ﺳﻪشنبه 25 خرداد 1400
EN

اخبار

اخبار

آخرین وضعیت "حج" و "اربعین" امسال از زبان رییس جمعیت هلال احمر

  • 31 خرداد 1399
  • 09:45
  • حج تمتع
  • 0 دیدگاه
  • 179 بازدید
  • Article Rating
آخرین وضعیت "حج" و "اربعین" امسال از زبان رییس جمعیت هلال احمر
رییس جمعیت هلال احمر درباره سرانجام حج امسال و برگزاری مراسم اربعین حسینی با توجه به شرایط کرونا، توضیح داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، دکتر کریم همتی با حضور در خبرگزاری ایسنا و در ارتباط زنده اینستاگرامی با مخاطبان ایسنا، درباره آخرین اقدامات هلال احمر در زمینه معاینات حجاج و اقدامات پزشکی حج، در صورت اعلام کشور عربستان مبنی بر برگزاری مناسک حج امسال، گفت: با توجه به شرایط کل دنیا، عربستان هم از "کرونا" بی‌نصیب نبوده و بر همین اساس تا این لحظه نظر قطعی کشور عربستان درباره مناسک حج امسال اعلام نشده است و همه کشورها و از جمله ایران منتظر اعلام عربستان هستیم.


وی ادامه داد: در عین حال بخشی از اقدامات مرتبط با اعزام زائران حج که مربوط به جمعیت هلال احمر است از جمله معاینات، واکسیناسیون و هماهنگی‌ها با سازمان حج و زیارت، انجام شده است .


همتی افزود: از افرادی که ثبت نام کرده اند حدود ۴۷ هزار نفر زیر ۶۰ سال هستند که تاکنون از این تعداد واکسیناسیون ۲۸ هزار نفر انجام شده و در صورت اعلام نظر کشور عربستان، مابقی اقدامات در فاصله زمانی موجود انجام خواهد شد.


رییس جمعیت هلال احمر همچنین گفت: ۲۴ هزار نفر از افراد معاینات پزشکی شان انجام شده است و نظر پزشک متخصص دررابطه با آنها اخذ شده و اگر بیماری خاصی داشته‌اند، بیماری‌شان کنترل شده است. پرونده ۱۳ هزار نفر دیگر نیز در حال بررسی و مشاوره است. در مجموع از تعداد حدود ۳۷هزار نفر، بیش از 500 نفر مشکل جسمی دارند و امکان اعزام به کشور عربستان را ندارند.


وی گفت: امسال با توجه به شرایط خاص کرونا، اقدامات اولیه، معاینات و واکسیناسیون با تفکیک افراد به زیر ۶۰ سال و بالای ۶۰ سال انجام شده و به محض اعلام عربستان تمهیدات قرارداد با هتل‌ها و سایر امور انجام خواهد شد. در مجموع کارهای اولیه انجام شده و در صورت اعلام کشور عربستان مبنی بر برقراری حج امسال، به سرعت وارد فاز عملیاتی می‌شویم.


وضعیت برگزاری مراسم اربعین حسینی با توجه به شیوع کرونا


رییس جمعیت هلال احمر همچنین درباره وضعیت برگزاری راهپیمایی اربعین حسینی با توجه به شرایط کرونا گفت: درباره اربعین وضعیت‌مان تقریبا مشابه داستان اعزام حجاج است و مشکل مشابهی داریم. در بحث اربعین تاکنون به صورت کاری وارد فاز برگزاری جلسات نشده‌ایم. البته هماهنگی‌های اولیه از سوی وزارت کشور انجام و چند جلسه هم برگزار شد.


وی افزود: پیش‌بینی می‌شود با توجه به شرایط خاصی که در کشور عراق وجود دارد و با توجه به اینکه تعداد مبتلایان به کرونا در کشورهای عربی نیز تقریبا روند افزایشی دارد و نتوانستند وضعیت را کنترل کنند، بحث اربعین هم شرایط ویژه‌ای مانند داستان اعزام به حج داشته باشد.


همتی تاکید کرد: البته جمعیت هلال احمر در حیث آمادگی در این حوزه مشکل زیادی ندارد. با توجه به اشرافی که ما در استان‌های مرزی‌مان داریم و همچنین با توجه به شرایط خوبی که در کشور عراق و ارتباطات خوبی که با مردم و دولت عراق داریم، مشکل زیادی نداریم و به محض اینکه اعلام کنند، برپایی درمانگاه‌ها و مراکز بیمارستانی را انجام می‌دهیم. در زمینه ارسال تجهیزات‌ و اقدامات اولیه مانند تهیه دارو و اقلام مورد نیاز با سازمان تدارکات هلال احمر صحبت شده و این آمادگی وجود دارد که در فاصله بسیار کوتاهی وارد فاز عملیاتی شویم. بنابراین در بحث اربعین مشروط به اعلام طرف عراقی، مشکلی در ارسال دارو، برپایی درمانگاه‌ها و فعال کردن بیمارستان‌ها و ارسال نیرو وجود ندارد.


وی با تاکید بر این که کشور عراق تا این لحظه موافقتی در زمینه اربعین نداشته است، گفت: اگر قرار بر اعزام شود،‌ تمهیدات ویژه ‌ای در طول مسیر و کشور مبدا نیاز است. طبعتا انتظار داریم در صورت برپایی راهپیمایی اربعین، تعداد بیمارانی که مشکل تنفسی دارند، زیاد و تمرکز درمانی ما نیز باید بر روی بیماران تنفسی باشد. در هر حال منتظر اعلام نظر طرف عراقی در این زمینه هستیم. در عین حال باید توجه کرد که کنترل بیماری در این حجم بالا کار دشواری خواهد بود.
علیرضا صادقیان امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.