یکشنبه 03 شهریور 1398
EN

نظرسنجی

فايل «مناسك همراه» را رايگان دريافت كنيد

  • 23 تیر 1394
  • 10:44
  • 0 دیدگاه
  • 146 بازدید
  • Article Rating
فايل «مناسك همراه» را رايگان دريافت كنيد

در آستانه اعزام زايران ايراني به سرزمين وحي، امكان دريافت رايگان گزيده كتاب مناسك حج با عنوان«مناسك همراه» شامل فتاواي 14 تن از مراجع عظام تقليد به همت حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج‌ و زيارت فراهم شد.

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج، در آستانه اعزام زايران ايراني به حج تمتع و همزمان با فراگير شدن آموزش‌هاي زائران حج تمتع 94، فايل كتاب مناسك حج با ويرايش جديد و حواشي و استفتائات جديد مراجع عظام تقليد با 5 فرمت ويژه تلفن هاي همراه از سوي پايگاه اطلاع رساني حج با عنوان «مناسك همراه» در اختيار روحانيون كاروان‌ها و عموم زايران قرار گرفت.

در مقدمه اين كتاب آمده است: « شارع مقدس براي حج كه از اركان مهم اسلام و داراي ابعاد مختلف سياسي، عبادي، فردي و اجتماعي است، مانند ديگر آموزه هاي ديني احكام خاصي مقرر كرده است. اين احكام كه از آن به مناسك حج ياد مي‌شود، داراي گستردگي و دقت زيادي است. تفاوت ديدگاه‌هاي مراجع عظام تقليد در اين زمينه نيز اهميت يادگيري دقيق مناسك را دو چندان مي‌كند.

از اين رو، گروه فقه و حقوق پژوهشكده حج و زيارت در راستاي وظايف خود اقدام به تدوين و نشر مناسك حج مطابق با فتاواي امام خميني و حواشي مراجع معظم تقليد نموده است، و هر ساله به جهت آگاهي از تغييرات فتاواي مراجع عظام مورد تجديد چاپ قرار مي‌گيرد.

حجيم بودن مناسك حج از يك سو و لزوم دسترسي سريع و آسان به احكام مبتلابه حج از سوي ديگر، تهيه و تدوين خلاصه‌اي از مناسك را بيش از پيش ضروري مي‌نمود. در اين راستا گروه فقه و حقوق بر آن شد تا گزيده مناسك مبتلابه حج را مطابق آخرين ويرايش مناسك محشي حج (ويرايش1394)، با اشاره به شماره مسئله، تحت عنوان «مناسك همراه» تدوين و منتشر نموده و در اختيار روحانيون محترم كاروان‌هاي حج و عمره و حجاج و زوار بيت‌الله الحرام قرار دهد.

البته در موارد بسيار نادري كه مسئله يا فتوايي در مناسك مطرح نشده بود، به كتب معتبر ديگر با ذكر آدرس مراجعه شده است.

در اين مناسك همراه فتاواي 14 تن از مراجع عظام تقليد، آيات عظام: امام خميني، مقام معظم رهبري، خويي، گلپايگاني، فاضل لنكراني، تبريزي، بهجت، سيستاني، شبيري زنجاني، صافي گلپايگاني، مكارم شيرازي، سبحاني، موسوي اردبيلي و نوري همداني ذكر شده است.

اين اثر تحت نظارت حجت الاسلام والمسلمين «منصور مظاهري»، توسط حجج اسلام «رضا عندليبي، مهدي درگاهي و حميد كمالي اردكاني» تدوين شده است.
یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.