شنبه 27 دی 1399
EN

نظرسنجی

اجرای ۲۰ عنوان برنامه با همکاری ۷۰ نهاد، سازمان و گروه‌های مردمی در اربعین

اجرای ۲۰ عنوان برنامه با همکاری ۷۰ نهاد، سازمان و گروه‌های مردمی در اربعین
رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین در نشست خبری به تشریح برنامه‌های فرهنگی این مجموعه در اربعین ۹۹ پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، نشست خبری حجت الاسلام حمید احمدی، رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین با موضوع تشریح برنامه‌های فرهنگی اربعین، امروز سه‌شنبه ۲۵ شهریورماه برگزار شد.


وی در ابتدای این نشست گفت: با توجه به شرایط پیش آمده حسرت حضور مردم در سرزمین اربعین بر دل عاشقان امام حسین (ع) خواهد ماند؛ پیاده‌روی اربعین برگزار نخواهد شد اما مراسم اربعین تعطیل نیست. قطعا هر برنامه فرهنگی و عزاداری با پیش فرض عمل به دستورالعمل‌های بهداشتی اعلام شده توسط ستاد مقابله با کرونا خواهد بود.


رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین عنوان کرد: اربعین با سابقه هزاران سال در فرهنگ شیعی بالا و پایین داشت؛ اما هیچ وقت اساس این کار تعطیل نشد و در مقاطع مختلف و با توجه به اقتضائات زمان برگزار شده است. امسال و با استفاده از تجربیات بسیار خوب دهه اول محرم برنامه‌های دهه آخر صفر هم برگزار خواهد شد.


حجت الاسلام احمدی با بیان اینکه از ابتدای شیوع ویروس کرونا فراگیر، سناریوهای مختلفی به ستاد مرکزی اربعین ارائه دادیم، ابراز کرد: پیش‌بینی ما در قالب هفت سناریو بود که برخی به مرور از امکان اجرا خارج شدند و با نزدیک شدن به اربعین مشخص شد برنامه متناسب با وضعیت فعلی یعنی ایرانی‌ها در مراسم اربعین مانند هر سال حضور نخواهند داشت اجرا خواهد شد. طبق این فرض برنامه‌های در داخل کشور و برنامه‌های بین‌المللی تدارک دیده شده است.


وی اظهار کرد: امسال اولین سالی است که سرداران بزرگ مقاومت شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس را در بین خودمان نداریم؛ کسانی که حق بزرگی در باز شدن مسیر نورانی پیاده‌روی اربعین گردن ما دارند؛ به همین مناسبت ویژه برنامه‌هایی در این رابطه در دستور کار قرار دارد.


رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین با اشاره به اینکه با توجه به شرایط موجود بیشترین استفاده را از فضای مجازی خواهیم داشت، ادامه داد: ۱۷ همایش منطقه‌ای و بین‌المللی در کشورهای مختلف از شرق آسیا و آفریقا تا اروپا و آمریکا پیش‌بینی شده است که با حضور اندیشمندان در سطوح مختلف برگزار خواهد شد که جزئیات آن به مرور اعلام خواهد شد. بخشی از این همایش‌ها پژوهشی هستند. ضمن اینکه نشست‌های تخصصی به زبان‌های مختلف نیز خواهیم داشت.


وی اضافه کرد: همایش‌های مختلف برای رهبران دینی گوناگون در دنیا از هندویسم و بودا تا مسیحیت و یهود و زرتشت و مسلمانان با نگاه پژوهشی با بحث جایگاه زیارت معنوی در ادیان پیش‌بینی کرده‌ایم. همایشی هم با عنوان «امام حسین (ع) محور هم‌گرایی امت» با حضور فرقه‌های مختلف اسلامی از سطح جهان با همکاری مجمع تقریب مذاهب اسلامی و بخش بین‌الملل حوزه علمیه قم برگزار خواهد شد.


احمدی درباره حضور دانشگاه‌ها در اجرای برنامه‌‌های اربعینی گفت: برنامه‌های پیش‌بینی شده از سوی دانشگاه‌ها بیشتر در فضای مجازی برگزار خواهد شد. دانشگاه پیام نور همایشی طراحی کرده است که نهم مهرماه در دانشگاه پیام نور اهواز برگزار خواهد. دانشگاه علامه طباطبایی هم همایش سالانه خود را امسال با عنوان اربعین مقاومت صلح اجرا خواهد و همچنین دانشگاه مقدس اردبیلی هم یک همایش بین‌المللی برگزار خواهد کرد.


وی عنوان کرد: ۱۲ نشریه به‌صورت مجازی به زبان‌های مختلف طراحی و تدوین شده است که با شروع ایام اربعین حسینی منتشر خواهد شد.


رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین با بیان اینکه یک روز قبل از اربعین یعنی ۱۹ صفر مراسم عزاداری حسینی در اداره‌ها و نهادهای مختلف پیش‌بینی شده است، خاطرنشان کرد: در روز اربعین علاوه بر برگزاری گردهمایی جاماندگان حسینی در بقاع متبرکه، طرح هر خانه یک حسینیه که در دهه اول محرم به صورت روضه خانگی برگزار شد، نیز در دستور کار قرار گرفته تا تبلیغات لازم در این زمینه انجام شود.


احمدی خاطرنشان کرد: در مجموع ۲۰ عنوان برنامه داریم این برنامه‌ها با ۲۸ نهاد که به‌صورت مستقیم در کمیته عضو هستند اما مجموعاً ۷۰ نهاد در اجرای برنامه‌ها نقش خواهند داشت.یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آرشیو اخبار