش زنان عاشورایی از جمله در راهپیمایی اربعین به خوبی افزایش یافته و بنده در اربعین شاهد حضور چشمگیر زنان بودم. سه سال پی در پی در راهپیمایی اربعین حضور داشتم و یکی از جلوه‌های شگفت‌انگیز، معنوی و الهی راهپیمایی بزرگ و جهانی اربعین حضور زنان در این اجتماع عظیم است.


حدادعادل خاطرنشان کرد: بسیار دیده‌ام زنان سالخورده را از جای جای کشورهای اسلامی از جمله کشور عزیزمان ایران که عکس شهید خودشان را بر کوله پشتی شان نصب کرده و به تنهایی از روستا و شهر دور افتاده طی طریق کرده‌اند و با یاد شهید خودشان رو به سوی قبله شهیدان حضرت حسین بن علی حرکت کرده‌اند و از نجف تا کربلا با پای پیاده طی طریق کرده و با جهاد و شهادت تجدید عهد می‌بندند.


وی یادآور شد: کم نیستند زنانی که مادر شهید، همسر و خواهر شهید هستند و مسیر نجف تا کربلا را با یاد شهیدان عطرآگین می‌کنند. کم نیستند بانوانی که در ابتدای تشکیل زندگی با همسر خود با کودک خردسال در گهواره این مسیر را پیاده طی می‌کنند، سختی‌ها را به جان می‌خرند و راه حضرت زینب سلام الله علیها را ادامه می‌دهند.


این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: همین روحیه و حضور زنان به راهپیمایی اربعین معنای معنوی مهمی بخشیده و پیام مهمی را به جهانیان منتقل می‌کند. هر کسی از این راهپیمایی عظیم فیلمی تهیه و آن را ملاحظه کند، می‌بیند از نظر کمیت فرقی میان حضور زنان و مردان نیست. زنان با همان انبوهی که مردان در این راهپیمایی حضور دارند، با همان فداکاری و ایمان شرکت می‌کنند.در واقع جلوه‌ای از همه سخنانی که اسلام درباره ایمان به خدا، کرامت نفس، عزت نفس، عفت، دوری از خودنمایی به نامحرم درباره زنان بیان کرده است و در عین حال آگاه به وظیفه مادری و همسری و حضور فعال در صحنه‌های اجتماعی و سیاسی، بینش والا، دوست شناسی، دشمن شناسی و رهبر شناسی، همه اینها را در زنان عاشورایی می‌توان دید.یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آرشیو اخبار