چهارشنبه 07 خرداد 1399
EN

نظرسنجی

نمايشگاه حرمين شريفين در مكه مكرمه

  • 15 فروردین 1393
  • 14:36
  • حج تمتع
  • 2 دیدگاه
  • 877 بازدید
  • Article Rating
نمايشگاه حرمين شريفين در مكه مكرمه

به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع‌رساني حج به مكه مكرمه، موزه (نمايشگاه) حرمين شريفين در غرب شهر مكه مكرمه واقع است و روزانه مورد بازديد صدها زائر ايراني و غيرايراني قرار مي‌گيرد.

يكي از كتيبه‌هاي مسجدالحرام منقش به نام مبارك حضرت اميرالمؤمنين علي عليه‌السلام. عبارت كرم‌الله وجهه تعبيري است كه برادران اهل سنت فقط براي ايشان به كار مي‌برده‌اند و معناي آن اين است كه خداوند، كرامتي به ايشان عطا كرده كه او در طول عمر خويش، هيچگاه بر هيچ بتي سجده نكرده است.

نمايي از نماز جمعه ۱۸ ذي‌الحجه سال ۱۲۵۹ هجري شمسي. در اين عكس، از سمت راست، منبر مسجدالحرام، ساختمان مقام ابراهيم (ع)، سر در باب بني‌شيبه و ساختمان زمزم و بر فراز آن، جايگاه شافعي مشاهده مي‌شود.

ناودان پيشين خانه خدا كه تا سال ۱۳۷۵ شمسي به مدت ۱۳۰ سال بر روي خانه خدا نصب بوده است. اين ناودان، چوبي بوده و روي آن را ورقي از طلا پوشانده است. روي ناودان را براي جلوگيري از نشستن پرندگان، ميخ‌هاي بلندي نصب كرده‌اند.

قديمي‌ترين شيء متعلق به خانه كعبه. پس از آنكه كعبه در سال ۶۳ هجري توسط لشكريان يزيد با منجنيق سوزانده و تخريب شد، دو سال بعد، ضمن بازسازي كعبه، اين ستون در سال ۶۵ هجري نصب شد و تا سال ۱۳۷۵ شمسي داخل خانه خدا قرار داشت.

تاج منبر قديمي مسجدالحرام كه به مدت ۴۲۰ سال در صحن مسجد و در باب بني‌شيبه قرار داشته و خطبه‌هاي نماز جمعه، روي اين منبر ايراد مي‌شده است.

دَرِ منبر قديمي مسجدالنبي صلوات‌الله عليه، متعلق به سال ۹۹۰ هجري قمري.

پس از آنكه ساختمان مقام ابراهيم در سال ۱۳۴۶ هجري شمسي تخريب شد، اين مقصوره تا سال ۱۳۷۵ هجري شمسي، به جاي آن ساختمان در مسجدالحرام قرار داشت.

اين كتيبه، تاريخ يكي از توسعه‌هاي مسجدالحرام در سال ۱۲۵۸ هجري قمري را به تصوير مي‌كشد. نكته قابل توجه در اين كتيبه، خط نستعليق و حكاكي هنرمند خوشنويسي از ايران به نام «يساري‌زاده» است كه در انتهاي كتيبه، تحت عنوان اثر كلك يساري‌زاده به آن اشاره شده است.

شاعر در اين كتيبه، با هنرمندي هرچه تمام‌تر به دو شكل به اين تاريخ اشاره كرده است؛ اول، با اتصال انتهاي مصرع‌هاي نخست و ابتداي مصرع‌هاي دوم، اين عبارت به دست مي‌آيد: النصر موقوف لسلطاننا ايده الله بجاه الرسول كه به حروف ابجد، اين عبارت، برابر با ۱۲۵۸ است. دوم، در بيت آخر (بسعد سما عبدالمجيد مجددا…)

اين در تا سال ۱۳۵۸ شمسي و به مدت ۳۰ سال بر روي خانه خدا قرار داشته است.

اين حوضچه سابقاً روي چاه زمزم قرار داشته و به وسيله دلو و طناب از زمزم آب برداشت مي‌شده است.

اين كتيبه، سابقاً روي ساختمان زمزم قرار داشته است. روي اين كتيبه، حديثي از نبي مكرم اسلام صلي‌الله عليه و آله و سلم نقش بسته كه ايشان فرموده‌اند: «ماء زمزم لما شرب له» يعني آب زمزم، به هر نيتي نوشيده شود، ان‌شاءالله همان برآورده خواهد شد. مستحب است زائر خانه خدا پس از انجام طواف، كمي آب زمزم نوشيده و اين گونه دعا كند: «اللهم اجعله لي علما نافعا و رزقاً واسعا و دواء من كل داء و سقم» يعني خدايا! اين آب را براي من علمي نافع و ارزشمند و مايه فراواني رزق و دوايي براي تمام بيماري‌ها قرار بده.

پلكان قديمي ورود به خانه خدا كه در سال ۱۲۴۰ هجري قمري در هند ساخته شده است.

سر در و ورودي موزه (نمايشگاه) حرمين شريفين در محله ام‌الجود در غرب شهر مكه مكرمه و در مسير حديبيه.

با تشكر از حجت‌الاسلام عمار ابوطالبي، راوي بعثه مقام معظم رهبري در مكه مكرمه

یدا... حسنی طالش امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

http://www.venga.info/nueva-camiseta-barcelona-2014/
http://www.venga.info/nueva-camiseta-barcelona-2014/ دوشنبه, 25 فروردین,1393 11:09
Good internet website! I actually adore how it is simple on my eyes and the data are effectively written.
http://www.venga.info/camiseta-espana-2014/
http://www.venga.info/camiseta-espana-2014/ ﺳﻪشنبه, 26 فروردین,1393 05:51
/viewtopic/p=*.html

آرشیو اخبار