پنجشنبه 02 بهمن 1399
EN

نظرسنجی

درخواست سازمان انتقال خون از هموطنان در ماه محرم و صفر

درخواست سازمان انتقال خون از هموطنان در ماه محرم و صفر
مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به وضعیت ذخایر خون کشور گفت: از هموطنان درخواست می کنیم در ماه محرم و صفر نذر اهدای خون داشته باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، پیمان عشقی مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران در خصوص تدبیراندیشی‌های سازمان انتقال خون در دوران پاندمی ویروس کرونا، گفت: ما قبل از آنکه کرونا به ایران برسد وضعیت ذخایر خون در کشور چین کرونا در آن شیوع بیشتری داشت را رصد می‌کردیم؛ چرا که کاهش ذخایر خون در صورت شیوع ویروس در ایران دور از انتظار نبود.
وی ادامه داد: وقتی که کرونا به ایران رسید سازمان انتقال خون آمادگی لازم را داشت و حتی وبیناری با کشورهای شرق آسیا برگزار کرده بود تا در جریان دقیق تر چگونگی مدیریت ذخایر خون قرار گیرد و شرایط آتی را پیش بینی کند.
عشقی با بیان اینکه پیش بینی کاهش اهدا و ذخایر خون به واقعیت پیوست، گفت: در روزهای شیوع کرونا برخی کشورهای پیشرفته در سه هفته اول پس از شیوع این ویروس در کشور دچار 65 درصد افت ذخایر خون شدند.
مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران از مردم خواست امسال با توجه به شرایط ویژه ماه‌های محرم و صفر اهدای خون به بیماران را در اولویت نذورات خود قرار دهند و تاکید کرد: محرم تا اربعین امسال فرصتی ارزشمند برای افزایش ذخایر مورد نیاز به نذرخون و پلاسمای بهبودیافتگان کووید19 است.
سطح ذخایر خون در کشور قابل قبول است
وی از بهبود سطح ذخایر و افزایش اهدای خون نیز خبر داد و گفت: هم اکنون 13 تا 15 درصد نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته کاهش آمار اهدای خون داریم. ذخایر خون ایران در اوج شیوع کرونا و در هفته سوم اسفند 35 درصد افت پیدا کرد.
عشقی ذخایر فعلی خون را قابل قبول و 6 روز برشمرد و یادآور شد: نیاز استان‌ها در قالب شبکه خون رسانی تامین می‌شود تا اگر سطح ذخایر در استانی با هر وضعیتی از شیوع کرونا کاهش یافت، از دیگر استانها به آنها خون ارسال شود.
مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با تاکید بر اینکه در ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت اهدای خون کاهش چشمگیرتری داشت، افزود: مصرف خون نیز کاهش یافته بود؛ چرا که جراحی‌های غیر اورژانسی انجام نمی‌شد و تمرکز مجموعه درمان روی ویروس کرونا بود. از اوایل ماه رمضان جراحی‌ها از سر گرفته شد و مصرف خون افزایش یافت و ذخایر خون افت بیشتری نشان داد.
مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: این پیام باید به مردم منتقل شود که هموطنان باید اهدای خون را مسئولیتی اجتماعی تلقی کنند.
باورهای غلط مانع از اهدای خون نشود/نوبت دهی اینترنتی فعال است
عشقی به باور غلطی اشاره کرد که موجب کاهش اهدای خون شده است و گفت: برخی فکر می‌کنند اگر در این روزها خون اهدا کنند به کرونا مبتلا می شوند؛ در صورتی که این باور نادرست است. مراکز انتقال خون با مراکز درمانی تفاوت بسیاری دارد و میزبان سالم ترین افراد جامعه است.
وی به اهمیت سامانه نوبت دهی اینترنتی اهدای خون نیز اشاره کرد و گفت: همانگونه که مردم برای دریافت بسیاری از خدمات غیر حضوری اقدام می‌کنند، می‌توانند نوبت اهدای خون را نیز رزرو کنند و در ساعات دلخواه به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.
عشقی تاکید کرد:چنانچه مردم از نحوه میزبانی خود در هریک از مراکز اهدای خون شکایت یا انتقادی دارند، می‌توانند به سامانه شکایات سازمان به آدرس bazresi.ibto.irمراجعه کنند تا در کوتاه ترین زمان ممکن بررسی شود.
وی جلب رضایت اهداکنندگان خون را یکی از وظایف اصلی سازمان انتقال خون برشمرد و گفت شعار ما تکریم اهداکنندگان بوده و خواهد بود.
پلاسما درمانی همچنان موفق و در دستور کار
مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: در ماه‌های اخیر در ایران و دیگر کشورها کارآزمایی‌های بالینی بسیاری با موضوع پلاسما درمانی بیماری کووید-19 انجام و نتایج آنها منتشر شده است. کارآزمایی بالینی به این معناست که گروهی از بیماران دارویی را دریافت کنند و گروه دیگری با همین شرایط آن دارو را مصرف نکنند تا بتوان مقایسه‌ای قابل استناد انجام داد.
عشقی در خصوص نتایج کارآزمایی بالینی پلاسما درمانی در ایران، گفت: این نتایج کاملا امیدوارکننده است. پلاسما درمانی در فاز اول بیماری یعنی زمانی که ویروس در حال تکثیر در بدن است، موثرتر است.
وی ادامه داد: در فاز حاد بیماری آثار پلاسما درمانی کمتر است اما طبق بررسی‌های به عمل آمده در 11 بیمارستان کشور مشخص شده است که این روش درمانی حتی در بیماران بسیار بدحال نیز موثر است. در آمریکا 3000 مرکز در حال پلاسما درمانی هستند و ایتالیا، کانادا، استرالیا و کره جنوبی نیز در حال اقدام است، درمان موثر است
4300 واحد پلاسمای کووید19 از بهبودیافتگان دریافت شده است
عشقی گفت: پویش شکرانه سلامت با هدف دریافت پلاسمای بهبود یافتگان کووید 19 از اول اردیبهشت ماه که تعداد بهبود یافتگان افزایش داشته است، آغاز شد. بهبودیافتگان کووید19 این باور نادرست که اهدای پلاسما آنتی باید خون آنان را کاهش می‌دهد فراموش کنند و نگران امکان ابتلای مجدد به کرونا به دلیل اهدای پلاسما نباشند.
مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور از حضور 5400 داوطلب اهدای پلاسما در مراکز اهدای پلاسما در 24 استان کشور خبر داد و گفت: از این تعداد 4300 نفر موفق به اهدای پلاسمای خود شده‌اند. پیش بینی می‌شود پایان سال 10-15 هزار واحد پلاسما توسط بهبود یافتگان از کرونا اهدا شود.
یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آرشیو اخبار