ﺳﻪشنبه 25 خرداد 1400
EN

اخبار

اخبار

قدم‌هایی برای لغو روادید بین ایران و عراق برداشته شده است

قدم‌هایی برای لغو روادید بین ایران و عراق برداشته شده است
سفیر ایران در عراق گفت: قدم‌هایی برای لغو روادید بین ایران و عراق برداشته شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج؛ مهر نوشت: ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق در حاشیه نشست تخصصی تحولات سیاسی اخیر در عراق که به همت مجمع بین‌المللی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شیوع بیماری کرونا در روابط بین‌الملل تأثیر گذاشته است و طبیعتاً در منطقه ما هم اثرگذار خواهد بود.


وی گفت: مسئولان ستاد کرونا در ایران و عراق مصمم هستند که با ویروس کرونا مقابله کنند و با توجه به محدودیت هایی که در تردد وجود دارد لازم است صبورانه عمل کنیم.


مسجدی افزود: جمهوری اسلامی از لحاظ امکانات بهداشتی وضعیت خوبی دارد و در زمینه امکانات و تجهیزات پزشکی و همکاری های بهداشتی می‌توانیم در عراق قدم های بزرگی را برداریم و عراقی‌ها در موضوع کرونا از کمک ایران استقبال می‌کنند.


وی گفت: شرکت‌های مختلف بهداشتی می‌توانند تجهیزات بهداشتی و درمانی را با قیمت مناسب به عراقی‌ها بفروشند تا یک کار تجاری و اقتصادی صورت گیرد.


وی گفت: ایران و عراق همیشه در کنار هم خواهند بود، چرا که به همکاری با یکدیگر نیاز دارند. بیش از ۱۳ میلیارد دلار مناسبات اقتصادی، تجاری و انرژی بین ایران و عراق وجود دارد.


سفیر ایران در عراق با اشاره به اینکه اخیراً وزیر نیرو در عراق حضور یافت، تصریح کرد: برای دو سال دیگر قرارداد فروش برق ایران به امضا رسید و لذا حتماً ایران و عراق به یکدیگر نیاز دارند.


مسجدی بیان کرد: گاز جمهوری اسلامی ایران نیز به عراق صادر می‌شود و بنابراین عراق به ایران و ایران به عراق نیاز دارد و این دو کشور همسایه و در جوار یکدیگر هستند و همکاری‌ها روز به روز افزایش خواهد یافت.


وی افزود: دولت جدید عراق اراده جدی برای گسترش مناسبات و همکاری با ایران دارد. توافقاتی میان روسای دو کشور در گذشته منعقد شده است که این توافقات باید اجرایی شود و ما مصمم به تحکیم روابط دو کشور هستیم.


مسجدی گفت: در بحث‌های راه آهن، شهرک‌های صنعتی، تجاری و موضوعاتی از این قبیل دو کشور نیازمند ارتباط با یکدیگر هستند. ما امروز ویزا را رایگان کردیم که قدم بزرگی برای لغو روادید بین دو کشور خواهد بود.


وی در پاسخ به سوالی با اشاره به اینکه پروتکل‌های امنیتی بسیار خوبی با عراق داریم و این رویه ادامه می‌یابد، اظهار داشت: امنیت ما و عراق به یکدیگر پیوسته است.علیرضا صادقیان امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.