یکشنبه 12 تیر 1401
EN

اخبار

اخبار

آمادگی 150 موکب افغانستانی برای خدمت به زائران اربعین 1401

13
0

امسال ۲۲ هزار و ۵۰۰ اتباع افغانستانی برای خدمت به زائران اربعین ۱۴۰۱ اعلام آمادگی کرده‌اند و قرار است با برپایی ۱۵۰ موکب در مرزهای ورودی و خروجی کشور، میزبان زائران حسینی باشند.

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، با موافقت دولت عراق برای بازگشایی مرزهای زمینی، سفر اربعین امسال با حضور زائران ایرانی برگزار می‌شود و بر اساس پیش‌بینی مسؤولان، امسال بیش از ۴ میلیون ایرانی در حماسه اربعین شرکت می‌کنند.

برپایی موکب‌های افغانستانی برای خدمت به زائران اربعین

علاوه بر این، در جلسات ستاد مرکزی اربعین برنامه‌هایی برای حضور زائران خارجی و تردد آنها از ایران به عراق در نظر گرفته شده و قرار است به منظور رفاه زائران خارجی به ویژه در مرزهای جنوب شرقی کشور، موکب‌هایی برپا شود تا به زائران پاکستان و افغانستان خدمت کنند.

البته موکبداران افغانستانی که هر ساله در ایام اربعین به ارائه تسهیلات و خدماتی به زائران اربعین می‌پردازند، امسال هم اعلام آمادگی کرده‌اند تا در نقاط مختلف به زائران حسینی خدمات دهند؛ به طوری که این موکب‌ها در کنار اسکان و تغذیه، به برپایی موکب خیاطی و کفشداری و حتی به شست‌وشوی وسایل و تجهیزات زائران اهتمام خواهند داشت.

بر همین اساس، افغانستانی‌ها با اعلام امادگی برای برپایی موکب، امسال قرار است از نقطه سفر مرزی افغانستان تا کربلا، موکب برپا کنند و به گفته یکی از موکبداران افغانستانی که بیش از ۷۰ موکب زیرمجموعه دارد، موکب سیدالشهدا امسال در ایران و عراق به زائران اربعین خدمات ارائه خواهد داد.

۱۸۰ هزار نفر از مرز افغانستان برای شرکت در راهپیمایی اربعین ۹۸ وارد ایران شدند

هر ساله بیش از ۳۰۰ هزار زائر اربعین افغانستانی‌ از ایران به عراق در جمع زائران سایر زائران حسینی حضور می‌یابند. به گفته سیدمجید میراحمدی، رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی در اربعین سال ۹۸ که بیش از ۳ میلیون ایرانی در راهپیمایی عظیم اربعین حسینی شرکت کردند، ۱۸۰ هزار زائر افغانستانی از طریق مرز ایران و افغانستان وارد کشورمان شده و به عراق سفر کردند و ۱۲۰ هزار نفر نیز از اتباع افغانستانی بودند که از ایران به عراق مشرف شدند.

آمادگی ۱۵۰ موکب افغانستانی برای اربعین ۱۴۰۱

امسال نیز ۲۲ هزار و ۵۰۰ اتباع افغانستانی برای خدمت به زائران اربعین ۱۴۰۱ اعلام آمادگی کرده‌اند و قرار است با برپایی ۱۵۰ موکب در مرزهای ورودی و خروجی کشور میزبان زائران حسینی باشند.

به گزارش فارس، ۲۶ شهریور اربعین است و خدمت‌رسانی موکب‌های اربعین از ۱۳ تا ۲۹ شهریورماه صورت می‌گیرد که بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ موکب ایرانی نیز در کشور و مسیر زائران اربعین در عراق در این ایام فعالیت می‌کنند.

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام
ایمیل
وب سایت