جمعه 03 بهمن 1399
EN

نظرسنجی

پبام رییس سازمان حج و زیارت به مناسبت عید قربان :قربانی کردن منیت ها در قربانگاه اخلاص ناب و تقرب الهی

پبام رییس سازمان حج و زیارت به مناسبت عید قربان :قربانی کردن منیت ها در قربانگاه اخلاص ناب و تقرب الهی
علی رضا رشیدیان رییس سازمان حج وزیارت به مناسبت عید سعید قربان پیامی را صادر کرد.
متن پیام علی رضا رشیدیان رییس سازمان حج و زیارت به شرح ذیل است:
امروز باید به قربانگاه رفت و قربانی کرد هر آنچه که بدان دلبستگی داری. هر آنچه که عشقش دلت را زنگار زده و تو را از چشمه زلال وحدانیت جدا می سازد. باید قربانی کرد؛ خواهش های نفس چون جاه و مکنت ، مقام و منصب ، نام و نشان و هر آنچه که رنگ و بوی خودخواهی ها و دنیا دوستی و دنیا پرستی را بر خود دارد. باید جدا شد از غیر او، بندگی و قصد قربتش کرد تا مفهوم بی نیازی از غیر را دریابی .
لحظاتی باید در احساس بی نیازی رب شریک شد تا بدانی که وجودت جز او، تقرب و حب او نمی خواهد اما نفس شیطانی، تو را به حب دیگری می خواند.
باید نفس را قربانی کرد تا بدانی که او بی نیاز مطلق است اما تو بی او هیچی. باید در روزی نو متحول شوی تا انسانی نو از تو نمود یابد.
امروز زمان قربانی کردن نفس و نفسانیات خویش در پای معشوق است معشوقی که نیازی به قربانی ما ندارد اما ما نیازمند به قرب اوئیم.
آنچه به او می رسد تقوا و پرهیزگاری است و جان عمل و روح کردار ما در قربانی کردن است چنانکه به فرموده امام سجاد (ع) "قربانی کننده با تمسک به حقیقت ورع ، گلوی دیو طمع را می برد".
از این رو عید قربان ؛ عیدی که با جمعه های انتظار همراه شده را حج اکبر می خوانند، جهاد با درون ، با نفسانیات ، با رذالت ها ، خودبینی ها، تکبر، تکثر و هر عملی که در آن تقرب خدا نباشد.
اینک زمان وقوف در جایگاه عظیم ابراهیم خلیل است که شناخت و در مرحله بعد شعورو آگاهیش را سنجید و از بند غرایز و آرزوهای مادی رهایی یافت تا آنکه در جایگاه ذبح کننده و تسلیم شونده آرام و قرار یافت.
او فرزندش را در عشق ذبح کرد عشقی که با اخلاص تام همراه بود و اسماعیل خود عاشق تر و پاکباز تر از پدر دست از جان شست ودر این راه همپای او گام نهاد.
باید چون پیامبر بت شکن روح عشق به مبدا هستی و اقتدار معجزه آسای اراده بشریت را در برابر شیطان دریافت.
باید در عید اضحی و بالا آمدن آفتاب، چراغ خواهش و هواهای وجودی و تعلقات دنیوی را در وجود خود پایین کشید و سوسوی آن را هم به تاریکی کشاند.
باید شر و پلیدی را قربانی کرد و آزمایش الهی را سربلند پشت سر نهاد و تقوا و تعالی را جست تا رب العالمین نیت قرب تو را بپذیرد.
اینک عید تو ، عید عروج و تعالی وجودی تو و تجلی توحید و پیروزی بر نفس است. لحظه ای که تردید و وسوسه های مادی در دل سرشار از نور یقین آدمی نتواند خلل وارد کند آنگونه ابراهیم خلیل الله بود. آنگونه که سالار شهیدان کربلا در حج ناتمام خود دل از دنیا و هر چه در آن است زدود و مدهوش و مسحور در عطش عشق، تن به بلاهای دریای بی کران قرب معبود سپرد.
قربان، عید بندگی است که در قاموس واژه های یک قوم تعریف و در فرهنگ یک آیین تفسیر می شود، حکایت عشق آسمانی انسان زمینی است، عید بشارت های الهی و بارقه های رحمت ایزدی است باید در چنین روزی با تجدید خاطره ابراهیم و اسماعیل، تسلیم و رضایت را در برابر فرامین الهی به نمایش گذاشت.
عید قربان، جشن اظهار بندگی و تقرب به رب عالمیان ؛ بر همه یکتا پرستان و اهل تقوا مبارک باد.
یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آرشیو اخبار