جمعه 15 فروردین 1399
EN

نظرسنجی

«كتابشناسي كاظمين» منتشر شد

«كتابشناسي كاظمين» منتشر شد

«كتابشناسي كاظمين» شامل اطلاعات آثار منتشر شده به زبانهاي مختلف درباره امام كاظم و امام جواد (عليهما السلام) و نيز شهر كاظمين از ابتدا تا مهرماه ۱۳۹۳ است. اين كتاب از سوي حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج وزيارت منتشر و در اختيار محققان و پژوهشگران حوزوي و دانشگاهي قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج، «كتابشناسي كاظمين» شامل اطلاعات آثار منتشر شده به زبانهاي مختلف درباره امام كاظم و امام جواد (عليهما السلام) و نيز شهر كاظمين از ابتدا تا مهرماه ۱۳۹۳ است. اين كتاب به كوشش اباذر نصراصفهاني در پژوهشكده حج و زيارت تهيه شده و توسط نشر مشعر منتشر شده است.


اين كتاب‌شناسي، گزارشي از آثار و منابع منتشره، اعم از كتاب‌ها، مقاله‌ها و پايان‌نامه‌هاي حوزوي دانشگاهي درباره امام كاظم و امام جواد (عليهما السلام) است. همچنين به جهت اهميت شهر «كاظمين»، كه حرم اين دو امام معصوم در آن واقع است و از همين رو به اين نام مشهور شده است، نوشته‌هايي كه درباره اين شهر در حوزه‌هاي تاريخي، جغرافيايي، معماري، مردم‌شناسي، فرهنگي و… منتشر شده نيز معرفي شده اند.

اطلاعات گردآوري شده توسط محقق، در سه فصل تنظيم شده است؛ در فصل نخست، آثاري كه درباره امام موسي كاظم (ع) نوشته شده، معرفي شده است. فصل دوم، به معرفي آثار نوشته شده درباره امام جواد (ع) اختصاص دارد و در فصل سوم اطلاعات آثاري كه درباره شهر «كاظمين» منتشر شده، آمده است. همچنين در هر فصل، اطلاعات آثار در سه بخشِ كتاب‌ها، پايان‌نامه‌ها و مقالات تفكيك شده‌اند و نيز در هر قسمت، منابع بر اساس زبان متن تفكيك شده‌اند.


تلاش محقق بر اين بوده كه با بهره‌گيري از روشهاي متعدد و استفاده از روشهاي جست‌وجوي پيشرفته، تمامي منابعي كه درباره موضوعات فوق به زبان‌هاي مختلف و در كشورهاي مختلف، منتشر شده شناسايي و معرفي كند. با توجه به اينكه اين پروژه در مهرماه ۱۳۹۳/ ذيحجه۱۴۳۵ق. به اتمام رسيده، بايد زمان انتشار آثار معرفي شده در اين كتاب‌شناسي را تا اين زمان
در نظر گرفت.

گزارش آماري: در اين كتاب‌شناسي ۱۳۵۱ اثر معرفي شده است. ۷۷۳ مورد از اين آثار درباره حضرت امام موسي كاظم (ع)، ۵۳۵ مورد درباره امام جواد (ع) و ۴۳ مورد درباره شهر كاظمين است.

آثاري كه درباره امام كاظم (ع) است، شامل ۳۹۹ عنوان كتاب (از اين تعداد ۶۱ عنوان ويژه گروه سني كودكان و نوجوانان است)، ۴۷ عنوان پايان‌نامه و ۳۲۷ عنوان مقاله است. از نظر زباني، ۴۶۶ اثر به زبان فارسي، ۲۷۷ اثر به زبان عربي و ۳۳ عنوان به زبان‌هاي ديگر است.

همچنين آثاري كه درباره امام جواد (ع) شناسايي شده، شامل ۳۲۲ كتاب (از اين تعداد ۵۳ عنوان ويژه گروه سني كودك و نوجوان است)، ۱۸۳ مقاله و ۳۰ پايان‌نامه است. بررسي زباني ۵۳۵ اثر، بيانگر اين است كه ۴۰۰ مورد به فارسي، ۱۲۲ مورد به زبان عربي و ۱۳ اثر به زبان‌هاي ديگر است.

كتاب «كتاب‌شناسي كاظمين: فهرست‌واره آثار منتشر شده درباره امام كاظم و امام جواد (عليهما السلام) » به كوشش اباذر نصراصفهاني در پژوهشكده حج و زيارت تهيه شده و توسط نشر مشعر در ۲۱۲ صفحه و در قطع رقعي در ارديبهشت ماه ۱۳۹۴ منتشر شده است.

براي دريافت متن كامل كتاب اينجا كليك كنيد.

شايان ذكر است، تاكنون حدود يكهزار عنوان كتاب از سوي حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج وزيارت در پژوهشكده حج وزيارت توليد و منتشر شده است كه متن تمامي اين كتاب‌هاي به صورت الكترونيكي در [كتابخانه پايگاه اطلاع رساني حج] براي استفاده بهينه محققان و پژوهشگران حوزوي و دانشگاهي قابل دسترسي است.

یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آرشیو اخبار