مدیریت حج و زیارت استان البرز

تاریخ: 25 آذر 1397

جابجایی 75 هزار مسافر با قطار مدینه به مکه تا راهکارهای کاهش زباله در مشاعر مقدسه


جابجایی 75 هزار نفر با قطار حرمین شریفین طی 60 روز

خبر دیگر اینکه عکاظ گزارش داد قطار حرمین شریفین بیش از 75 هزار مسافر را طی 60 روز از ایستگاه مکه مکرمه به سمت مدینه منوره از طریق 150 سفر جابجا کرده است، ظرفیت هر بار جابجایی مسافر با قطار حرمین به 417 نفر می‌رسد. بلیت قطار حرمین با تخفیف 50 درصد روبرو بوده است و انتظار می‌رود تعداد سفرها با قطار حرمین بین مدینه منوره و مکه مکرمه در سال آینده میلادی افزایش یابد. قرار است تا پایان ماه دسامبر جاری،‌سفرهای هفتگی منظمی طی روزهای پنجشنبه‌،جمعه، شنبه و یکشنبه هر هفته از مکه مکرمه به سمت مدینه منوره انجام شود. زمان سفر قطار حرمین در نوبت صبح و شامگاهی به تعداد 6 سفر در روز به صورت دو طرفه خواهد بود و تعداد سفرها تا چهار ماهه نخست سال آینده میلادی(2019) به صورت هر روزه خواهد بود. یکی از ویژگی‌های قطار حرمین، امکان پذیرش مسافران تا 15 دقیقه پیش از حرکت قطار بر خلاف سفرهای هوایی است، هزینه جابجایی مسافران به مسجدالحرام و مسجدالنبی(ص) از ایستگاه قطار، پنج ریال و همچنین هزینه جابجایی مسافر از فرودگاه مدینه منوره تا فرودگاه،‌45 تا 80 ریال خواهد بود.ورود میهمانان عمره ملک سلمان به مدینه منوره

هیئتی از میهمانان سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان برای شرکت در موسم عمره وارد مدینه منوره شدند، تعداد این افراد که 203 نفر است از شخصیت‌های اسلامی مطرح هشت کشور آفریقایی شامل اتیوپی، اریتره، سنگال،‌کومور، جیبوتی، مالی، آفریقای جنوبی، نیجریه و اوگاندا هستند. این افراد در چارچوب برنامه عمره و زیارت پادشاه عربستان وارد شده‌اند.

وزارت امور اسلامی و ارشاد عربستان این افراد را پیشگامان سیزدهمین گروه از برنامه عمره و زیارت ملک سلمان اعلام کرده است.حضور رئیس جمهور پاکستان در حرم مطهر نبوی(ص)

هفته گذشته عارف الرحمن علوی رئیس جمهوری پاکستان به زیارت مرقد مطهر حضرت محمد (ص) در مندینه منوره رفت و در آنجا نماز خواند. شیخ صابح بن خالد المزینی معاون رئیس کل امور مسجد نبوی(ص) و همچنین شمار دیگری از مسئولان سعودی، وی را همراهی می‌کردند.بررسی سازوکار توسعه خدمات رسانی در مسجدالنبی(ص)

اداره کل امور مسجد نبوی(ص) در نشستی سازوکار توسعه فعالیت‌ها و خدمات رسانی به زائران را بررسی کرد.

بازگردانده شدن 150 ریال به هر حاجی مشمول سرویس قطار مشاعر

موسسات و شرکت‌های خدمت رسانی به حجاج در عربستان مابه التفاوت قیمت بلیت قطار مشاعر مقدسه را به حجاج مشمول خدمت رسانی قطار در موسم حج سال گذشته به مبلغ 150 ریال برای هر حاجی به آنها برگرداند.راهکارهای کاهش زباله‌ها در مشاعر مقدسه

خبر دیگر اینکه دبیرخانه مکه مکرمه پنج راهکار برای کاهش زباله‌ها در مشاعر مقدسه در خلال موسم حج ارائه کرده است. به گفته محمود ساعاتی معاون مدیرکل نظافت عمومی شهرداری مکه مکرمه، راهکارهای ارائه شده که در کارگاه عملی در اتاق مکه مطرح شده، سهم زیادی در کاهش حجم زباله‌ها در موسم حج خواهد داشت که تا میزان 50 درصد می‌رسد، همه ساله در موسم حج، انباشت زباله ها در مشاعر مقدسه، مشکلات زیادی برای حجاج به وجود می‌آورد.